Jak promować podlaskie? Konsultacje społeczne (wideo)

(dor)
fot. Wojciech Oksztol
Udostępnij:
Białystok kojarzy się smutno - zaciągający ludzie i disco polo na ulicy - mówi Konrad Sikora, Ślązak, a od pięciu lat mieszkaniec Białegostoku. Teraz urząd marszałkowski chce to zmienić

Na ten cel marszałek już przeznaczył 170 tys. zł. I zaprosił chętnych do udziału w konsultacjach z firmą WYG International, która wygrała na promocję przetarg.

Okazuje się, że mieszkańcy Polski dokładnie nie wiedzą, gdzie leży Białystok, ani jakie tereny obejmuje województwo podlaskie. Najlepiej znają Białowieżę, Tykocin i Augustów.

W styczniu Pentor ma zbadać postrzeganie województwa w kraju.

- Tylko pamiętajcie, żeby pytać ludzi, którzy już odwiedzili podlaskie - przypomina Martyna Zaniewska z biura promocji Białegostoku.

Według badań wynika, że w 2007 roku nastąpił odpływ inwestorów z podlaskiego.

- Bo nie macie lotniska - mówi krótko Piotr Dzik z WYG International. I przypomina.

- Najważniejszym zadaniem władz jest utrzymanie bazy mieszkańców - twierdzi Dzik. - Bo im więcej będzie mieszkańców podlaskiego i im lepiej zarabiających tym lepiej region będzie kwitł.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jozef
List otwarty w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi wojewódzkiej
Nr 671 na odcinku przejście przez miasto Tykocin

My, Komitet Założycielski stowarzyszenia Generator Kultury. Plac Czarnieckiego 10 z siedzibą w Tykocinie oraz organizatorzy Festiwalu Domu. Spotkań z dziedzictwem kulturowym Tykocina pragniemy wyrazić swój niepokój, związany z ideą przebudowy przebiegającej przez centrum Tykocin drogi wojewódzkiej nr 671. Jesteśmy organizacją pozarządową, która jest żywo zainteresowana ochroną dziedzictwa kulturowego, rozwojem społeczeństwa obywatelskiego oraz promowaniem działań edukacyjnych i artystycznych na terenie Tykocina. Miasteczko jest dla nas szczególnie cenne i chcielibyśmy uchronić je przed niepożądanymi skutkami nieprzemyślanej modernizacji. Uważamy, że natężony ruch przyniesie straty w wielu sferach życia Tykocina. Hałas silników, spaliny są zagrożeniem zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla fauny i flory miasta. Wzrasta niebezpieczeństwo wypadków i kolizji. Rozbudowanie drogi zagraża zabytkowej architekturze miasteczka. Jesteśmy także poruszeni niejawnością działań władz Tykocina oraz Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, mieszkańcy nie są informowani na bieżąco o podejmowanych decyzjach, nie przedstawia się im pełnego obrazu sytuacji, brakuje rzetelnej i obiektywnej wiedzy na temat projektu, który w znacznym stopniu zmieni życie mieszkańców. Naszym celem jest zachowanie równowagi życia w Tykocinie, ocalenie specyficznej substancji społecznej i nienaruszenie tkanki materialnej miasteczka. Wraz z rozbudową drogi może bezpowrotnie zniknąć atmosfera miasta, budynki o wartości historycznej będą narażone na zniszczenie, a mieszkańcy na życie w permanentnym hałasie i strachu. Chcemy zadbać o zrównoważony rozwój Tykocina, z zachowaniem jego walorów architektonicznych, ekologicznych i kulturalnych. A planowana modernizacja drogi wojewódzkiej byłaby zaprzepaszczeniem tego dużego potencjału.
Tykocin - znany w Polsce i Europie - ze względu na swoje unikalne założenie architektoniczne i historię jest zbyt cennym miejscem promującym region podlaski aby realizować w na jego terenie nieprzemyślane inwestycje związane z rozwojem infrastruktury drogowej. Zaistniała sytuacja związana z brakiem planu zagospodarowania przestrzennego Tykocina stawia pod znakiem zapytania przyszłość miasta, która naszym zdaniem związana jest z szeroko pojętą sferą turystyki i kultury.

Apelujemy do o podjęcie działań mających na celu zablokowanie przebudowy drogi wojewódzkiej w wariancie przebiegającym przez Plac Czarnieckiego w Tykocinie.

Z poważaniem,
Komitet Założycielski stowarzyszenia Generator Kultury. Plac Czarnieckiego 10
www.placczarnieckiego10.net
j
jorg
Jak po pięciu latach zamieszkiwania w Białymstoku Sikorze (kto to u diabła jest!) kolarzy się smutno zaciąganie i disco polo, to znaczy, że Hanys jest dla społeczeństwa stracony. Wysłać go z powrotem na grubę, niech wdycha śląski luft, śpiewa "Lili Marlen" i godo z Kutzem.
P
Podlasianin
Trzeba być stąd aby rozumieć charakter miasta, naturalne walory województwa, ludzi, ...itp. Wracaj Szanowny Panie na Śląsk tam jest więcej do zrobienia i naprawy.
n
niewazne
pan sikora niech trzyma nerwy na wodzy bo dzisaj mu troche popuscily(nie jezdzi sie po miescie jak po torze formuly jeden)
x
xxx
Gdy słucham K. Sikorę - to nigdy bym nie powiedział - że to Slązak - a rodowity podlasianin - zaciąga - jak mało kto.
G
Gość
CYTAT("L @ 19.12.2008, 17:18)
Pan marszałek niech pomyśli lepiej o promocji województwa.... A promocją Białegostoku niech zajmie się Pan Prezydent. Są szanse, że miasto lepiej na tym wyjdzie


To spotkanie dotyczyło właśnie promocji województwa (a jakby na to nie patrzeć Białystok jest stolicą województwa podlaskiego)
"L"
Pan marszałek niech pomyśli lepiej o promocji województwa. Jak zwykle jesteśmy ostatnim województwem w Polsce. Znowu będzie mądra " firma" doradzała za duże pieniądze. Nie dalej jak trzy tygodnie temu w Minisyerstwie Gospodarki odbyło sie spotkanie na którym byli kierownicy wydziałów handlu i promocji działających przy Polskich ambasadach na całym świecie. Oczywiście z Urzędu marszałkowskiego nikogo na tym spotkaniu nie było. Mało tego Pan marszałek miał uzgodnione spotkanie z Ambasadorem RP w Paryżu. Mało tego, że się na tym spotkaniu nie pojawił to nie raczył poinformować, że spotkanie się nie odbędzie. Szczęścia zdrowia w dalszych działaniach. A promocją Białegostoku niech zajmie się Pan Prezydent. Są szanse, że miasto lepiej na tym wyjdzie
N
NA PAL Z NIMI
BIAŁYSTOK JEST TAKI SMUTNY, BO RZĄDZI NIM PLATFORMA PRZY POMOCY PEZETPEEROWCÓW, JAK TEN SIWY LUDEK W DALI NA ZDJĘCIU...
Dodaj ogłoszenie