Jakie są pierwsze objawy raka szyjki macicy? Zwróć uwagę na cykl miesiączkowy i ból brzucha. Jakie symptomy mogą oznaczać nowotwór kobiecy?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Rak szyjki macicy to podstępna choroba kobieca, która długo nie daje charakterystycznych objawów. Pierwsze symptomy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stopniu choroby, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać na raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy to podstępna choroba kobieca, która długo nie daje charakterystycznych objawów. Pierwsze symptomy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stopniu choroby, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać na raka szyjki macicy. Sewcream/GettyImages.com
Rak szyjki macicy to częsty kobiecy nowotwór, który atakuje coraz młodsze panie. W profilaktyce tego schorzenia najważniejsze jest regularne wykonywanie cytologii, która pozwala wykryć nieprawidłowe komórki jeszcze przed rozwojem raka. Czy można zapobiec rozwojowi raka szyki macicy? Sprawdź, jakie objawy mogą oznaczać ten nowotwór kobiecy.

Spis treści

Jakie są pierwsze objawy raka szyjki macicy? Dolegliwości, które powinny zaniepokoić

Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór, który dotyka najczęściej kobiety między 40. a 49. rokiem życia, jednak coraz częściej rozpoznaje się go u młodszych pacjentek. Pierwsze objawy tego schorzenia bywają niespecyficzne, dlatego łatwo pomylić je z symptomami zaburzeń hormonalnych, infekcji intymnej lub napięcia przedmiesiączkowego. W galerii podpowiadamy, jakie dolegliwości mogą oznaczać rozwój tego nowotworu kobiecego.

Jakie są pierwsze objawy raka szyjki macicy?

Czym jest rak szyjki macicy i jakie są przyczyny jego rozwoju?

Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór, na który co roku zapada blisko 3 tys. Polek, a umiera prawie 1,5 tysiąca. Nowotwór ten najczęściej rozwija się wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Atakuje on komórki nabłonka szyjki macicy, a następnie uszkadza je i powoduje bardzo szybki oraz niekontrolowany rozrost komórek o nieprawidłowej budowie.

Czytaj także: Chciała mieć piękne paznokcie, a dostała raka. W trakcie manicure zaraziła się HPV. Nowotwór rozwinął się szybko. Jak doszło do zakażenia?

Zanim dojdzie do rozwoju raka szyjki macicy, można zaobserwować wewnątrznabłonkową dysplazję, czyli nieprawidłowość w budowie komórek wyściełających szyjkę. Szacuje się, że od momentu wykrycia dysplazji a pojawienia się nowotworu upływa od trzech do dziesięciu lat. Dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym badania cytologicznego, które stanowi najdokładniejszą metodę diagnostyczną w kierunku raka szyki macicy.

Jakie są główne czynniki rozwoju raka szyjki macicy? Ginekolodzy i onkolodzy sugerują, że największy wpływ na pojawienie się tego typu nowotworu mają:

  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • wczesne rozpoczęcie współżycia,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • palenie papierosów,
  • długoletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • choroby weneryczne, w tym zakażenie chlamydią, rzęsistkiem pochwowym czy kiła.

Czy można zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy? Szczepienia przeciwko HPV

Nie ma jednego i skutecznego sposobu zapobiegania rozwojowi złośliwego nowotworu szyjki macicy, jednak najważniejszym elementem profilaktyki jest regularne wykonywanie cytologii. Takie badanie warto wykonywać przynajmniej raz na trzy lata, a najlepiej co roku. Wykrycie raka w I stopniu daje 98 proc. szanse na pełne wyleczenie – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Dowiedz się więcej: Darmowe badania dla kobiet w kierunku zakażenia HPV. Kto i gdzie może je wykonać?

Kolejnym elementem profilaktyki są szczepienia przeciwko HPV, które należy wykonać u dziewczynek między 11. a 12. rokiem życia. Szczepionka nie leczy istniejącego już zakażenia, jednak z dużą skutecznością zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV, co dodatkowo obniża ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Zobacz również: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV już w I połowie roku. Minister zdrowia zapowiada refundowane szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

Wśród innych elementów profilaktyki można wymienić również:

  • unikanie dużej liczby partnerów seksualnych,
  • zabezpieczanie się w przypadku zmiany partnera seksualnego,
  • rezygnacja z palenia wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów,
  • unikanie długotrwałego stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Czytaj także: Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci już od 1 czerwca. Mogą uchronić twoje dziecko przed rakiem

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

Materiały promocyjne partnera

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie są pierwsze objawy raka szyjki macicy? Zwróć uwagę na cykl miesiączkowy i ból brzucha. Jakie symptomy mogą oznaczać nowotwór kobiecy? - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
julia
Ja bym takich dolegliwości nie pozostawiła bez diagnostyki w szpitalu medicover bo może to być objawem endometriozy i lepiej żeby specjaliści od tej choroby się im przyjrzeli
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie