Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do treningu? Posiłek po ćwiczeniach

Opr. Ewa Wyrwas [email protected]
Odpowiednie przygotowanie się do treningu to podstawa
Odpowiednie przygotowanie się do treningu to podstawa pixabay
Nieważne, czy dopiero kupiliśmy karnet na siłownię, czy jesteśmy zapalonymi sportowcami, do aktywności fizycznej trzeba podchodzić z rozsądkiem, stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zapewne od dziecka słyszymy, że ruch to zdrowie, ale o organizm trzeba odpowiednio zadbać przed, w trakcie i po treningu? Same ćwiczenia nie wystarczą. Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać pracując nad lepszą kondycją i piękniejszą sylwetką.

Na majówce zmuś mięśnie do wysiłku

1. Rozgrzewka

Stanowi obowiązkowy element każdego treningu. Powinna trwać około 15 minut. Ważne jest, by rozgrzać całe ciało, a nie tylko partie, na których chcemy się skupić podczas danej serii ćwiczeń. Dokładnie przeprowadzona rozgrzewka pomaga ciału przygotować się do intensywności wysiłku fizycznego i uniknąć kontuzji. Stymulując pracę serca, które zaczyna pompować więcej krwi, sprawia, że trening staje się jeszcze efektywniejszy.

2. Oddychanie

W takich dyscyplinach jak bieganie nie trzeba skupiać się na oddechu. Prawidłowy proces oddychania zachodzi tu naturalnie. Odwrotnie jest np. z ćwiczeniami fitness albo tymi wykonywanymi na siłowni. W czasie danego ruchu powinnaś kontrolować wdech i wydech, by zmaksymalizować efekty treningu. Zwiększona ilość tlenu w komórkach organizmu wpływa na lepszą pracę mięśni oraz sprawia, że czujesz się mniej zmęczona w trakcie i po wysiłku. Technikę oddechu należy dostosować do rodzaju ćwiczeń.

3. Uzupełnianie płynów

Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm traci wodę, a także sód, chlor, potas, magnez i wapń. Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoboru płynów i cennych składników mineralnych oraz dodanie sobie energii są napoje izotoniczne - polecane sportowcom, jak również osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Niestety, gotowe napoje sprzedawane w sklepach zawierają wiele barwników i konserwantów, dlatego sięganie po nie, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Przed kolejnym treningiem warto przygotować izotonik samemu. Do zrobienia domowego izotoniku potrzebne będzie: woda (500ml), miód (2-3 łyżki), sok z połowy cytryny, szczypta soli i blender (na rynku są nawet takie specjalistyczne, z dołączoną butelką ). Bezpośrednio po zakończeniu treningu należy spożyć ok. 0,5 l napoju izotonicznego. Następnie zaś powinno się nawadniać nim organizm w odstępach czasowych 15-20 minut przez pełną godzinę.

Kolejną maszyną w zestawie jest tzw. motylek, który wpływa na pracę mięśni barków, ramion i pleców. Ćwiczenie wykonujemy siedząc na maszynie, i odwodząc ramiona w bok. Ciężarem jest tutaj również nasza masa ciała.

Siłownia pod chmurką. Ćwiczenia, jak ćwiczyć, trening na pow...

4. Rozciąganie.

Koniec intensywnego wysiłku, nie oznacza końca treningu. Zawsze pamiętajmy o rozciąganiu, które wzmacnia i chroni przed urazami ścięgna i więzadła oraz umożliwia prawidłowy i optymalny rozwój mięśni. Dzięki stretchingowi zyskamy smuklejszą figurę, a ciało będzie elastyczne i gibkie.

Ćwicz z nami! Przygotuj swoje ciało na nadejście wiosny [VIDEO]

5. Posiłek po **treningu **

Podczas wysiłku fizycznego spalamy węglowodany, a także białka z mięśni i glikogen mięśniowy, dlatego po treningu należy dostarczyć je ponownie organizmowi.

Jeśli nie zjemy w odpowiednim czasie, czyli do około godziny po treningu, organizm wcale nie będzie czerpał energii z tkanki tłuszczowej, pobierze białko z mięśni zmniejszając ich masę. Stąd tak ważne jest, aby mieć posiłek ze sobą. Bardzo popularne wśród sportowców są batoniki proteinowe - praktycznie nie zajmują miejsca w torbie, a niezwykle szybko zaspokajają głód. Jednak ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych (czasem nawet 28 g w 80 g batona) oraz tłuszczu nasyconego i tłuszczów trans, gotowe batoniki nie stanowią zdrowej przekąski. Zamiast kupować w sklepie, zróbmy je sami w domu. Wybrane składniki wrzuć do blendera. Wyposażony w silnik o mocy 900W w ekspresowym tempie radzi sobie z rozdrabnianie owoców, lodu, a nawet orzechów. Przygotowaną masę odstaw w pojemniku wyłożonym papierem na dwie godziny do lodówki, po czym wytnij batoniki w dowolnym kształcie.

Na sport nie warto patrzeć przez pryzmat zrzucenia zbędnych kilogramów czy uzyskania muskulatury jak z okładki czasopisma. Treningi stanowią część aktywnego, zdrowego stylu życia.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Kiedy media promują kult ciała, a myśl o zbliżającym się sezonie bikini sprawia, że odczuwasz przytłaczającą presję, tym częściej przypominaj sobie powyższe pięć kluczowych zasad prawidłowego i bezpiecznego treningu.

6. Regeneracja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie dla zbudowania wymarzonej sylwetki ma regeneracja. Odpoczynek jest równie ważny, co ćwiczenia i dieta. To on decyduje o przyroście masy mięśniowej. Proces regeneracji można wspomagać zabiegami odnowy biologicznej, korzystając z masażu, automasażu, sauny czy basenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny