Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie ogrzewanie wybrać dla domu

(kb)
Fot. Archiwum
Przy rosnących cenach wciąż szukamy nowych sposób obniżenia kosztów ogrzewania domu. Dziś przedstawiamy kilka wariantów.

GAZ

Jeśli mówimy o gazie płynnym, to najczęściej myślimy o propanie lub butanie. Gaz ten (pod niewielkim ciśnieniem i w postaci cieczy) można magazynować w małych pojemnikach.

Założenie instalacji gazowej na gaz płynny wymaga specjalnego przygotowania. Miejsce na zbiornik powinno znajdować się poza domem lub pod ziemią - nigdy w domu. Koszty zakupu, zamontowania takiego urządzenia wraz z doprowadzeniem go do domu są dość wysokie. Dlatego popularna jest dzierżawa lub wypożyczenie zbiornika od dystrybutorów gazu płynnego. Zła instalacja zbiornika może być bardzo niebezpieczna dla mieszkańców. Przy montażu instalacji gazowej trzeba pamiętać o profesjonalnym założeniu zbiornika, dobraniu odpowiednich rur i załatwieniu pozwolenia.

WĘGIEL

Do łask powracają kotły spalające węgiel brunatny. Do tej pory takie piece kojarzyło się z brudem i uciążliwością. Jednak nowoczesne kotły spełniają wysokie normy ochrony środowiska. Są łatwe w obsłudze, w pełni zautomatyzowane. Nie ma także kłopotu z utrzymaniem ich w czystości. Najważniejsze jednak, że obecnie węgiel jest najtańszym paliwem na rynku.

Paliwo grzewcze jakim jest węgiel brunatny jest również sposobem na zmniejszenie wydzielania do środowiska szkodliwych substancji. Kotły wyposażone w najnowsze technologię wydzielają niskie stężenia CO i NO. Dodatkowo posiadają wysoką sprawność spalania na poziomie 75-85 proc, a zamiast uciążliwego dymu z komina wydobywa się jedynie para wodna. Co ciekawe, innym paliwem, które można wykorzystać w tego typu kotle jest równie nieszkodliwa dla środowiska biomasa.

PRĄD

Ogrzewanie na prąd jest wygodne - nie wymaga kotłowni, składu i komina. Pod pojęciem ogrzewania elektrycznego kryje się kilka wariantów: grzejniki (miejscowe lub podłogowe), ogrzewacze akumulacyjne, konwektory i płyty promieniujące. Ceny energii jednak idą w górę i rachunek za ogrzewanie może przyprawić o ból głowy. Nawet jeśli mamy rozliczenia w systemie dwustrefowym.

Pamiętajmy, że na koszt energii składają się: opłaty za pobrany prąd, abonament oraz opłaty związane z dystrybucja i przesyłem energii.

OLEJ

Olej opałowy jest chętnie stosowany głównie w domkach jednorodzinnych. Ma niską zawartość siarki, a kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane. Mankamentem ogrzewania olejowego jest konieczność wydzielenia miejsca na kotłownię (w przeciwieństwie do gazu może znajdować się w domu). Jest też potrzeba jego magazynowania w specjalnych zbiornikach.

Przy kotłach olejowych trzeba pamiętać o okresowym regulowaniu palnika i czyszczeniu filtrów oleju. Należy także kontrolować przewody wentylacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny