Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przerwać bieg terminu przedawnienia

opr.(d)
Firma powinna pamiętać, że ma tylko określony prawem czas na dochodzenie długu
Firma powinna pamiętać, że ma tylko określony prawem czas na dochodzenie długu
Mój kontrahent od dłuższego czasu nie płaci za sprzedany towar. Boję się, że dług się przedawni. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić i przerwać bieg terminu przedawnienia? – zapytał Pan Andrzej.

Każdy wierzyciel powinien pamiętać, że ma tylko określony prawem czas na dochodzenie długu. Inaczej ten, przeciwko komu roszczenie jest skierowane, może w świetle prawa odmówić zapłacenia długu.

Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się – co do zasady – z upływem trzech lat. Jednak niektóre przepisy prawa przewidują krótsze terminy. Na przykład 2-letni okres występuje w przypadku roszczeń przy sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonej działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy.

Należy pamiętać, że termin przedawnienia nie może być skracany, ani przedłużany.

Upływ terminu przedawnienia powoduje, że dłużnik, tj. osoba, która wzywana jest do zapłaty danej kwoty, może uchylić się od uregulowania długu. Oznacza to, że może on wnieść do sądu zarzut przedawnienia. W takiej sytuacji sąd oddali powództwo o zapłatę z powodu przedawnienia roszczenia.

 

Przerwany bieg

Jednak wierzyciel, tj. osoba dochodząca zapłaty może nie dopuścić do przedawnienia roszczenia. W tym celu należy doprowadzić do przerwania biegu przedawnienia. Zgodnie z kodeksem cywilnym bieg przedawnienia przerywa się poprzez:

– każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, dokonaną bezpośrednio w celu dochodzenia, ustalenia lub zabezpieczenia roszczenia,

– uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,

– przez wszczęcie mediacji.

Próba ugodowa

Jednak czasami występuje sytuacja, w której wierzyciel nie ma możliwości wystąpienia od razu do sądu z pozwem o zapłatę jeszcze przed upływem terminu przedawnienia. Na przykład wierzyciel nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na opłatę sądową od pozwu o zapłatę albo musi zgromadzić potrzebne dokumenty i dowody (załączniki do pozwu). Najlepszym, a zarazem tanim sposobem jest wówczas skorzystanie z instytucji zawezwania do próby ugodowej przed sądem. Zawezwanie przerywa bieg terminu przedawnienia. Jedynym warunkiem jest złożenie takiego pisma do sądu przed upływem terminu przedawnienia roszczenia.

Należy pamiętać, że wniosek o zawezwanie do próby ugodowej składa się do sądu w dwóch egzemplarzach. Pismo takie powinno zawierać oznaczenie sądu, do którego jest kierowane, oznaczenie stron postępowania, nazwę pisma – zawezwanie do próby ugodowej, wskazanie daty, zwięzłe przedstawienie sprawy oraz podpis składającego pismo. Z treści wniosku powinno wynikać, jakiego roszczenia dotyczy sprawa, jakiej kwoty dochodzi wnioskodawca i z jakiego tytułu - np. zawartej umowy kupna-sprzedaży.

W piśmie tym nie jest wymagane powoływanie dowodów na poparcie swoich twierdzeń i przedstawionego stanu faktycznego sprawy.

Zawezwanie do próby ugodowej składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, a w przypadku spółki – ze względu na jej siedzibę. Od złożonego pisma należy uiścić opłatę sądową – 40 zł. Można ją wnieść poprzez naklejenie na piśmie znaków opłaty sądowej, zapłacenie kwoty w kasie sądu albo przelanie jej na rachunek bankowy sądu i załączenie do pisma potwierdzenia dokonania przelewu.

Jeżeli pismo nie będzie miało braków formalnych sąd wyznaczy posiedzenie, na którym będzie namawiał strony do zawarcia ugody.

Z mocą wyroku

Jeżeli do niej dojdzie, wówczas jej treść zostanie umieszczona w protokole, zaś ugoda taka ma moc wyroku sądu. Oznacza to, że jeżeli dłużnik po zawarciu ugody nie będzie chciał dobrowolnie zapłacić długu, to po nadaniu jej klauzuli wykonalności będzie ona stanowiła podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli nie dojdzie do zawarcia ugody przed sądem, to bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu. Natomiast po każdym przerwaniu przedawnienia, termin biegnie na nowo.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny