Spis treści
Komputery Apple w Polsce
Komputery służą ludzkości do ogromnej ilości zadań i ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez ich udziału. Choć w zdecydowanej większości rynek zalany jest maszynami działającymi na systemie Windows 10 i 11, część użytkowników wybiera do codziennej pracy sprzęty firmy Apple, takie jak:
- Mac,
- MacBook
- czy Mac Mini.
System MacOS jest nieco odmienny od tego Microsoftu, jednak głównie założenia używalności pozostają takie same. Ceniony jest on jednak za zupełnie inne podejście do niektórych kwestii oraz jego niesamowitą synchronizację z telefonami Apple (także z nadchodzącym iPhone 15.
Również przy pracy z komputerami Mac niezbędna jest umiejętność wykonania zrzutu ekranu, czyli tak zwanego screenshota. To przeniesienie widocznej zawartości obszaru roboczego widocznego na ekranie do formy cyfrowego obrazu. Tak stworzony plik można przycinać, modyfikować i zapisywać w taki sposób, aby spełnił określone zadanie. Ogranicza to potrzebę przepisywania tekstu i tłumaczenia wyglądu pewnych rzeczy naszemu odbiorcy.
Screenshot na Mac - 3 sposoby
Wszystkie niezbędne narzędzia do wykonania zrzutu ekranu na Macu można znaleźć w arsenale systemu i nie są wymagane żadne zewnętrzne programy. Dostępne są 3 podstawowe opcje, które lepiej się sprawdzą w zależności od tego, co chcemy zrobić:
- 1. Wciśnij kombinację przycisków Shift + Command + 3 na klawiaturze swojego Maca. W ten sposób cały widoczny na ekranie obraz zostanie zapisany do pliku, który zostanie zapisany na pulpicie. Z tego miejsca można go od razu wkleić do konwersacji, prezentacji lub dokumentu.
- 2. Jeśli jednak potrzebujesz większej kontroli nad przechwytywaną treścią, wciśnij kombinację przycisków Shift + Command + 4. Na monitorze wyświetli się wtedy specjalny kursor, za którego pomocą można zaznaczyć konkretny obszar, który chcemy przechwycić. Po puszczeniu przycisku wskazany wycinek zostanie zapisany jako plik na pulpicie.
- 3. Na Macu możesz też wykonać print screen jednego konkretnego okna. Jeśli nie chcesz go precyzyjnie zaznaczać narzędziem z punktu drugiego, można to zrobić w prostszy sposób. Wciśnij kombinację przycisków Shift + Command + 4, a następnie wciśnij spację. Wybierz kursorem wybrane okienko i gotowe - plik ze zrzutem ekranu pojawi się na twoim pulpicie.
Dodatkowe porady
- Jeśli chcesz od razu po wykonaniu zrzutu ekranu edytować jego zawartość, w moment po wciśnięciu kombinacji przycisków kilknij podgląd screena w prawym dolnym rogu ekranu.
- W MacBookach posiadających TouchBar można ustawić na nim specjalny dotykowy przycisk uruchamiający narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu.
Jak widać, aby zrobić screena na Macu, niepotrzebne są żadne dodatkowe aplikacje. Jeśli szukasz artykułów o podobnej tematyce, mogą zainteresować cię poniższe propozycje:
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?