Jedziesz za granicę? W niektórych przypadkach karta EKUZ to za mało. Sprawdź jakie są koszty leczenia w niektórych państwach

KA
Jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach pacjent może się zgłaszać do szpitala bez skierowania. Za każdy dzień pobytu w szpitalu obowiązują opłaty od 12,00 EUR do 20,10 EUR (pacjent ponosi wskazane opłaty maksymalnie za 28 dni leczenia szpitalnego w ciągu danego roku kalendarzowego). Pobyt w szpitalu w ramach standardu podstawowego obejmuje zakwaterowanie pacjenta oraz opiekę lekarską. Transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta.Ratownictwo górskie w Austrii i transport lotniczy są natomiast odpłatne.
Jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach pacjent może się zgłaszać do szpitala bez skierowania. Za każdy dzień pobytu w szpitalu obowiązują opłaty od 12,00 EUR do 20,10 EUR (pacjent ponosi wskazane opłaty maksymalnie za 28 dni leczenia szpitalnego w ciągu danego roku kalendarzowego). Pobyt w szpitalu w ramach standardu podstawowego obejmuje zakwaterowanie pacjenta oraz opiekę lekarską. Transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta.Ratownictwo górskie w Austrii i transport lotniczy są natomiast odpłatne. Pixabay
Koniec roku zachęca do wykorzystania paru dni urlopu i wypoczynku poza granicami kraju. Wybierając się do państw należących do Unii Europejskiej lub do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), warto mieć zawsze przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej, w razie potrzeby unikniemy ogromnych kosztów, związanych z leczeniem. Natomiast jeżeli wybieramy się dalej, warto wykupić dodatkową polisę.

W większości państw pacjent zobowiązany jest do ponoszenia częściowych kosztów za pomoc medyczną, jako jego współudział w kosztach leczenia. Nie podlegają one zwrotowi przez NFZ.

Jeżeli musimy skorzystać ze świadczeń, powinniśmy jak najwcześniej okazać EKUZ lekarzowi lub administracji szpitala. Mogą oni wymagać również okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz kserokopii karty.

W przypadku, gdy ponieśliśmy rzeczowe świadczenia zdrowotne udzielone podczas pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/ EFTA, Narodowy Fundusz Zdrowia może na nasz wniosek wystąpić do tamtejszej instytucji, w celu ustalenia kwoty refundacji. Do wniosku należy dołączyć wszystkie oryginały rachunków dotyczące udzielonych rzeczowych świadczeń zdrowotnych i potwierdzeniem zapłaty za nie.

Jeżeli wybieramy się na urlop do innych krajów – Ameryki, Australii, czy innego kraju, który nie należy do UE lub EFTA należy pamiętać, że karta EKUZ tam nie obowiązuje. Dlatego warto wykupić odpowiednią polisę. Podstawową zasadą jej wyboru jest właściwe określenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Warto pamiętać, że najtańsza może mieć niewystarczającą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Dlatego im dalej jedziemy, tym większa powinna być suma ubezpieczenia.

Przykładowo transport chorego go kraju np. z USA to około 250-300 tysięcy złotych, z Azji – ok. 250 tys. Koszty koszty podstawowej wizyty ambulatoryjnej w Tajlandii czy Indonezji wynoszą 100-200 euro.

Wyjeżdżając za granicę, warto również kupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej.

Wideo

Materiał oryginalny: Jedziesz za granicę? W niektórych przypadkach karta EKUZ to za mało. Sprawdź jakie są koszty leczenia w niektórych państwach - Gazeta Współczesna

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BKatarzyna

Należy pamiętać, że i w krajach europejskich sama karta EKUZ często okaże się niewystarczająca. Dzięki EKUZ jesteśmy bowiem traktowani tak, jak obywatele tego kraju, w którym jesteśmy. A w wielu państwach obywatele płacą za wiele usług publicznej służby zdrowia, o czym można się przekonać tutaj

Dodaj ogłoszenie