Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uchronić siebie i swoich bliskich przed pogorszeniem pamięci?

Katarzyna Michałowska
Obserwując rodziców czy dziadków zastanawiamy się, czy zdarzające się im drobne zaniedbania to efekt roztargnienia, czy może są to pierwsze objawy zaburzeń pamięci. I jak pomóc.

Żyjemy coraz dłużej i co się z tym wiąże, częściej jesteśmy narażeni na zaburzenia pamięci. Zmiany u osób starszych, które zaczynają wprowadzać chaos w ich codziennym życiu, nie są efektem tylko i wyłącznie starzenia się.

Pierwsze sygnały, które mogą wskazywać na zaburzenia pamięci u starszych osób, to m.in.: problemy z koncentracją, osłabienie zdolności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Ukrywają zapominanie

Niejednokrotnie osoby dotknięte zaburzeniami pamięci mają świadomość, że zmniejszyła się ich sprawność intelektualna. Ukrywają jednak ten fakt przed otoczeniem. Nieoceniona jest wówczas rola najbliższej rodziny.

Nie lekceważ zaniedbań swojej mamy czy dziadka przy codziennych czynnościach. Brak zainteresowania myciem, ubieraniem się czy czytaniem powinno być sygnałem alarmowym. Warto wtedy zaprowadzić starszą osobę do lekarza.

Problem z nożem i widelcem

Specjalista sprawdzi orientację chorego, pamięć, zasób wiedzy, zdolność czytania, mowy, liczenia, abstrakcyjnego myślenia, umiejętność posługiwania się nożem czy długopisem. Ważne, by stale walczyć z bezczynnością, brakiem ruchu i niewłaściwą dietą.

Łagodne zaburzenia poznawcze mogą być swego rodzaju alarmem, okresem przejściowym między normalnymi procesami starzenia się, a otępieniem, często przekształcają się również w pełnoobjawową chorobę Alzheimera. Dlatego tak ważne jest ich leczenie. Wczesna interwencja może opóźnić, a nawet powstrzymać utratę pamięci.

Dlaczego zapominamy?

- W momencie kodowania informacji coś może nas rozproszyć i nie zdołamy się wystarczająco skoncentrować. Chociaż informacja nie zniknęła, to została zapodziana. Wciąż da się ją odnaleźć za pomocą wskazówek - twierdzi prof. Anna Brzezińska z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Zdarzyć się może również, że nastąpi konflikt między nową a starą informacją, zapisaną w pamięci. Zbyt dużo nowych informacji może zaburzyć wyszukiwanie tych starszych i tym samym utrudniać przypominanie ich sobie.

Zapomnieć możemy również dlatego, że dane informacje uległy zatarciu, gdyż pamięć, której nie trenujemy, przestaje funkcjonować prawidłowo.

Jeśli masz poczucie, że zaczynasz zapominać o różnych rzeczach, warto zapytać ludzi, którzy cię dobrze znają, czy odnieśli podobne wrażenie. Może się okazać, że czekali na odpowiednią okazję, żeby ci o tym powiedzieć.

Jak wykryć zaburzenia pamięci?

Zbyt często lekceważymy zapominalstwo, tymczasem w łatwy i prosty sposób można zweryfikować, czy dotknął nas problem tych zaburzeń. Mówią nam o tym inni, mamy problemy z codziennymi czynnościami. Nie pamiętamy imion najbliższych czy ważnych dat. Wciąż mówimy o tym samym. Nie interesują nas spotkania z innymi ludźmi. To poważne sygnały.

Miliony ludzi żyją nie zdając sobie sprawy ze swoich zaburzeń pamięci. Mylnie przypisują swoje zapominalstwo zwyczajnemu przebiegowi procesu starzenia się. Tymczasem łagodne zaburzenia można leczyć, opóźnić je lub nawet powstrzymać. Gdy nic nie zrobimy na 50 proc. czeka nas choroba Alzheimera w przeciągu trzech, czterech lat.

Większość ludzi, którzy zdołają z wiekiem zachować sprawny mózg, dokona tego dzięki świadomym wyborom życiowym. Dbaj o swój wizerunek. Głowę trzymaj wysoko, by pokazać młodszym, że jesteś i jaki jesteś. Im jesteś starszy, tym lepiej musisz znać swoje prawa, by wiedzieć, co się należy i domagaj się tego. Pielęgnuj i rozwijaj dobre kontakty rodzinne i sąsiedzkie. Szukaj młodszych od siebie, wychodź z domu jak najczęściej, ciągle się ucz.
Trwa kampania “Rozwiązanie na zapominanie". W jej ramach uruchomiony został serwis internetowy www.memo.pl, który stanowi kompendium wiedzy na temat wykrywania i leczenia wczesnych objawów zaników pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny