Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ustrzec się grypy?

Fot. Anatol Chomicz
Zamknięte pomieszczenia, brak ruchu i złe odżywianie to najczęstsze złe zachowania prowadzące do osłabienia organizmu
Zamknięte pomieszczenia, brak ruchu i złe odżywianie to najczęstsze złe zachowania prowadzące do osłabienia organizmu Fot. Anatol Chomicz
Nie czas szukać "złotych sposobów" na leczenie grypy, kiedy już leżysz w łóżku. O zdrowiu pamiętaj, zanim zachorujesz! Co robić, żeby grypa Cię nie dopadła? Ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie i dobry sen to podstawowe metody uniknięcia infekcji.

Grypę miał chyba każdy. Gorączka, suchy kaszel, katar i silne bóle kostno-mięśniowe.

- Antybiotyki są nieskuteczne - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny. - Nie mają one wpływu na wirusy. Zbyt pochopne stosowanie antybiotyków prowadzi do uodpornienia bakterii na działanie tych leków, a organizm człowieka nadużywającego antybiotyków wykazuje obniżoną zdolność do walki z zarazkami, staje się "leniwy".

Zanim spotkamy wirusa

Co możemy zrobić, aby nasz organizm potrafił walczyć z wirusami?

- Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu, który zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu, pozwala odprężyć układ nerwowy, gwarantuje relaks, daje poczucie zadowolenia i radości - mówi Zabielska-Cieciuch. - Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na odżywianie. Nie zapominajmy o warzywach, owocach i sokach, które są dla nas źródłem witamin i mikroelementów usprawniających przemianę materii (nie są one do zastąpienia przez gotowe preparaty tabletkowe, które mogą w organizmie kumulować się w nadmiarze i mieć wtedy szkodliwy wpływ) - przestrzega lekarz.

Mimo niskich temperatur ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda pita między posiłkami pozwala usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. Poza tym zdrowy sen, który nie powinien być krótszy niż 7-9 godzin na dobę, bo to pozwala na regenerację sił.

Gdy na szczepionkę jest za późno

Przed sezonem infekcji można zastosować szczepionkę, która pozwoli na wyprodukowanie przeciwciał w organizmie (czyli kontrolowane sztuczne zachorowanie na grypę). W przypadku kontaktu z wirusem nie dojdzie do rozprzestrzeniania się zarazków lub objawy infekcji nie będą nasilone.

- Zalecam naturalne metody wspomagania odporności. Chyba każdy z nas zna proste przepisy naszych mam i babć, które z cebuli i cukru potrafiły stworzyć wspaniały syrop - opowiada Zabielska-Cieciuch.

A jeśli ktoś nie wie, jak to zrobić, pomocy może też poszukać w aptece. - Nalewka czosnkowa, herbata z imbirem, malinowa czy lipowa. Polecam też inhalacje z rumianku, z olejkiem lawendowym - mówi Zabielska-Cieciuch. - Pamiętajmy, że o zdrowie trzeba zadbać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny