Jak wybrać krem z filtrem SPF? Co chroni lepiej: filtr mineralny czy chemiczny? Jak stosować kremy przeciwsłoneczne i kosmetyki do opalania?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W gorące dni nie należy przebywać w pełnym słońcu dłużej niż 2 godziny, a dzieci powinny go unikać. Obowiązkowo należy użyć wcześniej kosmetyku z filtrem UV.
W gorące dni nie należy przebywać w pełnym słońcu dłużej niż 2 godziny, a dzieci powinny go unikać. Obowiązkowo należy użyć wcześniej kosmetyku z filtrem UV. rido/123RF
Krem z filtrem UV pomaga zapobiegać szkodliwym zmianom w skórze, a dzięki temu ograniczać procesy jej starzenia się i rozwoju zmian nowotworowych. Przede wszystkim jednak krem przeciwsłoneczny chroni przed poparzeniem skóry, które w szczególności zwiększa zagrożeniem rakiem. Jak wybrać krem z filtrem i czym są współczynniki SPF, PPD i IPD? Jak działają filtry chemiczne i mineralne? Które ze stosowanych składników mogą być szkodliwe, a które uznano za bezpieczne? Odpowiadamy na kluczowe pytania i radzimy, jak prawidłowo używać przeciwsłonecznych produktów ochronnych.

Spis treści

Krem z filtrem UV to konieczność

Stosowanie kremów z filtrem SPF to jedyna skuteczna metoda ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV – poza osłanianiem ciała i unikaniem ekspozycji słonecznej.

Chociaż ochronne kosmetyki nie zapewniają bezpiecznego opalania, zmniejszają ryzyko powstania oparzeń i alergii słonecznych, a także rozwoju raka.

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych uruchamia w niej stan zapalny, który skutkuje wytwarzaniem melaniny. Jest to ochronny barwnik skóry, zapewniający tak pożądaną przez niektórych opaleniznę.

Proces ten powoduje jednak zniszczenia w obrębie komórek skóry oraz naczyń krwionośnych, które stają się słabsze i bardziej widoczne. Przyspieszając fotostarzenie, ekspozycja na ultrafiolet prowadzi do przesuszenia skóry, powstawania przebarwień i zmarszczek.

Uszkodzenia skóry, a zwłaszcza poparzenie słoneczne, sprzyjają rozwojowi komórek rakowych. To niezmiernie ważne, ponieważ rak skóry jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu na świecie.

Czym jest wskaźnik SPF w kremie przeciwsłonecznym?

Skuteczność kosmetycznego filtra UV określa współczynnik SPF, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (ang. sun protection factor). Podana obok liczba informuje, o ile dłużej można wystawiać skórę na działanie Słońca w porównaniu z sytuacją braku takiego zabezpieczenia. I tak np. przy SPF 30 czas ten będzie 30 razy dłuższy, a przy SPF 50 – aż 50 razy dłuższy.

Według definicji wskaźnik SPF to ilość promieniowania ultrafioletowego wywołującego oparzenie skóry przy używaniu danego kosmetyku w stosunku do ilości UV, która wywoła taki sam efekt bez jego stosowania. Działanie to dotyczy promieni typu UVB.

Jak natomiast podaje Amerykańska Akademia Dermatologii, przy stosowaniu kosmetyku z SPF 30 do skóry właściwej dociera ok. 3 proc. promieni UVB, a przy SPF 50 ilość ta wynosi średnio 2 procent.

Na kosmetykach ochronnych można też znaleźć oznaczenie IPD lub PPD to wskaźnik ochrony przed samymi promieniami UVA, które tak jak UVB również powodują ciemnienie skóry i jej uszkodzenia. Przy tym skrócie nie stosuje się liczb, tylko plusy – im jest ich więcej, tym skuteczniejsze zabezpieczenie.

Sprawdź też:

Czym różnią się filtry mineralne i chemiczne?

Kosmetyki przeciwsłoneczne występują nie tylko w tradycyjnej formie kremów do twarzy, olejków i balsamów do ciała, ale również w aerozolu, sztyfcie, żelu czy pudrze. Występują w nich zarówno związki pełniące rolę filtrów fizycznych, jak i chemicznych.

Filtry fizyczne to filtry mineralne, które utrzymują się na powierzchni skóry, odbijając i rozpraszając promienie ultrafioletowe. Natomiast filtry chemiczne pochłaniają to promieniowanie, przez co również nie pozwalają wnikać mu do skóry właściwej.

Najbardziej nowoczesne produkty ochronne są bezbarwne i nie pozostawiają na skórze lepkiej czy tłustej warstwy, jednak bazują na chemicznych składnikach, które według ostatnich doniesień naukowych nie są niestety do końca bezpieczne.

Do najpowszechniej stosowanych związków pełniącym rolę chemicznego filtra UV należą syntetyczne składniki m.in. takie jak:

 • oktokrylen,
 • benzofenony takie jak oksybenzon i awobenzon (Parsol 1789),
 • związki kamfory takie jak ecamsule (opatentowany Mexoryl SX) czy 3-MBC i 4-MBC (metylobenzylideno-kamfora),
 • trisiloksan drometrizolu (Mexoryl XL®),
 • BM-DBM (butylometoksydibenzoilometan),
 • OMC (4-metoksycynamonian 2-etyloheksylu).

Polecane oferty

miejsce #1

FlosLek

FlosLek Anti Acne Antybakteryjny Żel Punktowy 20ml

27,48 zł14,52 zł-47%
miejsce #3

Equilibra

Equilibra Arganowy Krem Nawilżający Do Twarzy 75ml

28,00 zł15,60 zł-44%
miejsce #5

Alcina

Alcina Skin Manager tonik do twarzy 190ml

53,02 zł31,90 zł-40%
miejsce #7

Equilibra

Equilibra Arganowy Krem do twarzy przeciwzmarszczkowy 50ml

42,84 zł30,49 zł-29%
miejsce #8

Dottore

Dottore Puratore Home Peeling enzymatyczny z papainą 100m

189,00 zł151,20 zł-20%
miejsce #9

Your Natural Side

Your Natural Side Olej Lniany 100ml

17,99 zł14,94 zł-17%
miejsce #10

Biocosmetics

Biocosmetics kwas migdałowy i kojowy ph 1,9 mandelic peel 40 7ml

22,00 zł19,72 zł-10%
Materiały promocyjne partnera

Chociaż związki chroniące skórę nie powinny przechodzić do organizmu, wbrew wcześniejszym założeniom okazało się, że niektóre z nich wnikają znacznie głębiej niż tylko w skórę.

Jak wynika z badań opisanych na łamach „Journal of the American Medical Association”, problem ten dotyczy substancji takich jak oktokrylen, oksybenzon, awobenzon i ecamsule.

Przy kilkudniowym stosowaniu 4 razy dziennie na 3/4 powierzchni skóry związki te wykryto we krwi uczestników w tak znacznej ilości, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań odnośnie ich bezpieczeństwa.

Stężenie chemicznych filtrów we krwi wzrastało wraz z liczbą aplikacji i było dość wysokie nawet po zaprzestaniu ich stosowania. Przenikanie do organizmu zwiększała przy tym obecność w składników takich jak np. alkohol, aplikacja w formie sprayu czy pudru oraz nakładanie na skórę rozgrzaną, spoconą i podrażnioną.

Chemiczne filtry działają też alergizująco, a szczególnie niekorzystny oksybenzon reaguje ze związkami chloru, przekształcając się do szkodliwych produktów. Wykazano ponadto, że związki kamfory (MBC) wywołują u szczurów efekt niedoczynności tarczycy. Syntetyczne filtry często mają także działanie podobne do hormonów płciowych (jak np. benzofenony) i są szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla organizmów wodnych.

Za bezpieczne dla zdrowia uznano jak na razie tylko dwa składniki kosmetyków przeciwsłonecznych, będące filtrami mineralnymi – to tlenek cynku oraz tlenek tytanu.

Wadą naturalnych związków filtrujących ultrafiolet w postaci tlenku cynku i tytanu jest biały kolor, który w dobrych kosmetykach jest jednak przynajmniej częściowo maskowany przez inne składniki. Najlepiej przy tym, gdy są zawarte w zwykłym kremie czy sztyfcie, a nie występują w postaci nanocząsteczek (jak np. w produkcie w aerozolu), ponieważ tak duże rozdrobnienie umożliwia ich przenikanie do organizmu. Co więcej, tlenek cynku jest niekorzystny dla środowiska wodnego podobnie jak filtry chemiczne

Jak wybrać kosmetyk z filtrem SPF?

Dobry krem z filtrem powinien nie tylko zatrzymywać promienie ultrafioletowe, ale też być wodoodporny oraz foto- i termostabilny, tj. nie tracić właściwości pod wpływem ultrafioletu i podwyższonej temperatury.

Optymalne cechy uzyskuje się poprzez połączenie wielu różnych związków ochronnych oraz dodatek antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, powstające masowo pod wpływem UV.

Do codziennego użytku sprawdzi się kosmetyk z SPF 30-50, jednak przy dłuższej ekspozycji słonecznej (w tym przy opalaniu się) konieczny jest wybór ultrawysokiego filtra SPF 50+. To wartość oficjalnie uznana z maksymalną, choć w celach informacyjnych producenci używają też wyższych liczb (dotyczą one zwykle tzw. blokerów UV).

Zobacz: Krem z filtrem SPF niezastąpiony w codziennym makijażu.

Kąpiele słoneczne z filtrem UV na skórze to niekoniecznie przepis na białą skórę – warto pamiętać, że kosmetyki nie blokują w całości promieni powodujących ciemnienie ciała, a wiele z nowoczesnych preparatów zawiera dodatki poprawiające jej koloryt, ale nie będące samoopalaczami.

Przy wyborze kremu z filtrem warto postawić na produkt o szerokim spektrum ochrony, tj. filtrujący nie tylko promienie UVB, które powodują brązowienie skóry, ale są też sprawcą oparzeń, plam słonecznych i zmarszczek. Ważne, by na opakowaniu była też informacja o ochronie przed UVA, które są równie groźne (i też opalają, choć efekt ten pojawia się dopiero po pewnym czasie).

Należy pamiętać, że związki pełniące rolę filtrów są przeważnie występują w mieszaninach. To dlatego, że żaden ze związków chemicznych zastosowany pojedynczo w dopuszczalnym stężeniu nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Również kosmetyk bazujący na samych filtrach mineralnych nie miałby optymalnego działania, nie mówiąc już o kolorze czy konsystencji.

Kupując krem, balsam czy olejek z SPF warto szukać kosmetyku, który nie zawiera związków wnikających do organizmu, a za to ma w składzie filtry mineralne i obfituje w naturalne związki i wyciągi roślinne o działaniu przeciwutleniaczy. Takie działanie mają też np. oleje roślinne wyciskane z nasion i orzechów, które są nawet polecane do samodzielnego stosowania. Ochrona, jaką zapewniają, jest jednak tak niewielka, że nie mogą zastąpić profesjonalnego kometyku SPF.

Dowiedz się więcej na temat:

Polecane oferty

miejsce #1

Seysso

SEYSSO Gold Black

1 004,00 zł559,00 zł-44%
miejsce #2

Oral-B

Oral-B Pulsonic Slim Clean 2000 Biały

322,00 zł198,72 zł-38%
miejsce #3

Vitammy

VITAMMY SYMPHONY BLACK

184,23 zł124,00 zł-33%
miejsce #4

Seysso

SEYSSO Gold White

801,50 zł559,00 zł-30%
miejsce #5

Oromed

Oromed Oro-Sonic Biała

146,12 zł116,99 zł-20%
miejsce #6

Philips

PHILIPS Sonicare Clean Care HX3212/42

139,00 zł113,99 zł-18%
miejsce #7

Philips

PHILIPS Sonicare DailyClean Seria 2100 HX3212/03

150,99 zł124,99 zł-17%
miejsce #8

Smilesonic

Smilesonic Up Biała

449,00 zł429,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jak używać kosmetyków ochronnych i kremów do opalania?

Skuteczne działanie preparatów przeciwsłonecznych wymaga ich właściwego stosowania:

 • Krem SPF należy nałożyć na skórę ok. 30 minut przed jej wystawieniem na działanie promieni słonecznych, a potem aplikować co najmniej co 2 kolejne godziny.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca często wystawiane na słońce, takie jak twarz, szyja, kark, dłonie, przedramiona, a także te najczęściej pomijane, do których należą też okolice ust, uszy, dekolt, stopy i brzuch.
 • Łącząc kąpiele słoneczne z wodnymi, a także przy intensywnym poceniu i ocieraniu skóry najlepiej wybierać trwalsze kosmetyki wodoodporne. Nawet one mogą jednak wymagać ponownej aplikacji, co najlepiej sprawdzić na opakowaniu.
 • Aby zmniejszyć negatywne konsekwencje działania ultrafioletu, najlepiej unikać słońca w godzinach 10-14.
 • Warto wspomagać się innymi metodami ochrony, tj. nosząc dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem albo kapelusz, a nawet ubranie. W sprzedaży jest garderoba chroniąca przed UV z oznaczeniem UPF (ang. ultraviolet protection factor), który jest odpowiednikiem wskaźnika SPF w kosmetykach.
 • Stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej jest zalecane szczególnie przy jasnej skórze, zwłaszcza skłonnej do oparzeń słonecznych, alergii i przebarwień, oraz stosowaniu określonych leków, m.in. antybiotyków i diuretyków.
 • Krem z filtrem SPF 50+ jest bezwzględnie wymagany w przypadku historii raka skóry, bielactwa (albinizmu) i chorób autoimmunologicznych, a także dla dzieci.
 • Mocniejsza ochrona przed UV jest konieczna na większych wysokościach nad poziomem morza (w górach) oraz strefach geograficznych położonych bliżej równika.

Polecane oferty

miejsce #4

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent Touche eclat Le Teint Podkład B40 25ml

260,89 zł132,30 zł-49%
miejsce #5

Revolution Relove

RELOVE DIP EYELINER LINER W PŁYNIE WHITE 5ML

12,99 zł7,00 zł-46%
miejsce #6

MAC

MAC Tusz do rzęs 5,6 g (741234)

137,00 zł75,60 zł-45%
miejsce #8

Estee Lauder

Estee Lauder Highlighting Powder Gelee Rozświetlacz Solar Crush 9g

199,88 zł129,16 zł-35%
miejsce #9

Dr Irena Eris

Ultimate Shine Lip Gloss Błyszczyk Do Ust N° 3 Honey Nude 5ml

66,99 zł56,25 zł-16%
miejsce #10

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent - All Hours Foundation Podkład Lw8 25 Ml

208,00 zł179,25 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Materiał oryginalny: Jak wybrać krem z filtrem SPF? Co chroni lepiej: filtr mineralny czy chemiczny? Jak stosować kremy przeciwsłoneczne i kosmetyki do opalania? - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie