Zawsze gdy odwiedzam jarmark, skuszę się na oscypka. Bo tego u nas na co dzień nie ma - uśmiecha się pan Damian, którego w niedzielę z małym synkiem Franiem spotkaliśmy na Jarmarku Letnim.
No i oczywiście skosztował pysznego wędzonego oscypka z żurawinową konfiturą.
Można je kupić na stoisku Ryszarda Smolenia, który na białostocki jarmark przyjechał z Zakopanego. Chętnych do spróbowania oryginalnego podhalańskiego specjału nie brakowało.
- Przyjeżdżamy tutaj od ośmiu lat. Proponujemy oryginalne produkty, dziecięce ubrania z góralskimi haftami a także wyroby ze skóry- wylicza Ryszard Smoleń.
Na placu przed Ratuszem stanęły kolorowe i drewniane stoiska. Nie brakuje tutaj lokalnych wyrobów spożywczych, czyli tzw. swojskiego jadła. Są tradycyjne wędliny, chleby, sękacze, sery korycińskie, chałwy, baklawy oraz nalewki, wina ekologiczne i kwasy chlebowe. No i oczywiście słodkości i lody.
- W naszej ofercie jest szeroki wybór regionalnych miodów z Gór Świętokrzyskich - od tych z rzepaka, lipy, gryki aż po spadziowy z drzew iglastych - wylicza Wojciech Wikło z prywatnej pasieki w Masłowie Drugim koło Kielc. - Przyjeżdżamy tutaj od paru, nawet kilka razy w roku. Mamy swoich klientów.
Do kupienia są też wyroby rękodzieła ludowego, czyli drewniane zabawki, ozdoby, dekoracje, kosze wiklinowe, prawosławne ikony, produkty z lawendy, a także kosmetyki naturalne.
- Jest co oglądać - mówi Marta Sobieska, która na jarmark wybrała się z dziećmi Weroniką i Kacprem.
Z myślą o najmłodszych przygotowano dmuchany plac zabaw.
W najbliższy czwartek będzie można poznać tajniki pieczenia tradycyjnego chleba. Pokaże to Władysław Gryka ze wsi Suszczy Borek położonej Puszczy Białowieskiej.
Stoiska są czynne codziennie od godz. 10 do 17.
Jarmark Świętojański wokół Ratusza. Rekordowa liczba stoisk ...

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?