MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarzębina zwiastuje jesień. Kiedy zbierać owoce?

Katarzyna Zawada
Właściwości jarzębiny są znane nie od dziś. Na co pomaga i jak ją obrabiać?
Właściwości jarzębiny są znane nie od dziś. Na co pomaga i jak ją obrabiać? JM/Polska Press
Jarzębinę można zacząć zbierać jesienią. Czerwone kuleczki barwią krajobraz dość długo, można je podziwiać jeszcze w listopadzie, a nawet w grudniu. W okresie zimowym owoce posłużą ptakom jako pokarm.

Spis treści

Kiedy zbierać owoce jarzębiny? Muszą być dojrzałe

Na przełomie maja i czerwca jarzębina raczy nas pięknymi kwiatami, na jesieni z kolei jej owoce osiągają dojrzałość. Kiedy pełne czerwieni baldachy zaczynają się formować na drzewach to dla rodziców znak, że wakacyjna beztroska dobiegła końca i pora wejść w szkolny rytm. Pierwsze kuleczki widać na początku września, mówi się jednak, że najlepsze zbiory są po przymrozkach, najwcześniej w połowie października. Wtedy jarzębina traci swoją gorycz, można ją spotkać jeszcze na przełomie listopada i grudnia.

Najlepsze zbiory to te po kilkudniowych przymrozkach, aby w domowych warunkach przyspieszyć rozkład kwasu (parasorbowego – przyp. red.), należy owoce przemrozić kilka dni w lodówce lub poddać obróbce termicznej, np. blanszowaniu, informuje na swojej stronie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

W Polsce jarzębinę można spotkać dosłownie wszędzie. Ozdabia parki, miejskie skwery, a coraz częściej sadzi się ją w przydomowych ogródkach. Z kolorowych owoców dzieci robią korale, a dorośli podziwiają jej barwy w ponure jesienni dni. Oprócz walorów estetycznych ma także te zdrowotne i… przyrodnicze.

Jarzębina stanowi pokarm dla ptaków

W okresie jesienno-zimowym, gdy dostęp do pokarmu jest utrudniony, wiele ptaków lubuje się w owocach jarzębiny. Zwłaszcza małe gatunki mają ułatwione zadanie - drzew jest mnóstwo, można szybko i łatwo zdobyć pożywienie. Po smakołyk najczęściej sięgają:

  • szpaki,
  • drozdy,
  • gile,
  • sikorki,
  • wróble,
  • jemiołuszki,
  • kosy.

Owoce jarzębiny – trujące czy nie?

O walorach odżywczych jarzębiny słyszy się nie od dziś. Pojawiają się jednak głosy, że owoce tego drzewa są trujące. Punktem spornym jest obecność kwasu parasorbowego, który powoduje zatrucie pokarmowe. O ile spożywa się jarzębinę na surowo, może ona powodować rozstrój żołądka, jednak poddana obróbce cieplnej neutralizuje związek i staje się smacznym składnikiem o prozdrowotnym działaniu.

Dlatego chcąc wykorzystać owoce jarzębiny na przetwory, należy je najpierw zagotować, poddać suszeniu w piekarniku, lub maszynie do suszenia, informuje Strona Zdrowia.

Owoce jarzębiny zawierają witaminy, m.in. A, C i E, pektyny, beta-karoten, potas, magnez, żelazo i wiele innych minerałów. Spożywanie soków czy konfitur w okresie obniżonej odporności nie tylko poprawia wydajność organizmu, ale dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, moczopędnie, przeciwcukrzycowo. Po roślinę sięgają również osoby z zaparciami.

Jarzębina w kuchni i kosmetyce. Szereg właściwości

Najczęściej z owoców jarzębiny przygotowuje się soki, nalewki lub przetwory. Nie należy jednak spożywać ich w większych ilościach, mogą zadziałać przeczyszczająco. Co ciekawe, roślina ma swoje miejsce w kosmetyce. Wszelkie maści i kremy działają antybakteryjnie, mogą także wspomagać proces gojenia ran i niwelowania zaczerwienień.

Jarzębina w ogrodzie. Kiedy sadzić?

Z pewnością jarząb zwyczajny, zwany też pospolitym, można sadzić w ogrodach lub na działkach. Drzewa lubią nasłonecznione miejsca, najlepiej z kwaśną glebą. Wielu ogrodników twierdzi jednak, że rośliny przyjmują się też na zasadowych podłożach. Jarzębinę sadzi się na wiosnę, w dość sporych odstępach, aby mogła się ładnie rozrastać. Nie trzeba jej przycinać, wystarczy regularne podlewanie.

Jarząb pospolity to jednak nie tylko efektowne i dekoracyjne, ale też łatwe w uprawie drzewko. Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu oraz na lekko wilgotnych, przepuszczalnych, przeciętnych glebach. Nie lubi jedynie cienia, suszy i mokrej, ciężkiej ziemi. Jest natomiast w pełni mrozoodporny (może być też uprawiany na terenie całego kraju) i nie wymaga zimowego okrycia, przekonuje Katarzyna Józefowicz, RegioDom.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny