Janusz Kowalski z Solidarnej Polski odwołany z rządu. Jest ostre stanowisko partii koalicyjnej PiS: Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej!

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Janusz Kowalski z Solidarnej Polski odwołany z rządu. Jest stanowisko partii koalicyjnej PiS: Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej!
Janusz Kowalski z Solidarnej Polski odwołany z rządu. Jest stanowisko partii koalicyjnej PiS: Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej! slawomir mielnik / nowa trybuna opolska
"Wiceminister Janusz Kowalski był konsekwentnym krytykiem ustaleń podjętych w Brukseli i dlatego jest odwoływany ze swojej funkcji wbrew umowie koalicyjnej" - brzmi oświadczenie Solidarnej Polski. W poniedziałek spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy.

W sobotę, 20 lutego 2021 r., najpierw dowiedzieliśmy się, że minister aktywów państwowych Jacek Sasin podziękował za pracę wiceministrowi Januszowi Kowalskiemu z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. W trybie pilnym w sobotę zebrało się kierownictwo partii koalicyjnej PiS. Jak podano w oświadczeniu, odwołanie posła SP z rządu nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jak dodano w oświadczeniu, Solidarna Polska ustami swoich ministrów sprzeciwia się uchwale Rady Ministrów, która 2 lutego 2021 r. przyjęła „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”.

Prezydium Zarządu Krajowego Solidarnej Polski po informacji odwołaniu Janusza Kowalskiego z funkcji wiceministra Aktywów Państwowych oświadcza:

"Negatywnie oceniamy odwołanie rekomendowanego przez Solidarną Polskę na stanowisko wiceministra aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego. Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy. Dzieje się to zaraz po sprzeciwie ministrów Solidarnej Polski wobec uchwał Rady Ministrów związanych z przyjęciem ustaleń szczytu Rady Europejskiej z grudnia 2020 r. oraz „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”.

Solidarna Polska konsekwentnie zwraca uwagę na negatywne konsekwencje decyzji podjętych na szczytach Rady Europejskiej w latach 2019-2020 przez premiera Mateusza Morawieckiego. Nie zgadzamy się na niezwykle kosztowną dla polskiej gospodarki transformację energetyczną i rezygnację z węgla, który jest ważnym źródłem naszej suwerenności energetycznej. Zaostrzenie redukcji emisji dwutlenku węgla uważamy za niezgodne z interesami gospodarczymi państwa. Nie ma też naszej zgody na łączenie budżetu UE z kryteriami ideologicznymi. Wszystkie te decyzje prowadzą do obniżenia konkurencyjności polskiej gospodarki i pogorszenia poziomu życia Polaków.

Obserwujemy negatywne konsekwencje decyzji podjętych na forum unijnym przez premiera Mateusza Morawieckiego. To gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej i ciepła dla milionów Polaków. Ale pojawiają się inne zagrożenia. Zwiększa się niebezpieczeństwo ponownego uzależnienia naszego kraju od rosyjskiego gazu oraz konieczność zwiększenie importu energii elektrycznej z zagranicy.

Wiceminister Janusz Kowalski był konsekwentnym krytykiem ustaleń podjętych w Brukseli i dlatego jest odwoływany ze swojej funkcji wbrew umowie koalicyjnej. Mamy nadzieję, że decyzja o jego odwołaniu będzie przedmiotem rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy podczas Rady Koalicyjnej".

Tyle dokument skierowany do opinii publicznej ale też do Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek, 22 lutego 2021 r., odbędzie się spotkanie na szczycie liderów Zjednoczonej Prawicy: Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.

Jakie są te cele ustalone przez rząd Mateusza Morawieckiego opublikowane niedawno?

Cele polityki energetycznej Polski do 2040 r.

 • Optymalne, możliwie długie wykorzystanie własnych surowców energetycznych (transformacja regionów węglowych).
 • Rozbudowa infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej (rynek mocy; wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych).
 • Dywersyfikacja dostaw i rozbudowa infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych (budowa Baltic Pipe oraz drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego).
 • Rozwój rynków energii (wdrażanie Planu działania mającego służyć zwiększeniu transgranicznych zdolności przesyłowych energii elektrycznej; rozwój elektromobilności; hub gazowy).
 • Wdrożenie energetyki jądrowej (Program polskiej energetyki jądrowej).
 • Rozwój odnawialnych źródeł energii (wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej).
 • Rozwój ciepłownictwa i kogeneracji (rozwój ciepłownictwa systemowego).
 • Poprawa efektywności energetycznej (promowanie poprawy efektywności energetycznej).

Najważniejsze elementy polityki energetycznej Polski do 2040 r. założone przez rząd Mateusza Morawieckiego

 • W 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc.
 • W przypadku energetyki wiatrowej na morzu – moc zainstalowana osiągnie: ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r.
 • W 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.
 • Do 2030 r. nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG) o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 r.
 • Do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych pokrywane będą przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.
 • Redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację.
 • Rozbudowie ulegnie infrastruktura gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych, a także zapewniona zostanie dywersyfikacja kierunków dostaw.

Sam zainteresowany czyli poseł Janusz Kowalski napisał w sobotę przed południem na Twitterze, że kończy pracę w rządzie i podziękował ministrowi Jackowi Sasinowi za pracę w gabinecie.

Jak dodał, kontynuuje pracę dla Polski. - Broniłem i będę bronić suwerenności energetycznej RP i przeciwdziałać niekorzystnym dla Polski i Polaków skutkom decyzji podjętych na szczytach Rady Europejskiej w latach 2019-2020. Sprzeciwiam się transformacji energetycznej, niekontrolowanej dekarbonizacji i wysokim cenom energii i ciepła oraz uzależnieniu od rosyjskiego gazu - napisał.

Zdaniem posła Janusza Kowalskiego, ideologiczna transformacja energetyczna uderza przede wszystkim w wyborców PiS. Konsekwencja: zamknięcie ciepłowni i elektroenergetyki, uzależnienie od rosyjskiego gazu i importu energii. Zapłacą za to Polacy, nie UE.

Pocovidowa łysina

Wideo

Materiał oryginalny: Janusz Kowalski z Solidarnej Polski odwołany z rządu. Jest ostre stanowisko partii koalicyjnej PiS: Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej! - Polska Times

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 lutego, 18:45, To:

Jakieś ma obce geny. Taki ten wygląd nie europejski, podobnie jak Jaki.

To typowy mutant pisowski :)

G
Gość

Już z samej facjaty widać że to normalny kretyn :)

K
Kciuk
20 lutego, 17:26, Kasia:

Lubię Kowalskiego,, bo to prawdziwy bat na lewactwo !

20 lutego, 22:36, Gość:

Bat? Dziecko on logicznego zdania nie potrafi sklecić. A ty zdaje się zrozumieć.

21 lutego, 14:02, Gość:

A mnie zawsze dobija to jego mmmm ,mmm pomiędzy słowami.

Kaleczy język polski a taki niby patriota.

Ale teraz byle menta mówi że jest patriota, byle psychol, przecie nie można o sobie mówić w superlatywach, tak mnie pani w przeczkolu uczyła, może jego w chlewie wtedy

B
B i
21 lutego, 16:52, Gość:

" Weto albo śmierć "

Obiecani , cacanki godne Janusza K.

Japończyk honorowo dotrzymałby słowa.

Czy Janusz ma honor ?

On teraz będzie za co innego umierał,

G
Gość

Chronstau pozostało , Kowalskiego " ni ma"

Bóg istnieje !!!!!

G
Gość

" Weto albo śmierć "

Obiecani , cacanki godne Janusza K.

Japończyk honorowo dotrzymałby słowa.

Czy Janusz ma honor ?

J
Jakiś jaki

Kowalski " pomyślał " i wyrzucił z siebie :

" Słońce nie świeci 365 dni w roku ani wiatr nie wieje 365 dni w roku "

W świecie nauki nastąpiła konsternacja . Kto robi pstryk i wyłancza słońce oraz dlaczego kowalski cały rok puszcza "wiatry " ?

G
Gość

Przecież jego poglądy są szkodliwe dla Polaków nie mylić z PiSem.

Debil wypowiedziałby gdyby mógł wojnę Rosji a potem sam by [wulgaryzm]ł gdzie pieprz rośnie. Taki z niego patriota.

S
Stanisław
20 lutego, 17:26, Kasia:

Lubię Kowalskiego,, bo to prawdziwy bat na lewactwo !

20 lutego, 19:46, Wiesiek:

Wielokrotnie widziałem jak w programach na żywo masakrował opozycyjnych durni , naprawdę świetny

21 lutego, 9:06, Gość:

Obnażał nijakość zakłamanej opozycji, dlatego tak jest przez nią nielubiany

ŻYCZĘ MU WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !

G
Gość
20 lutego, 17:26, Kasia:

Lubię Kowalskiego,, bo to prawdziwy bat na lewactwo !

20 lutego, 22:36, Gość:

Bat? Dziecko on logicznego zdania nie potrafi sklecić. A ty zdaje się zrozumieć.

A mnie zawsze dobija to jego mmmm ,mmm pomiędzy słowami.

Kaleczy język polski a taki niby patriota.

G
Gość

Szczekał szczekał i dostał kopa w D

Kto następny?

Z
Zbigniew Rusek

Nie należy odchodzić od węgla, lecz zastosować technologie pozwalające na jego niskoemisyjne spalanie, np. przeróbkę na koks, który jest paliwem wysokoenergetycznym a jednocześnie o wiele mniej zanieczyszczającym powietrze niż węgiel. Węgiel jest naszym bogactwem naturalnym, a ropy mamy bardzo mało. Gaz niby mamy, ale mniej, niż trzeba (stąd potrzebny import), a energetyki jądrowej w naszym kraju na razie nie ma.

G
Gość
20 lutego, 17:26, Kasia:

Lubię Kowalskiego,, bo to prawdziwy bat na lewactwo !

20 lutego, 19:46, Wiesiek:

Wielokrotnie widziałem jak w programach na żywo masakrował opozycyjnych durni , naprawdę świetny

Obnażał nijakość zakłamanej opozycji, dlatego tak jest przez nią nielubiany

G
Gość

Taka morda? To teraz standard u zera ? Zerogo poswięci i dalej lizał bedzie d... kurduplowi bo wie ze gdy niebedą u koryta to:

Będa siedzieć i tego boja sie najbardziej.:)_)

G
Gość

A ile się przy tym Ziobrą natrząsł nerwowo grzywką...to jego

Dodaj ogłoszenie