Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Świętojański 2019 w Białymstoku. Stoiska skusiły do zakupów tłumy mieszkańców (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Ogromny Jarmark Świętojański wokół Ratusza przyciągnął tłumy. Na stoiskach nie brakuje rękodzieła, smakołyków kuchni regionalnej, zabawek, waty cukrowej, kwiatów i wyrobów sztuki ludowej.
Ogromny Jarmark Świętojański wokół Ratusza przyciągnął tłumy. Na stoiskach nie brakuje rękodzieła, smakołyków kuchni regionalnej, zabawek, waty cukrowej, kwiatów i wyrobów sztuki ludowej. Olga Goździewska
Słoneczna pogoda skusiła mieszkańców do zrobienia zakupów na Jarmarku Świętojańskim wokół Ratusza. To jedno z wydarzeń, które odbywa się cyklicznie w ramach Dni Miasta Białegostoku.

Jarmark Świętojański trwa tylko jeden dzień, 23 czerwca, w godz. 10-16.

Na Białostockim Jarmarku Świętojańskim gości wielu wystawców, nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi. Można na nim kupić specjały regionalnej kuchni i rękodzieło.

Tradycja Białostockiego Jarmarku Świętojańskiego sięga 1749 roku. Wówczas to Jan Klemens Branicki uzyskał od króla Augusta III przywilej na jego organizowanie. Jarmarki odbywały się corocznie, choć ich tradycja zaczęła zamierać w XIX wieku. Od 1919 roku powróciły i z niewielkimi przerwami corocznie na Świętego Jana ściągają kupców i kupujących. Od 1993 roku organizuje je Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Przez wieki jarmark zmieniał się. Branicki chciał, by miał on charakter ogólnopolski. Sprowadzał kupców warszawskich, a nawet z innych miast europejskich. Przez następne dziesięciolecia jarmark nabrał charakteru lokalnego. Dziś jest imprezą handlową i promocyjną.

ZOBACZ WIĘCEJ:Ależ wspaniałości! Białostocki Jarmark Świętojański 2019 na Rynku Kościuszki [zdjęcia]

Wystawcy przygotowali m. in.:

- tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta i sękacze, ręcznie wyrabiane cukry, obwarzanki, miody, zioła i przyprawy, oleje, nalewki, miody pitne, kiszonki, soki,

- szydełkowe i haftowane serwetki, serwety i obrusy,

- ceramikę i szkło użytkowe i artystyczne, wyroby z wikliny i drewna, ręcznie wykonane zabawki z drewna i tkanin, biżuterię,

- naturalne mydła i kosmetyki,

- kompozycje kwiatowe, kwiaty,

- wycinankę, grafikę oraz książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny