Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jałówka. Ruiny kościoła św. Antoniego w nocy. Zjawiskowy timelapse (zdjęcia, wideo)

Anna Kopeć
Zależało mi na tym, by oddać wyjątkowy klimat tego miejsca – mówi Szczepan Skibicki, twórca klipu „Sklepienie Niebieskie”. – Chciałem uchwycić podświetlone ruiny świątyni na tle roziskrzonego nieba. Takie zdjęcia wychodzą podczas nowiu Księżyca i gdy niebo jest bezchmurne.
Zależało mi na tym, by oddać wyjątkowy klimat tego miejsca – mówi Szczepan Skibicki, twórca klipu „Sklepienie Niebieskie”. – Chciałem uchwycić podświetlone ruiny świątyni na tle roziskrzonego nieba. Takie zdjęcia wychodzą podczas nowiu Księżyca i gdy niebo jest bezchmurne. Szczepan Skibicki
Niezwykły klip z Jałówki. Szczepan Skibicki, który zajmuje się fotografią i tworzeniem filmów metodą poklatkową stworzył kolejny klimatyczny film z ruin kościoła "Sklepienie Niebieskie". To była dość żmudna praca - całonocnej sesji na dwa aparaty wychodziło ok. 20 sekund materiału. Efekt jest godny podziwu.

Zależało mi na tym, by oddać wyjątkowy klimat tego miejsca - mówi Szczepan Skibcki, twórca klipu "Sklepienie niebieskie". - Chciałem uchwycić podświetlone ruiny świątyni na tle roziskrzonego nieba. Takie zdjęcia wychodzą podczas nowiu Księżyca i gdy niebo jest bezchmurne.

Udało mu się trafić na takie warunki atmosferyczne. Z niewielkiej miejscowości Jałówce w gminie Michałowo przy granicy z Białorusią przywiózł niezwykły materiał, który twórczo zmontował. Tak powstał niezwykły film "Sklepienie Niebieskie", który można oglądać w serwisie You Tube.

- Projekt był o tyle trudny, że zdjęcia były robione w czasie, gdy nie widać naszego naturalnego satelity, dzięki temu nie przyćmiewa swym blaskiem gwiazd - mówi Szczepan Skibicki. - To właśnie w takich warunkach najlepiej widać drogę mleczną i najsłabsze gwiazdy. To wymaga długich czasów naświetlania.

Na sekundę ujęcia wychodziła ok. godzina robienia pojedynczych zdjęć. Z całonocnej sesji na dwa aparaty wychodziło ok. 20 sekund materiału. W klipie wykorzystano muzykę zespołu Mistic, czyli polskich gergorianów, który śpiewają w stylu chorału gregoriańskiego. Całość wygląda imponująco i robi duże wrażenie.

Film dedykowany jest szczególnej dla autora osobie - Kamili.
- To moja dziewczyna i dobry duch tej produkcji. Nie tylko towarzyszyła mi w czasie nocnych plenerów, pomogła także ze sprzętem i wspierała w trakcie montażu - mówi Szczepan Skibicki.

Malownicze ruiny kościoła św. Antoniego to prawdziwa atrakcja turystyczna, a także wdzięczne miejsce sesji fotograficznych. W czasie II wojny światowej, cofający się w 1944 roku Niemcy, podłożyli ładunki wybuchowe i wysadzili świątynię w powietrze. Dach się zawalił. Ze świątyni pozostały jedynie sterczące w niebo ruiny ścian i filary, dźwigające dotąd sklepienie. Dziś strzeliste łuki naw kościoła porastają polne kwiaty, krzewy. Otaczają go stare lipy i malowniczy kamienny mur, za którym znaleźć można zarośnięte fundament plebanii.

Charakterystyczne okna w gotyckim stylu, czerwona cegła doskonale kontrastują z zielenią roślinności, sam kościół okalają stare drzewa, przepuszczające światło dla interesujących zdjęć.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny