MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać szkołę średnią? Na co warto zwrócić uwagę? Czy kierować się rankingami? Ważne informacje dla ósmoklasistów

Pamiętaj, że ważne jest, aby pomóc 15-latkowi w podjęciu świadomej decyzji, ale nie należy narzucać mu swoich wyborów. To on musi wybrać szkołę, która będzie najlepiej odpowiadała jego zainteresowaniom i przyszłym celom.
Pamiętaj, że ważne jest, aby pomóc 15-latkowi w podjęciu świadomej decyzji, ale nie należy narzucać mu swoich wyborów. To on musi wybrać szkołę, która będzie najlepiej odpowiadała jego zainteresowaniom i przyszłym celom. Fot. Kerkez / Gettyimages
Jak pomóc 15-latkowi wybrać szkołę ponadpodstawową? Skąd nastolatek ma wiedzieć, kim chce być w przyszłości i jaką wybrać szkołę? Czy szkoła ze szczytu rankingu zawsze jest najlepszym wyborem? Jak pomóc uczniowi odkryć zainteresowania? To ważne pytania, tym bardziej że czasu na szkolne decyzje nie zostało już wiele. Przypominam kiedy rusza rekrutacja do szkół średnich, jakie typy szkół ma do wyboru ósmoklasista oraz na co zwrócić uwagę wybierając szkołę ponadpodstawową.

Spis treści

Szkoła średnia. Kiedy trzeba podjąć decyzję?

Jaką szkołę wybrać po ósmej klasie? Odpowiedź nie jest prosta, tym bardziej że pod uwagę warto brać wiele czynników. Wybór szkoły ponadpodstawowej to ważna decyzja dla każdego ucznia, ponieważ wpłynie na dalszą ścieżkę edukacyjną i zawodową. Sprawy nie ułatwia fakt, że decyzje trzeba podejmować czym prędzej. Rekrutacje do szkół ponadpodstawowych rozpoczeły się w połowie maja.

Kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023?

Chociaż przed uczniami z klas ósmych jeszcze egzaminy ósmoklasisty, o wyborze szkoły decydują dużo wcześniej. Zwłaszcza że rekrutacja do szkół średnich jest kilkuetapowa.

Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych kuratoriów, są one zazwyczaj jednakowe w całym kraju. W 2023 roku podanie do szkoły można składać od 15 maja.

Co ważne – o przyjęciu do szkoły decyduje liczba uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa. To również trzeba brać pod uwagę, przy wyborze upatrzonej szkoły.

Co ranking mówi o szkole?

Zwykło się uważać, że o jakości edukacji w poszczególnych szkołach najwięcej mówią różnego rodzaju rankingi szkół ponadpodstawowych. Czy to rzeczywiście prawda? Czy uczniowie prestiżowych liceów mają większe szanse na dobre studia i na zawodowy sukces? W tej kwestii zdania są mocno podzielone.

Co mówią nam rankingi szkół? Zazwyczaj niewiele więcej niż to, że ich uczniowie mają wysokie noty i z dobrą punktacją zdają maturę. Przeglądając takie listy, warto zatem sprawdzić, czy przy ich opracowaniu brane były pod uwagę np. wyniki z konkursów i olimpiad przedmiotowych, czy tylko np. oceny maturalne. Jeśli przy budowaniu rankingu uwzględniono dodatkowe sukcesy uczniów, może to świadczyć o zaangażowaniu szkoły w rozwijanie pasji i talentów uczniów.

Jeśli natomiast ranking opiera się wyłącznie o maturalne oceny, niewykluczone, że szkoła, dbając o wysokie noty, może nie dopuszczać (lub zniechęcać) do matury uczniów słabszych, którzy mogliby rankingi zaniżać. Rankingowe „lokomotywy” osiągają też dobre wyniki, bowiem przyciągają właśnie uczniów z wysokimi notami już na wstępie, windując punktowe progi przyjęcia do szkoły.

Warto więc dobrze przyjrzeć się prestiżowej szkole – sprawdzić, jaka panuje w niej atmosfera, dotrzeć do informacji, czy rzeczywiście absolwenci dostają się na wymarzone studia – i czy pomaga im w tym właśnie nauka w danej placówce, czy może intensywne korepetycje.

Nie można oczywiście generalizować, ale eksperci coraz częściej i głośniej mówią o złudnym wrażeniu, jakie budują rankingi i nastawieniu na sprawność w zdawaniu egzaminów, a nie na rzeczywiste poszerzanie wiedzy uczniów i rozwijanie ich zainteresowań.

Jak wybrać szkołę średnią? Na to warto zwrócić uwagę

Jedną z najważniejszych kwestii są oferowane profile i specjalności. Muszą się one pokrywać z zainteresowaniami nastolatka. To jasne, że zapalony humanista będzie się męczył nawet w najlepszym technikum, a miłośnik nauk ścisłych nie odnajdzie się w ogólniaku o artystycznych aspiracjach.

Wybierając szkołę, warto zwrócić uwagę na wiele więcej kwestii, niż tylko profile kształcenia i rankingowe osiągnięcia. W szkole uczeń spędza większość swojego czasu. Bywa, że niemal całe dnie. Dlatego o tej, którą bierzemy pod uwagę, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej.

Czego warto dowiedzieć się o szkole i gdzie szukać informacji?

  • Przejrzyj media społecznościowe szkoły i jej stronę internetową. Sprawdź, co dzieje się w placówce i jak jest to relacjonowane. Obejrzyj zdjęcia, zobacz, czym zajmują się uczniowie, w jakich są nastrojach i jakie w placówce panują relacje – a przynajmniej jak to wygląda z boku.
  • Koniecznie odwiedź szkołę podczas organizowanych przez nią tzw. drzwi otwartych. Informacje na ten temat również znajdziesz z pewnością w mediach społecznościowych szkoły. Obejrzyj budynek – to właśnie tu będziesz spędzać całe dnie przez kilka najbliższych lat. Jakie szkoła ma warunki techniczne? Jak wyglądają szatnie, toalety, sale lekcyjne? Czy pracownie są dobrze wyposażone? Czy szkoła ma stołówkę, zaplecze sportowe? Jest dziedziniec, na którym można spędzać przerwy wiosną i latem?
  • Porozmawiaj o szkole z jej obecnymi uczniami. Co mówią o nauczycielach? O samej szkole? Być może masz znajomych, którzy uczyli się w tej placówce. Jak ją wspominają? Weź jednak pod uwagę, że np. wspomnienia rodziców albo znajomych, którzy kilka lat temu skończyli szkołę, mogą się zupełnie różnić od tego, co zastaniesz w niej obecnie. Dlatego najlepiej pytać obecnych uczniów – okazją również będą drzwi otwarte.
  • Sprawdź, czy i jakie w szkole działają koła zainteresowań. Jeśli jest ich wiele i pracują aktywnie, to może oznaczać, że uczniowie chętnie spędzają dodatkowy czas w szkole i atmosfera w placówce jest dobra.
  • Jak daleko masz do szkoły? Czy możesz do niej dotrzeć pieszo albo komunikacją publiczną? Czy masz gdzie poczekać na autobus, tramwaj albo pociąg? To istotne kwestie szczególnie jesienią i zimą.

Jak pomóc ósmoklasiście wybrać szkołę średnią?

Przyznajmy to otwarcie – w wieku 15 lat mało kto ma sprecyzowane plany na przyszłość. I choć mamy świadomość, że zainteresowania i zamierzenia młodego człowieka mogą zmienić się w każdej chwili, to jednak wybór szkoły ponadpodstawowej wiąże się przynajmniej ze wstępnym szkicem ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Co robić, jeśli ósmoklasista nie potrafi sprecyzować swoich zainteresowań, nie ma pomysłu na przyszłość i nie umie powiedzieć, czym chciałby się zajmować zawodowo?

  • Zapytaj o zainteresowania i pasje. Zapytaj 15-latka, co go interesuje i co sprawia mu przyjemność. To może pomóc mu zdecydować, jaką szkołę wybrać.
  • Zbadaj różne opcje. Przeglądajcie razem różne opcje edukacyjne. Sprawdź, co oferują pobliskie ogólniaki, technika, branżowe szkoły, szkoły artystyczne itp. Przeczytajcie razem informacje na temat tych szkół. Może warto poszukać atrakcyjnych możliwości dalej od domu? Sprawdźcie też ofertę edukacyjną placówek spoza regionu.
  • Przyjrzyj się przyszłym perspektywom. Rozmawiaj z ósmoklasistą o tym, jakie kwalifikacje będą mieli absolwenci po ukończeniu danej szkoły i jakie szanse na znalezienie pracy w wybranej branży.
  • Zbadaj różne ścieżki kariery. Pomóż 15-latkowi zrozumieć różne ścieżki kariery, które są dostępne po ukończeniu danej szkoły. Pokaż mu różne opcje zatrudnienia w różnych branżach i pomóż mu zrozumieć, jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne do osiągnięcia sukcesu w tych dziedzinach.
  • Znajdź mentora lub doradcę. Możesz pomóc 15-latkowi znaleźć mentora lub doradcę, który pomoże mu zrozumieć, co musi zrobić, aby osiągnąć swoje cele edukacyjne i zawodowe. Może to być nauczyciel, doradca zawodowy, trener lub ktoś z branży, którą 15-latek chciałby poznać.

Pamiętaj, że ważne jest, aby pomóc 15-latkowi w podjęciu świadomej decyzji, ale nie należy narzucać mu swoich wyborów. To on musi wybrać szkołę, która będzie najlepiej odpowiadała jego zainteresowaniom i przyszłym celom.

Kiedy odbywa się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Poznaj terminy i najważniejsze informacje o egzaminie: daty publikacji arkuszy, odpowiedzi i wyników.

Egzamin ósmoklasisty 2023: polski, matematyka, angielski. Ar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wybrać szkołę średnią? Na co warto zwrócić uwagę? Czy kierować się rankingami? Ważne informacje dla ósmoklasistów - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny