MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Janina Lesiak – Dobrawa pisze CV

Jerzy Doroszkiewicz
Janina Lesiak Wspomnienie o Cecylii, biednej królowej to jej debiut i pierwszy (z zamierzonych) portretów niezwykłych i niezbyt znanych kobiet. Chce je przypomnieć i po swojemu odkryć. Mam nadzieję, że czas będzie dla nas łaskawy…
Janina Lesiak Wspomnienie o Cecylii, biednej królowej to jej debiut i pierwszy (z zamierzonych) portretów niezwykłych i niezbyt znanych kobiet. Chce je przypomnieć i po swojemu odkryć. Mam nadzieję, że czas będzie dla nas łaskawy… Wydawnictwo MG
Beletrystyczna opowieść o początkach polskiej państwowości napisana została z perspektywy Dobrawy, kobiety po przejściach, która podjęła się chrystianizacji Polan.

Czeskiej piękności, zdaniem Janiny Lesiak, nie wystarczało bowiem samo małżeństwo i zaszczyty. By spełnić wolę srogiego ojca musiała porzucić na zawsze nieślubne dziecko i wpływając na Mieszka spróbować przekonać do chrześcijańskich obyczajów pogan zamieszkujących nad Wisłą i Wartą. Pisarka, która sama ma misję przybliżania w prostej i przystępnej formule sylwetek polskich królowych i księżniczek, znów bardzo udanie i wiarygodnie tworzy portret psychologiczny Dobrawy. Kobieta rozumie, że gwałt w jej świecie nie jest czymś niezwykłym, choć już nieślubne dziecko nie jest powodem do chwały. Książkowa Dobrawa charakteryzuje się nie tylko inteligencją, ale i intuicją w kontaktach z mężczyznami. Znając wcześniejsze powieści Janiny Lesiak nie trudno się domyślić, że autorka z pieczołowitością opisze stroje żony Mieszka I, łasuchom z pewnością pocieknie ślinka, kiedy zgłębią opisy smakołyków księcia.

Podobnie jak z poprzednich opowieści, i z tytułowego CV Dobrawy płynie mnóstwo refleksji nad losem kobiety w świecie. Czy aż tak bardzo zmienił się przez ostatnie jedenaście stuleci? A czy zmieniła się rola Kościoła w sprawowaniu świeckiej władzy. Obmyślając dialogi i monolog wewnętrzne Dobrawy Janina Lesiak nie tylko stara się ukazać jej życiową mądrość, ale też przybliżyć czytelnikom korzyści płynące z chrystianizacji Polan. Uznanie władzy papieskiej, choć śmieszące Mieszka (w książce kpi on z władcy, który nawet nie ma pojęcia, gdzie są jego poddani i czym się trudnią) dało mu stabilną pozycję w Europie Środkowej,pozwalało zawierać sojusze, stało się też kanwą do zbudowania świadomości państwowej w oparciu o zjednoczenie pogańskich plemion. Joanna Lesiak nie stroni od opisów wielożeństwa i cielesnych uciech księcia, ale też nadaje mu niemal nadludzką charyzmę i opisuje jako rasowego wojownika.

„Dobrawa pisze CV” równie dobrze może być traktowana jako wyborna pozycja literatury kobiecej, jak i beletrystyczna próba wzbogacenia suchych historycznych faktów o fundamentalnym znaczeniu w tworzeniu się państwa polskiego. Napisana przystępnie i z talentem do wciągania czytelnika nawet w zupełnie obce mu czasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny