Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelita są jak drugi mózg. Wspomóż ich pracę

AMA
O zaburzeniach pracy jelit mogą świadczyć m.in. biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, alergie, przewlekłe zmęczenie, brak energii, niedożywienie, bóle głowy, problemy skórne, drażliwość oraz depresja
O zaburzeniach pracy jelit mogą świadczyć m.in. biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, alergie, przewlekłe zmęczenie, brak energii, niedożywienie, bóle głowy, problemy skórne, drażliwość oraz depresja Fot. 123rf.com
Jelita to centrum dowodzenia naszą odpornością, kolejny etap rozkładania pokarmów, organ odpowiedzialny za wchłanianie substancji odżywczych. I miejsce, gdzie biorą początek choroby

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem, mieć siłę i tryskać energią - warto zadbać o jelita, bo to najlepsza profilaktyka zdrowia oraz sposób na pozbycie się wielu dolegliwości. W tym celu:

Minimum dziennego nawodnienia organizmu stanowią 2 litry wody. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, ale możesz sięgać też po ziołowe herbaty i napary albo soki warzywne. Dzień warto zaczynać od szklanki letniej wody z dodatkiem kilku plasterków cytryny, co doskonale oczyszcza jelita z toksyn.

Ten pierwszy znajdziesz w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak: otręby owsiane, inulina, zboża pełnoziarniste poza pszenicą, w roślinach strączkowych, orzechach, warzywach i owocach. Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit, wpływa na florę bakteryjną, usuwając tym samym zagrożenia związane z chorobami jelita grubego, jak: rak jelita, zaparcia lub uchyłkowatość jelita. Jedz również jak najwięcej warzyw, zwłaszcza zielonych, które doskonale oczyszczają. Pamiętaj, by przynajmniej połowę dziennej racji warzyw zjadać w postaci surowej. Ogranicz spożywanie mięsa, tłuszczów zwierzęcych i słodyczy.

Aby nasze jelita były zdrowe i w dobrej formie, ważne jest nie tylko co i ile jemy, ale także o jakich porach dnia, jak często, czy podjadamy pomiędzy posiłkami, czy dajemy jelitom czas na strawienie głównych posiłków oraz w jakim stanie emocjonalnym jemy. Dlatego najlepiej jest jeść mniejsze posiłki, mniej więcej o stałych porach, 4-5 razy dziennie. Pamiętajmy, że jelita największą aktywność trawienną przejawiają w godz. 13-14, po tym czasie ich aktywność spada. Zjedzone późnym wieczorem pokarmy będą w nich zalegać, gnijąc i przyciągając szkodliwe bakterie. Ważne, by jeść niespiesznie i dobrze przeżuwać każdy kęs. Jedzenie w pośpiechu i stresie nie służy jelitom.

Brak lub niedorozwój mikroflory jelitowej pogarsza perystaltykę jelit, czyli jest wstępem do zaparć oraz zwiększa ryzyko stanów zapalnych jelit. Pożyteczne bakterie, zwłaszcza probiotyki znajdują się głównie w produktach kwaśnych i mlecznych, kiszonej kapuście, ale można je uzupełnić naturalnymi suplementami diety.

Zapobiegasz w ten sposób przedostaniu się substancji toksycznych do organizmu i gromadzeniu się odpadów w jelicie grubym. Zdrowiu jelit sprzyja m.in. joga.

Jeśli męczą cię wzdęcia, gazy i masz problemy z wypróżnieniem, pij napary z mięty pieprzowej, rumianku pospolitego, kopru włoskiego i imbiru. Jeżeli twoje jelita reagują skurczami na nadmiar stresów, wypróbuj kozłek lekarski, chmiel zwyczajny, melisę lekarską. Warto sięgnąć również po ostropest plamisty, który ma działanie silnie odtruwające oraz odkażające. Pracę jelit wspomagają też świeży imbir i kurkuma.

1. Pij jak wielbłąd

2. Jedz dużo błonnika i świeżych warzyw

3. Jedz regularnie i powoli

4. Dbaj o uzupełnianie pożytecznych bakterii

5. Postaw na regularną aktywność fizyczną

6. Pokochaj zioła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny