Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Molenda - Polki przeklęte? Wielkie kobiety - dramatyczne biografie

Jerzy Doroszkiewicz
Siedem kobiet i siedem opowieści o tragicznym życiu w cieniu wielkiej historii.
Siedem kobiet i siedem opowieści o tragicznym życiu w cieniu wielkiej historii.
Jarosław Molenda przekopał się przez losy siedmiu kobiet, które w różnym stopniu kształtowały historię Polski.

Jarosław Molenda zanim przystąpił do napisania "Polek przeklętych" przekopał całe stosy opracowań historycznych i artykułów prasowych. W efekcie powstał zgrabny zestaw faktów i anegdot z życia bardzo różnych osób. Wielką dyskrecją odznaczało się otoczenie marszałka Józefa Piłsudskiego. Mąż stanu był bardzo kochliwy, a kiedy nudził się romansem, bez wahania porzucał wybrankę dla kolejnej, z reguły młodszej. Tak też stało się w wypadku jego osobistej lekarki, dla której znacznie ochłodził swoje stosunki z drugą żoną. Uczynił Eugenię Lewicką jedną z ważnych osób w państwie, ale kiedy romansująca para wyjechała wspólnie na Maderę coś się wydarzyło. W kilka miesięcy później faworyta Piłsudskiego popełniła samobójstwo, a może została otruta. Tak naprawdę do dziś nie wiadomo czy była li tylko powiernicą czy w pełnym tego słowa znaczeniu kochanką. Wiemy tylko z przekazów naocznych świadków, że podczas pogrzebu Lewickiej z oczu marszałka polały się łzy, ale też że nie była to ostatnia miłość jego życia.

Zupełnie inna historia związana jest z marszałkiem Edwardem Śmigłym-Rydzem. Tu z kolei źródła milczą, czy żył długie lata bez ślubu i czy w ogóle zawarł związek z kobietą, która pierwszego męża zdradzała tak widowiskowo, że ślubny zastrzelił kochanka i nawet za tę zbrodnię nie poszedł do więzienia. Ciało Marty Rydzowej znaleziono rozczłonkowane w 1951 roku w Monte Carlo, gdzie schroniła się, prawdopodobnie z gigantycznym majątkiem wywiezionym tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Molenda na swoje bohaterki wybrał także bohaterskie konspiratorki takie jak żona majora "Ponurego" czy łączniczka "Inka", pilotkę zamordowaną w Katyniu, a nawet żydowską aktorkę Wierę Gran. Twierdzi, że kierował się kluczem wojennego fatalizmu, ale biorąc pod uwagę losy pań związanych z najważniejszymi osobami w państwie, najsrożej ów obszedł się z córką generała Sikorskiego, która zginęła razem z ojcem w katastrofie pod Gibraltarem.

Mimo widocznej słabości w prowadzeniu narracji, ilość ciekawostek i punktów widzenia na każdą z bohaterek jest na tyle obfita, że dostajemy niemal pełny obraz ich losów, które w każdym wypadku miały tragiczny finał.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny