Jakość powietrza? Dobre rządowe programy i działania władz lokalnych to wciąż za mało

Materiał informacyjny VII Europejski Kongres Samorządów, 11 – 12 kwietnia 2022 r.
(Od lewej: prowadzący spotkanie Romuald Lenkajtis, Agencja Wspierania Ochrony Środowiska, Joanna Węgrzynowska, Grupa LuxMed, Urszula Pasławska, poseł, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Sebastian Kluczyk, Prezes Atanox Technology, Tomasz Ławniczak, poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego
(Od lewej: prowadzący spotkanie Romuald Lenkajtis, Agencja Wspierania Ochrony Środowiska, Joanna Węgrzynowska, Grupa LuxMed, Urszula Pasławska, poseł, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Sebastian Kluczyk, Prezes Atanox Technology, Tomasz Ławniczak, poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego
Rocznie bezpośrednio z powodu smogu umiera w Polsce 50 tysięcy osób. Jeszcze niedawno, według wskaźników WHO, na czele pierwszej „10” najbardziej zanieczyszczonych miast znajdowało się 6 miast z Polski. Powoli sytuacja polepsza się, nie oznacza to jednak, że mamy już w Polsce czyste powietrze. Odpowiedź na pytanie, jak poprawić jego jakość, próbowali znaleźć uczestnicy panelu „Uwolnić miasta od smogu. Odetchnąć czystym powietrzem”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Zdaniem posłanki Urszuli Pasławskiej, przewodniczącej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, prowadzona przez Polskę polityka klimatyczna charakteryzuje się „niestabilnością”. – Albo odpowiemy na pytanie, w która stronę zmierzamy, albo zostaniemy tutaj, gdzie jesteśmy, a tutaj czeka nas zapaść – stwierdziła. – Dzisiaj nasze hasło powinno brzmieć: elektryczność głupcze - w nawiązaniu do słynnego hasła „gospodarka głupcze” – mówiła. Pasławska poinformowała, że rocznie bezpośrednio z powodu smogu umiera w Polsce 50 tysięcy ludzi. – Musimy odpowiedzieć na te wyzwania, bo my nie zawsze szliśmy w te samą stronę, w którą idzie świat, żeby jakość życia w Polsce pod względem zdrowotnym była lepsza niż dziś – stwierdziła.

– Takie programy jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” są trafionymi programami, ale trzeba zwiększyć poziom ich dofinansowania, a także wprowadzić prawo, aby restrykcje dotyczące korzystania z największej elektrowni, jaką jest słońce, było obligiem – dodawała Urszula Pasławska. Jak wyjaśniła chodzi o to, żeby każdy mógł korzystać z fotowoltaiki, z wiatraków oraz był wyposażony w pompę ciepła i miał możliwość odzyskiwania wody w procesie recyklingu.

Z kolei poseł Tomasz Ławniczak, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej tłumaczył, że prowadzone są kierunkowe prace związane m.in. z ofertami rządu. – Nie ma jednej, kompleksowej summy na wszystkie dziedziny, w tym ochrony powietrza, dedykowanych samorządowi, zawartych w jednym akcie ustawowym – mówił i zwrócił uwagę na fakt, że według wskaźników WHO, 80 proc. różnorodnych skupisk miejskich przekraczało normy wyznaczone oficjalnie właśnie przez samo WHO.

– Obecnie, w wyniku działań samorządu terytorialnego, sytuacja polepszyła się – dodał. Jednak, jak podkreślił, nie oznacza to, że mamy czyste powietrze i „wszystko jest w porządku”. – Kierunki zostały nakreślone przez różne samorządy, rząd to wspomaga, ale oczywiście przydałyby się większe pieniądze na takie programy jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Jednak sytuacja pod tym względem mocno się zmieniła, natomiast do osiągnięcia celów jest tutaj ciągle daleko – stwierdził.

Jego zdaniem, ważną rzeczą, z punktu widzenia samorządu terytorialnego, jest edukacja. – Młodsze pokolenie już zareagowało na problemy środowiskowe i to jest kluczem do walki o zdrowe środowisko – mówił.

Sebastian Kluczyk, Prezes Atanox Technology zapytany o to, czy opłaca się oczyszczać powietrze, przyznał bez zastanowienia, że tak. – Technologia już się posunęła do takiego stopnia, że jesteśmy w stanie wytwarzać biodegradowalne struktury, które w pewien sposób będą odwracały ten stan zanieczyszczenia, wywołany przez rozwój cywilizacyjny – wyjaśnił. – Po trzech latach badań z Politechniką Wrocławską udało się wytworzyć urządzenie, które sprawdza się w instalacjach, działających na terenie Polski – mówił i dodał, że jest to jedyna taka technologia w Europie. – Polacy nie gęsi i swoją technologie oczyszczania powietrza mają – stwierdził. – Jesteśmy w stanie oczyszczać wodę i powietrze – podsumował.

Joanna Węgrzynowska z Grupy LuxMed tłumaczyła, że problem smogu i związanych z zanieczyszczeniem powietrza różnorodnych chorób jest bagatelizowany z powodu braku edukacji i świadomości zdrowotnej. – Zgodnie z wynikami raportu, opublikowanego przez Union Global Compact, dotyczącego jakości powietrza, choroby związane ze smogiem i złą jakością powietrza są największym problemem środowiskowym i zagrożeniem dla zdrowia ludzi – mówiła ekspertka.

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego postanowił zainstalować w swojej miejscowości trzy urządzenia służące do oczyszczania powietrza atmosferycznego. – Staramy się pracować wielowątkowo nad tematem związanym z ochroną środowiska – mówił. – To co jest ważne w ostatnim czasie, to działania rządu. Tutaj trzeba pochwalić, bez względu na to, kto kibicuje jakiej partii politycznej, że zmierzają one do tego, aby wielowątkowo podejść do kwestii związanej z troską o środowisko poprzez finansowanie różnego rodzaju programów wspierających te działania. Wiśniowski przypomniał, że obecnie mamy pięć programów w tym zakresie, a kolejny jest już przygotowywany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakość powietrza? Dobre rządowe programy i działania władz lokalnych to wciąż za mało - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny