Jakub Sadowski kandyduje do sejmiku województwa

Fot. Krystyna Kościewicz
Jakub Sadowski urodził się 7 grudnia 1953 roku, we wsi Tyniewicze Duże, w gminie Narew. Od 12 lat jest wójtem gminy Narew. W wyborach 2002 startował z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy. W 2006 roku, jako bezpartyjny, został zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Sołectwa z Jakubem” z Doratynki.
Jakub Sadowski urodził się 7 grudnia 1953 roku, we wsi Tyniewicze Duże, w gminie Narew. Od 12 lat jest wójtem gminy Narew. W wyborach 2002 startował z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy. W 2006 roku, jako bezpartyjny, został zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Sołectwa z Jakubem” z Doratynki. Fot. Krystyna Kościewicz
Moim celem jest przybliżenie radnym wojewódzkim ważnych problemów w gminach, z jakimi borykają się samorządowcy - mówi Jakub Sadowski, wójt gminy Narew, bezpartyjny kandydat na radnego do sejmiku województwa z Komitetu Wyborczego SLD.

4 grudnia 2006 roku po raz trzeci został Pan wójtem rodzinnej gminy Narew. Dlaczego tym razem zdecydował się Pan kandydować do sejmiku województwa?

Jakub Sadowski: Moim celem jest przybliżenie radnym wojewódzkim ważnych problemów w gminach, z jakimi borykają się samorządowcy. Będę się starał przekonać, jak mocno mądre decyzje sejmiku wpływają na losy gmin oraz poszukać najlepszych rozwiązań dla przyszłości gmin.

Ustawa o samorządzie gminnym niemal wszystkie kwestie publiczne pozostawia władzom gminy.

- Z tym w praktyce nie jest najlepiej. Ogrom zadań przekazanych gminom wymaga wzmocnienia uprawnień władz najniższego szczebla oraz zabezpieczenia środków dla ich skutecznej realizacji, bo faktyczne władztwo jest bardzo ograniczone przepisami prawa i finansami. Większość gmin dysponuje pieniędzmi umożliwiającymi skromne przeżycie, a nie rozwój.

Decyzje w sprawach inwestycji o znaczeniu strategicznym dla społeczności lokalnej często są blokowane przez różne instytucje i organizacje?

- Dostęp do funduszy UE jest czasem blokowany przez ustalenie dolnej granicy wydatków na poziomie przekraczającym możliwości budżetowe przeciętnego samorządu. Korzystamy tylko z małych projektów z dziedziny ochrony środowiska. Nie mamy pieniędzy na drogi i ulice, oświatę, zdrowie, kulturę. Nierozwiązane problemy budzą niechęć członków społeczności lokalnej do działania w sprawach publicznych. Przy braku pieniędzy zaufanie do władz maleje, a rośnie społeczna frustracja. Tworzą się antagonizmy i podział obywateli na wrogów i przyjaciół.

Sukces samorządu zależy od możliwości zgodnego działania w sprawach publicznych na różnych szczeblach.

- Gmina jest godna szacunku, jeśli jest silna i potrafi zjednać zaufanie społeczne skutecznością swoich działań. Wójtowie, burmistrzowie, radni i sołtysi oraz zwykli ludzie są tego świadomi, cały czas walczą o dobro swoich gmin, o ich rangę i wizerunek, lecz nie zawsze znajdują przychylność na wyższych szczeblach władzy. Dlatego uważam, że współpraca na szczeblu gmin zaowocuje lepszymi wynikami, jeśli dane mi będzie wywierać wpływ na politykę urzędu marszałkowskiego, jako jednemu z nielicznych praktyków samorządowych. Polityka sejmiku wojewódzkiego powinna w większym stopniu uwzględniać problemy codziennego życia zwykłych ludzi na wsi. Moją szczególną rolą będzie stworzenie mechanizmów szerokiej dostępności do funduszy UE i innych pieniędzy publicznych dla wszystkich samorządów, firm i osób indywidualnych, które chcą się rozwijać.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ś
św.Walenty
W dniu 31.10.2010 o 12:45, tosik napisał:

W 100% zgadzam się z przedmówcą. Gmina Narew potrzebuje wójta bo ostatnie 12 lat pod przewodnictwem J.Sadowskiego sprawiło ze gmina ta po(...)dła. W trakcie jego kadencji nic nie zostało zrobione, nie ma dróg, nie ma żadnych inwestycji, nawet drobnych, zimą drogi są nieodśnieżone, nie posypane, ponieważ cały sprzęt, pracuje przy odśnieżaniu posesji wójta w Tyniewiczach i posesji przewodniczącego rady gminy w łosince. ponadto pozyskane pieniądze gmina trwoni jedynie na beznadziejne wieczorki na które przychodzi 20-30 osób, na głupawe projekty malowania słoików i talerzy na których siedzą pracownicy urzędu gminy i w godzinach pracy zajmują się niepotrzebnymi rzeczami. W urzędzie gminy Narew interesant jest traktowany jak intruz, że już nie wspomnę o tym że o godz 14 prawie nikogo z pracowników już nie ma!!!! To jest straszne i karygodne!!!! Nasza gmina w porównaniu z gminami sąsiednimi takimi jak Narewka czy Michałowo wypada bardzo źle, a żeby było śmieszniej to wójt Narwi zarabia najwięcej w porównaniu z włodarzami sąsiednich gmin. Miejmy nadzieje że przyszłe wybory coś zmienią!!!

Bo specjalizacja P. Sadowskiego była zupełnie inna.

D
Dorota

Sadowski nie był dobrym wójtem. Wszyscy w Narwi twierdzą, że doprowadził gminę do ruiny. Służby specjalne rządziły i rządzą w Narwi od wielu lat. Przykre, ale prawdziwe.

G
Gość
Jasza Kołbasa do widzenia z Narwi.
J
JEWŁAMPIJ
A Boh z wami dietki i z waszym wojtom.Ne ma takoho kob ne było lepszoho.I ne ma takoho kiepskoho kob ne było hurszoho.Amin.
ł
łałałiła
A g... prawda! Czy narew się rozwinęła w jakikolwiek sposób? Jest więcej miejsc pracy, coś się dzieje, jakaś współpraca z innymi gminami czy instytucjami? Jakieś inwestycje? Narew odpycha, bardziej niż przyciąga. Osoba 3 kadencje pełni funkcję wójta, a nie zna problemów gminy, ani też nie pragnie i nie dąży do jej rozwoju. Chodniki na ulicy mickiewicza wyglądają jak kocie łby. Mam nadzieję, że w końcu coś się zmieni, gdy inna osoba obejmie ten urząd.
g
grysza
Pierwszy raz dzisiaj przeczytałem to forum i coś mi tu nie gra. Nie są spójne, ani konstruktywne negatywne opinie na temat pana Sadowskiego. Widzę ile w Narwi dobrego się stało odkąd był wójtem. Jest sprawdzony, a ludzie w niego wierzą. Najdziwniejsza jest dla mnie opinia, że idzie do sejmiku dla pieniędzy. Przecież każdy nawet mało doinformowany człowiek wie, iż angaże w sejmiku są co najmniej 3 razy niższe niż u wójtów. Jakby chciał, znowu by wystartował i na 100% wygrał te wybory. Ma on ogromne poparcie u mieszkańców. Świadczy o tym to, iż był jedynym wójtem w Narwi, który był 3 kadencje pod rząd w ostatnich kilku dekadach. Jest to człowiek z powołaniem.
E
Ewelina
Ja i moja cała rodzina zamierzamy głosować na Pana Jakuba. Ma on duże doświadczenie merytoryczne i świetne życiowe podejście do wszystkich spraw w gminie. Nie jest typowym biurokratą, może dużo pomóc i doradzić. Jeżeli przystąpi do sejmiku jako wieloletni praktyk najlepiej naświetli problemy gmin i ludności wiejskiej.
r
radzio
Co zaś do treści, to mniej więcej odzwierciedlają prawdę.

Dokładnie tak. Wpisy pozytywne o Panu Jakubie są zgodne z prawdą. Zgadzam się z Michałem. Będę głosował na niego w tych wyborach.
j
justyna
Ja będę głosowała na Pana Jakuba. Bardzo dużo on zrobił dla naszej gminy. Na pewno sprawdzi się też w sejmiku. Szkoda, że nie kandyduje na wójta
d
darek
No to nie wypisuj tych bredni. Każdy wie, że to TY. A to co teraz piszesz to marna forma obrony. Wszystkie wpisy są monotonne, a zarzuty są o jakieś drobne sprawy. Widać na pierwszy rzut oka, że to musisz być ty -> co najśmieszniejsze nikt ciebie w Narwi by nie bronił hahah! Nie wiedziałeś , ze masz tyle osób co ciebie nie trawią? Dawaj tutaj kolego pisz ile chcesz -> może na innych forach wykażesz trochę luzu i przestaniesz pisać te marne posty. Chyba w Narwi powstanie towarzystwo nielubiących ciebie Podejrzewam, że więcej osób do niego będzie należało niż frekwencja wyborów. Pozdrawiam
M
Michal
ps2. No i wpisy z 31 października tak samo

darek, odczep się od niejakiego Janusza. Myślisz, że wszyscy mają myśleć tak jak ty? Wpisy mogą pochodzić od osób, których nawet nie podejrzewasz. Co zaś do treści, to mniej więcej odzwierciedlają prawdę.
d
darek
ps2. No i wpisy z 31 października tak samo
d
darek
Ps. Januszu -> napisałeś 12 listopada przed spaniem, i 13 listopada rano 2 posty to wszystko świadczy o tym, że negatywne posty piszesz tylko ty - jedna osoba.
d
darek
Ja zagłosuję i wielu innych Jad, który wypływa z ciebie na cały świat wynika z tego, że nikt nie da rady z tobą wytrzymać. Każdy uważa cie za dziwoląga i nikt nie chce mieć z tobą do czynienia. Teraz robisz z siebie pośmiewisko i oczerniasz wszystkich Narwian i samą Narew przed całym światem tylko za to, że nikt Ciebie nie lubi Panie z nazwiskiem rozpoczynającym na R. nikt ciebie <- celowo z małej napisałem; nie toleruje i nie będzie tolerował. Polecam zmienić miejsce zamieszkania. Zrobiłbyś dobrze dla siebie i Narwi.
G
Gość
W tej Narwi to syf kiła i mogiła przez te 12 lat rządzenia. Nier ma nic. Wstyd znajomych przywieźć.Jeszcze do sejmiku się pcha, wybory pokażą kto na niego zagłosuje! Przerżnie ja nic!
Dodaj ogłoszenie