Zanim zapytam dlaczego warto pić Piwniczankę, muszę spytać o to, co jest od jakiegoś czasu na ustach wszystkich: po co te przytwierdzone na stałe do butelek zakrętki?
Od 1 lipca tego roku producenci są zobowiązani, aby wszystkie nakrętki plastikowe były fabrycznie przytwierdzone do butelek PET i kartonów o pojemności do 3 l. Tak wynika z ustawy SUP - dyrektywy dotyczącej jednorazowych produktów z plastiku.
Ale przecież chyba każdy po wypiciu zgniatał, zakręcał butelkę i wyrzucał do odpowiedniego pojemnika…
Otóż nie. Ogromne ilości nakrętek, które trafiały do środowiska naturalnego m.in. na nadmorskich plażach i miejscach turystycznych wpłynęły na zmianę prawną, jaką jest właśnie ta „nakrętka na uwięzi” Część firm, w tym również Piwniczanka, zdecydowała się na trwałe przymocowanie nakrętki do butelki kilka miesięcy wcześniej niż zakładała ustawa. Rozumiem, że trwałe połączenie nakrętki z butelką nie wzbudza sympatii z powodu utrudnień w korzystaniu. Myślę jednak, że z czasem zwiększy się ilość plastiku trafiającego do recyklingu.
Po to więc przygotowywany jest też system kaucyjny…
Od 1 stycznia przyszłego roku będziemy mieć w Polsce system kaucyjny na butelki PET, puszki metalowe o pojemności do 3 litrów i szklane wymienne o pojemności do 1,5 l . Sieci handlowe i sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw będą wyposażone w butelkomaty, gdzie będzie można oddać butelkę lub puszkę i odzyskać zapłaconą wcześniej kaucję.
Przewidziany jest też ręczny system zbiórki, tzw. workowy w mniejszych placówkach handlowych . Klient, aby otrzymać zwrot pobranej kaucji, będzie musiał przynieść do punktu zbiórki (w dowolnym miejscu) niezgniecioną butelkę czy puszkę. Co ważne - nie będzie musiał okazywać dowodu zakupu.
Czeka nas zatem prawdziwa rewolucja, a Piwniczanka jak smakowała pięćdziesiąt lat temu, tak samo smakuje dziś! Bez względu na to w jakiej butelce ją kupimy.
Naturalna woda mineralna Piwniczanka jest bogactwem, jakim matka ziemia obdarowała nasz region. Walory tutejszej wody odkrył lwowski lekarz Juliusz Korwin Gąsiorowski. W 1885 roku przebywając na wakacjach w Dolinie Popradu zasmakował on i docenił zalety lokalnych źródeł. Przeprowadzając badania naukowe dostrzegł wysoką wartość profilaktyczną i leczniczą naszych wód. Bo to właśnie tu, w Piwnicznej – w sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego, jednego z najstarszych parków na terenie Karpat – znajduje się wyjątkowa strefa hydrologiczna. Występujące tu wody, nasycone dwutlenkiem węgla znajdującym się pod ziemią, migrują szczelinami skalnymi, nasycając się składnikami mineralnymi.
Jak głęboko trzeba „sięgnąć”, by potem raczyć się tą wyjątkową wodą?
Ujęcia naszych wód mineralnych znajdują się na głębokościach od 80 do 180 metrów. Piwniczanka wydobywana z głębi ziemi podlega prostym procesom przygotowania - odżelazianiu i filtracji przez naturalne złoża żwirowe. Oczywiście systematycznie podlega badaniom laboratoryjnym, by spełniać normy jakościowe określone przepisami prawnymi. Warto tu wspomnieć, że wody zwykłe pochodzą z mniejszych głębokości. Oczywiście koszty odwiertów są u nas tym samym wyższe. Ważne są również wydajności naszych ujęć. Generalnie są one kilka, czy kilkunastokrotnie niższe w stosunku do wód zwykłych (słodkich).
Co jest dobrego w Piwniczance?
Piwniczanka zawiera ok. 1700 mg mikro- i makroelementów w 1 litrze wody, a przy tym wyróżnia się idealną proporcją wapnia i magnezu 2:1. Piwniczanka jest więc bogatą w magnez i wapń naturalną wodą mineralną mogącą uzupełnić niedobory tych biopierwiastków w diecie. Bardzo ważnym składnikiem mineralnym, który występuje w „Piwniczance” jest magnez - w jednym litrze naszej wody mamy aż 87 mg magnezu. Przeciwdziała on stresom i zmniejsza napięcie nerwowe, co przy dzisiejszym szybkim tempie życia, jest bardzo ważną zaletą. Drugim bardzo ważnym składnikiem w naszym organizmie jest wapń, będący podstawowym budulcem kości i zębów, korzystnie wpływającym na przemianę materii. Jest on niezbędny do utrzymania prawidłowej czynności serca i aktywności układu mięśniowo-ruchowego. Piwniczanka, która ma w jednym litrze 180 mg wapnia, może doskonale uzupełniać nasz organizm w ten pierwiastek. Aby magnez i wapń mogły skutecznie oddziaływać na nasz organizm, wapnia powinno być dwa razy więcej niż magnezu, gdyż takie proporcje gwarantują ich doskonałe wchłanianie. Magnez stymuluje wchłanianie wapnia, a równocześnie do procesów metabolicznych magnezowi jest niezbędny wapń. Zaletą Piwniczanki jest właśnie taka doskonała proporcja wapnia i magnezu. Konsumenci również rzadko zwracają uwagę na wodorowęglany w wodach mineralnych. Tymczasem wodorowęglany alkalizują zawartość treści żołądka regulując jego kwasowość, dzięki czemu mogą być traktowane jako środek profilaktyczny w zapobieganiu dolegliwościom typu zgaga i nadkwasota. Warto wiedzieć, że działanie fizjologiczne wód z wodorowęglanami rozpoczyna się wtedy, gdy ich zawartość w jednym litrze jest większa niż 600 mg, a Piwniczanka ma ich dwukrotnie więcej, bo aż 1260 mg/l.
Jak znaleźć Piwniczankę na sklepowych półkach?
Mamy szeroki asortyment wody zarówno w butelkach PET 0,5,1,0 i 1,5 l, jak i butelkach szklanych 0,33 l wymiennych, 0,3 i 0,7 l jednorazowych. Mamy linie o najwyższej jakości produkcyjnej i załogę zdolną do spełniania aktualnych wymogów w zakresie produkcji i dystrybucji wody. I oczywiście mamy wspaniałych klientów wypijających z roku na rok coraz więcej litrów Piwniczanki...
… którzy wiedzą, że...
… dla naszego zdrowia wartościowe są wody mineralne – pochodzące z podziemnych złóż o udokumentowanych zasobach geologicznych. Piwniczanka należy do tego rodzaju naturalnych wód mineralnych bogatych w magnez i wapń mogącąch uzupełniać niedobory tych biopierwiastków w diecie.
Można ją zatem pić z zamkniętymi oczami!
Tak jak znakomici sommelierzy i szefowie kuchni. Bo nasza woda od lat wyróżniana jest przez International Taste &Quality Institute w Brukseli, zrzeszający Szefów Kuchni i Sommelierów z całego świata. Co roku wysyłamy wodę do testów. Testerzy w nieoznaczonych szklankach (w tzw. blind teście) przyznają punkty i woda Piwniczanka dostaje najwyższe noty. Co roku oznaczana jest nagrodą Znakomity Smak.
Tak wygląda zakład w Piwnicznej. Zobacz galerię zdjęć:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?