Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaśniej już nie można

(now)
Światło LED tworzy przytulne otoczenie. Jest przy tym funkcjonalne, energooszczędne i bezpieczne
Światło LED tworzy przytulne otoczenie. Jest przy tym funkcjonalne, energooszczędne i bezpieczne Fot. Lars
Żarówki LED to obecnie najbardziej energooszczędne, a więc i najtańsze, źródło światła. Jak to możliwe? Teoretycznie cała dostarczona do żarówki energia jest zamieniana na światło. Diody LED praktycznie się nie nagrzewają i są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek oraz dwukrotnie od żarówek energooszczędnych.

Diody mogą być stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Są bowiem odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy.
Światło emitowane przez żarówki diodowe jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Ponadto, diody nie męczą wzroku - nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.

Kolory jak z mieszalnika

Wybierać możemy spośród żarówek czerwonych, zielonych, żółtych, niebieskich. Nawet tradycyjne - białe - światło dostępne jest w ciepłej lub zimnej tonacji. Biały ciepły jest kolorem bardzo przyjemnym dla oka. Świetnie nadaje się do pomieszczeń, w których się relaksujemy lub odpoczywamy. Biały zimny sprzyja koncentracji. Jest idealny do oświetlania stanowiska pracy.
Diody oświetlą np. salon. Pomieszczenie łączy kilka funkcji. Spotykamy się w nim z rodziną i przyjaciółmi, ale także wypoczywamy: czytamy czy oglądamy telewizję. Z tego powodu warto w salonie połączyć oświetlenie ogólne z miejscowym. Do oglądania telewizji wystarczy ustawiona niedaleko telewizora lampka. Jej klosz nie powinien być zbyt jasny, aby nie odbijał się w telewizorze.

Optymalne oświetlenie dla domowego biura daje lampa z teleskopowym ramieniem. Jej światło łatwo bowiem skierować w dowolną stronę.

Doświetlamy każdy kąt

W pokoju dziecka sprawdzą się kinkiety montowane na ścianie przy łóżeczku i lampki nocne postawione na komodzie. W pokoju nastolatka powinny znaleźć się, oprócz oświetlenia ogólnego, lampy oświetlające biurko.
W kuchni, która także jest wnętrzem wielofunkcyjnym, najlepiej jest połączyć oświetlenie ogólne z miejscowym. Przestrzeń nad blatem roboczym, płytą kuchenną czy piekarnikiem najlepiej oświetlą lampy halogenowe oraz świetlówki. Pomocna może się okazać listwa oświetleniowa zamontowana na szafkach wiszących (oczka halogenowe) lub małe lampki halogenowe na wysięgnikach.

A w łazience? Diody elektroluminescencyjne nie nagrzewają się. Dlatego można je stosować w miejscach, gdzie zwykła żarówka mogłaby być niebezpieczna lub powodować uszkodzenia. Czyli w łazience, gdzie nie trudno np. o wilgoć.
- Wypełnienie krawędzi pomiędzy elementami wyposażenia wnętrza pokoju kąpielowego świetlnym detalem będzie cieszyć wzrok - - radzi Maciej Leonhard z firmy Lars, producenta rozwiązań świetlnych. - Ponadto, umiejscowienie węża świetlnego w obniżonym suficie, pozwoli uzyskać efekt rozproszonego równomiernie światła, które będzie delikatnie wypełniać całe pomieszczenie lub jego fragment. Scenerię łazienki wzbogacimy także podkreślając dolną krawędź wanny innym przewodem diodowym.

Stare i nowe

Żarówki LED świecą ponad 100 tysięcy godzin. Wystarczy to na ok. 11 lat ciągłej pracy. A częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 600 godzin, a żarówek energooszczędnych około 6 tys. godzin.

Jednak sprawność świecenia diody z czasem maleje. Po 50 tysiącach godzin ilość emitowanego światła zmniejsza się o połowę. Żarówki ledowe nie są też odporne na skoki napięcia (coraz rzadziej, ale jednak wciąż zdarzają się w polskiej sieci energetycznej), warto je zabezpieczyć specjalnymi niskonapięciowymi zasilaczami.

Ale największą przeszkodą, która hamuje ekspansję diod LED jest ich jasność świecenia. Większość takich żarówek nie odpowiada mocy świecenia nawet tradycyjnej żarówki 50W. Szacuje się jednak, że za około dwa lata uda się zwiększyć wydajność diody ponad dwukrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny