Jedenaście medali Biało-Czerwonych podczas mistrzostw świata w grapplingu!

Łukasz Konstanty
Wojciech Pająk (niebieski strój) podczas tegorocznych mistrzostw świata w grapplingu wywalczył dwa brązowe medale. PAP/Radek Pietruszka
Aż jedenaście medali zdobyli polscy grapplerzy podczas mistrzostw świata, które odbyły się w Hiszpanii. Dorobek Biało-Czerwonych to dwa złote krążki i dziewięć brązowych.

Polscy zawodnicy poprawili tym samym osiągnięcie sprzed roku, kiedy to udało się wywalczyć siedem medali. Inna sprawa, że wówczas aż pięciokrotnie Biało-Czerwoni stawali na najwyższym stopniu, teraz ta sztuka udała się jedynie Joannie Zabulewicz i Andrzejowi Iwatowi.

Czym jest grappling?

Grappling to rodzaj walki wykorzystujący techniki chwytów (dźwignie, duszenia, rzuty). Dyscyplina ta łączy elementy innych sztuk walki, jak np. zapasy czy sambo. Zabronione są w niej uderzenia. Rywalizacja odbywa się w dwóch formułach: w kimonach (Grappling Gi) lub w stroju do grapplingu (koszulka i spodenki - Grappling No-Gi). W pierwszej z nich dopuszczalne są chwyty za kimono, w drugiej nie można wykorzystywać stroju przeciwnika do wykonywania określonych technik (np. rzutów).

Tegoroczne mistrzostwa świata w grapplingu (obydwie formuły) odbyły się w hiszpańskiej miejscowości Pontevedra. Podczas zmagań w formule Gi (w kimonach) znakomicie spisała się Joanna Zabulewicz, która po trzech zaciętych, wyrównanych i co najważniejsze - zwycięskich walkach stanęła na najwyższym stopniu podium. Dla 27-letniej Polki startującej w kategorii 64 kg to największy sukces w karierze.

Sukces w innej kategorii

Równie dobrze spisał się Andrzej Iwat, który w poprzednim roku zdobywał medale w kategorii 130 kg, a tym razem wystartował w kategorii 100 kg. Polak wywalczył złoty medal w formule No-Gi (strój do grapplingu), efektownie pokonując kolejnych rywali. Zarówno z Timurem Chorievem (Kirgistan, 1/8 finału), Eduardo Gonzalezem (Hiszpania, 1/4 finału) jak i Eliotem Kellym (USA, 1/2 finału) nasz zawodnik przegrywał na punkty, stosując odpowiednie techniki potrafił jednak odwrócić losy pojedynków i doprowadzić do wygranych przed upływem regulaminowego czasu. Zupełnie inny przebieg miała natomiast walka finałowa, w której Iwat łatwo pokonał Gruzina Aleksandre Tewzadzego (przy stanie 10:0 walka została zakończona ze względu na ogromną przewagę punktową Polaka).