Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark św. Kazimierza. Przed nami wiosenne jarmarki. Na początek kaziuki

Marta Gawina [email protected]
Na jarmarku św. Kazimierza będzie można kupić regionalne przysmaki, rękodzieło ludowe, świąteczne ozdoby
Na jarmarku św. Kazimierza będzie można kupić regionalne przysmaki, rękodzieło ludowe, świąteczne ozdoby Andrzej Zgiet
Już 8 marca na placu przed teatrem odbędzie się Jarmark św. Kazimierza. Dwa tygodnie później kupcy pojawią się przed Ratuszem w centrum miasta

To już białostocka tradycja. Przed świętami wielkanocnymi mieszkańcy spotykają się na wiosennych, kolorowych jarmarkach. Ten pierwszy odbędzie się już w najbliższą niedzielę - 8 marca. Na placu przed Teatrem Dramatycznym zostaną zorganizowane słynne Kaziuki.

- Jarmark na św. Kazimierza rozpocznie się o godz. 8 i potrwa do 16. Nie zabraknie ciekawych stoisk z rzemiosłem artystycznym i ludowym, a także regionalnymi przysmakami. Wszystko to w ramach XIV Dni Kultury Kresowej - mówi Izabela Dąbrowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Przypomina, że Kaziuki organizowane są w wielu miastach w niedzielę przypadającą po 4 marca. Te charakterystyczne jarmarki pochodzą z tradycji wileńskiej. Uroczystości zaczęto przygotowywać na cześć Kazimierza Jagielończyka (syna), który został wyniesiony na ołtarze. - Kaziuki choć zazwyczaj słotne i chłodne niosą pierwsze oznaki wiosny, częściowo za sprawą symbolu tego jarmarku - wileńskiej palmy wyplatanej z suszonego kolorowego zielska - dodaje Izabela Dąbrowska.

Wiosennie będzie też dwa tygodnie później, 22 marca, na Rynku Kościuszki. Po raz 24. Muzeum Podlaskie organizuje Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia.
- Obok pisankarek wykonujących pisanki zdobione woskiem z okolic Lipska i Siemiatycz, palmiarek słynnych palm wileńskich, w jarmarku uczestniczą przedstawiciele różnych dziedzin rękodzieła, m. in. kowalstwa, garncarstwa, tkactwa, rzeźbiarstwa, wycinankarstwa, wytwórcy łyżek, sit, drewnianych sprzętów gospodarstwa domowego - wymienia Wojciech Kowalczuk przedstawiciel Muzeum Podlaskiego.

Zapewnia, że swoje stoiska będą mieli też producenci tradycyjnych wyrobów spożywczych - m.in. miodów, serów, wędlin, pieczywa, ciast (sękaczy, mrowisk, makowców), kiszonych ogórków, ziół.

Regionalne specjały kupimy też na świątecznym, tym razem kilkudniowym jarmarku, który zrobi firma Andrew. Ta właśnie wygrała przetarg na organizację świątecznej sprzedaży w Białymstoku przez najbliższe dwa lata. W sumie zorganizuje cztery jarmarki.

Ten najbliższy potrwa od 27 marca do 3 kwietnia.

- Spodziewamy się 40 wystawców z Polski, Białorusi, Ukrainy, czy Litwy. Białostoczanie mogą liczyć na mnóstwo ciekawych produktów - mówi Mariusz Siemienowicz z firmy Andrew.

Z pewnością nie zabraknie świątecznych akcesoriów: pisanek, zajączków, koszyczków, palm.

Uroczystości kościelne

W środę zostanie odprawiona uroczysta msza święta ku czci św. Kazimierza Królewicza.

To główny patron metropolii białostockiej. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18 w kościele św. Kazimierza na osiedlu Dziesięciny. W uroczystości wezmą udział biskupi z Metropolii Białostockiej.

Będą też przedstawiciele władz i związków zawodowych.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny