Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak trenować? [PORADY, ROZGRZEWKA]

Ewa Wyrwas
Nawadnianie organizmu w trakcie i po treningu topodstawa
Nawadnianie organizmu w trakcie i po treningu topodstawa fot.123 RF
Nieważne, czy dopiero kupiliśmy karnet na siłownię, czy jesteśmy zapalonymi sportowcami, do aktywności fizycznej trzeba podchodzić z rozsądkiem, stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zapewne od dziecka słyszymy, że ruch to zdrowie, ale o organizm trzeba odpowiednio zadbać przed, w trakcie i po treningu? Same ćwiczenia nie wystarczą. Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać pracując nad lepszą kondycją i piękniejszą sylwetką.

Stanowi obowiązkowy element każdego treningu. Powinna trwać około 15 minut. Ważne jest, by rozgrzać całe ciało, a nie tylko partie, na których chcemy się skupić podczas danej serii ćwiczeń.

Dokładnie przeprowadzona rozgrzewka pomaga ciału przygotować się do intensywności wysiłku fizycznego i uniknąć kontuzji. Stymulując pracę serca, które zaczyna pompować więcej krwi, sprawia, że trening staje się jeszcze efektywniejszy.

W takich dyscyplinach jak bieganie nie trzeba skupiać się na oddechu. Prawidłowy proces oddychania zachodzi tu naturalnie.

Odwrotnie jest np. z ćwiczeniami fitness albo tymi wykonywanymi na siłowni. W czasie danego ruchu powinniśmy kontrolować wdech i wydech, by zmaksymalizować efekty treningu. Zwiększona ilość tlenu w komórkach organizmu wpływa na lepszą pracę mięśni oraz sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni w trakcie i po wysiłku. Technikę oddechu należy dostosować do rodzaju ćwiczeń.

Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm traci wodę, a także sód, chlor, potas, magnez i wapń. Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoboru płynów i cennych składników mineralnych oraz dodanie sobie energii są napoje izotoniczne - polecane sportowcom, jak również osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Niestety, gotowe napoje sprzedawane w sklepach zawierają wiele barwników i konserwantów, dlatego sięganie po nie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Przed kolejnym treningiem warto przygotować izotonik samemu. Do zrobienia domowego izotoniku potrzebne będzie: woda (500ml), miód (2-3 łyżki), sok z połowy cytryny, szczypta soli i blender (na rynku są nawet takie specjalistyczne, z dołączoną butelką ). Bezpośrednio po zakończeniu treningu należy spożyć ok. 0,5 l napoju izotonicznego. Następnie zaś powinno się nawadniać nim organizm w odstępach czasowych 15-20 minut przez pełną godzinę.

Koniec intensywnego wysiłku, nie oznacza końca treningu.

Zawsze pamiętajmy o rozciąganiu, które wzmacnia i chroni przed urazami ścięgna i więzadła oraz umożliwia prawidłowy i optymalny rozwój mięśni. Dzięki stretchingowi zyskamy smuklejszą figurę, a ciało będzie elastyczne i gibkie.

Podczas wysiłku fizycznego spalamy węglowodany, a także białka z mięśni i glikogen mięśniowy, dlatego po treningu należy dostarczyć je ponownie organizmowi.

Jeśli nie zjemy w odpowiednim czasie, czyli do około godziny po treningu, organizm wcale nie będzie czerpał energii z tkanki tłuszczowej, pobierze białko z mięśni zmniejszając ich masę. Stąd tak ważne jest, aby mieć posiłek ze sobą. Bardzo popularne wśród sportowców są batoniki proteinowe - praktycznie nie zajmują miejsca w torbie, a niezwykle szybko zaspokajają głód. Jednak ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych (czasem nawet 28 g w 80 g batona) oraz tłuszczu nasyconego i tłuszczów trans, gotowe batoniki nie stanowią zdrowej przekąski. Zamiast kupować w sklepie, zróbmy je sami w domu, wybrane składniki wrzucając do blendera. Dobry sprzęt poradzi sobie z rozdrabnianie owoców, lodu, a nawet orzechów. Przygotowaną masę odstawiamy w pojemniku wyłożonym papierem na dwie godziny do lodówki, po czym wycinamy batoniki w dowolnym kształcie.

Na sport nie warto patrzeć przez pryzmat zrzucenia zbędnych kilogramów czy uzyskania muskulatury jak z okładki czasopisma. Treningi stanowią część aktywnego, zdrowego stylu życia.Kiedy media promują kult ciała, a myśl o zbliżającym się sezonie bikini sprawia, że odczuwamy przytłaczającą presję, tym częściej przypominajmy sobie powyższe, kluczowe zasady prawidłowego i bezpiecznego treningu.

1. Rozgrzewka

2. Oddychanie

3. Uzupełnianie płynów

4. Rozciąganie

5. Posiłek po treningu

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jeszcze jedna zasada

Regeneracja po treningu wydaje się czymś oczywistym i niezbędnym dla zachowania równowagi w organizmie.

Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie ma dla zbudowania wymarzonej sylwetki . Odpoczynek jest równie ważny, co ćwiczenia i dieta. To on decyduje o przyroście masy mięśniowej. Proces regeneracji można wspomagać zabiegami odnowy biologicznej, korzystając z masażu, automasażu, sauny czy basenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny