Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na parkingu

Redakcja
Dzisiaj odpowiem na jeden z listów naszego Czytelnika pana Ryszarda N., dotyczącego ruchu pojazdów w obszarach "dróg wewnętrznych" np. hipermarketów.

   Są to drogi ogólnodostępne, lecz niepubliczne. Do właściciela terenu należy budowa, utrzymanie i zarządzanie drogami wewnętrznymi. Może stosować na nich takie znaki, jakie sobie ustali, a zatem wymyśli własną organizację ruchu na swoim terenie.
   Ustawa Prawo o ruchu drogowym reguluje m.in. zasady ruchu na drogach publicznych. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi - jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu (art. 1.2. k.d.).
   Z powyższego wynika, że przepisów kodeksu drogowego nie stosuje się do dróg wewnętrznych, a jedynie do sytuacji kolizyjnych na tych drogach, gdy dochodzi do zderzenia się dwóch pojazdów lub pojazdu z pieszym. Kolizje mogą wystąpić przede wszystkim przy włączaniu się do ruchu, przy przecinaniu się kierunków ruchu, wymijaniu, wyprzedzaniu, skręcaniu czy cofaniu.
   Przytoczę kilka przepisów k.d., które należy zastosować przy korzystaniu z dróg wewnętrznych:
   Art. 25.1 k.d. - "kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo".
   Art. 25.3 k.d. - "przepisy ust. 1 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem".
   Art. 17.1 k.d. - określa za włączający się do ruchu pojazd rozpoczynający jazdę po postoju lub zatrzymaniu nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz m.in. pojazd wyjeżdżający z parkingu. W naszym przypadku zakładamy, że pojazdy A, B, C i D są w ruchu, natomiast poj. E wyjeżdża z miejsca parkingowego (włącza się do ruchu). Ponieważ nie ustawiono tu żadnych znaków drogowych, wszystkie drogi - jezdnie biegnące wzdłuż i poprzek parkingu są drogami - jezdniami dwukierunkowymi dojazdowymi do poszczególnych wyznaczonych stanowisk postojowych. Myślę, że wszyscy się ze mną zgodzą, że są to drogi równorzędne, a zatem pierwszeństwo przejazdu przysługuje temu z prawej strony. W takich sytuacjach należy wykazać się dużą kulturą i ostrożnością przy ustępowaniu sobie pierwszeństwa przejazdu. Wskazane jest sygnalizowanie kierunkowskazem każdej zmiany położenia pojazdu w celu ostrzeżenia innych kierowców i pieszych.
   Z rysunku jasno wynika, w jakiej kolejności powinny poruszać się pojazdy: najpierw pojazd C, następnie A i B. Pojazd E wyjedzie z miejsca parkingowego po przejechaniu poj. D. Jeżeli dojdzie do kolizji - należy w pierwszej kolejności zgłosić ten fakt właścicielowi terenu (służbom porządkowym). Policja winna być wzywana w ostateczności.
TADEUSZ SZEWCZYK "LUZ"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski