Jak przygotować się do matury 2023?

Materiał informacyjny BUKI

Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. Już zaledwie za nieco ponad 5 miesięcy tysiące absolwentów liceów i techników przystąpi do być może najważniejszego egzaminu w dotychczasowym życiu, który niejako naznaczy dalszą drogę zawodową, a co za tym idzie – zaważy na życiu tych młodych osób. Mamy stu procentową pewność, iż wiele osób już rozpoczęło przygotowania do egzaminu dojrzałości. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, nie muszą się zbytecznie obawiać – czasu jest jeszcze wystarczająco dużo! W dzisiejszym artykule przestawimy, jak przygotować się do nadchodzącej matury. Zapraszamy do lektury!

1. Wybranie przedmiotów

Do egzaminu maturalnego można podejść praktycznie z każdego przedmiotu szkolnego. Od ścisłych, przez humanistyczne, aż po wyjątkowo niszowe. Warto mieć na uwadze, iż większość uczelni publicznych w naszym kraju niezwłocznie po przeprowadzeniu rekrutacji na studia przygotowuje przeróżne informatory, w których wskazuje, jakie przedmioty powinno się zdać na maturze w celu zwiększenia swych szans na przyjęcie na wymarzony kierunek. Oczywistym jest, iż generalnie bez sensu jest podchodzenie do wszystkich przedmiotów. Dlatego też to jest ostatni dzwonek, ażeby wybrać, czym się interesujemy i jaki zawód chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Nie jest przecież tajemnicą, że przyszły informatyk zapewne nie wybierze matury z historii, zaś przyszły prawnik – z chemii. Wybrać więc trzeba maksymalnie 3 przedmioty na poziomie rozszerzonym, które są wymagane na wymarzonym kierunku studiów. Wiele pewnie zapyta, co jeżeli po roku studiów się rozmyślimy i dojdziemy do wniosku, że chcielibyśmy jednak studiować zupełnie co innego. Nic straconego! Można podejść do egzaminu dojrzałości ponownie i to zarówno w celu poprawy osiągniętego wyniku jak i wyboru innego przedmiotu.

2. Przygotowanie planu nauki

Umiejętność planowania jest generalnie bardzo przydatna w życiu. Nie inaczej jest z przygotowaniami do matury! Wiedząc już z jakich przedmiotów będziemy pisać egzamin dojrzałości, warto rozpisać sobie plan powtórek. Nie trzeba koniecznie ustalać konkretnych dni – wystarczy określić materię, którą będziemy powtarzać w danych tygodniach. Warto również podzielić tydzień na 3 części – w poniedziałek i wtorek zajmować się jednym przedmiotem, w środę i czwartek drugim, natomiast w piątek i sobotę ostatnim. Niedzielę pozostawmy na regenerację, która jest niezmiernie ważna w procesie nauki.

3. Rozwiązywanie arkuszy

Oprócz typowych powtórek z poszczególnych działów zdawanych przedmiotów, niewątpliwie warto rozwiązywać arkusze maturalne z lat ubiegłych. W ten sposób będziemy mogli zweryfikować, czy kolokwialnie mówiąc „trafiamy w klucz”. O ile bowiem wiadomo, że 2 x 2 to jest 4, niekoniecznie tak oczywiste są niektóre odpowiedzi z biologii, czy też historii. Warto rozwiązać więc wszystkie matury z wybranych przedmiotów, które pojawiły się w ostatnich latach. Pozwoli to również wypracować pewien automatyzm, który przyspieszy rozwiązywanie powtarzających się zadań, a co za tym idzie – pozwoli na zaoszczędzenie nieco czasu na trudniejsze.

W celu podsumowania warto wskazać, że najwyższy czas zacząć przygotowywać się do matury! W tym miejscu chcielibyśmy gorąco polecić serwis Buki.org, na którym szybko i łatwo znaleźć można korepetytorów praktycznie z każdego przedmiotu. Doświadczony, obeznany w przygotowaniu do matury nauczyciel z pewnością ułatwi naukę i pozwoli lepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. Dziękujemy za lekturę i już teraz życzymy powodzenia w nauce!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie