Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powstawała wystawa "W kręgu życia" Michała Jackowskiego? Zaglądamy do pracowni rzeźbiarza (zdjęcia)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Od soboty 15 października, w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego można oglądać rzeźby z marmuru kararyjskiego i brązu, wykonane przez Michała Jackowskiego. Ekspozycję tworzy seria intymnych prac inspirowanych relacją artysty z żoną i poezją. Jak powstawała wystawa "W kręgu życia"? Zaglądamy do pracowni artysty.

Tworzył je intymnie niejako obok głównego nurtu swojej twórczości z przekonaniem, że ukazane zostaną najbliższym z przesłaniem kontemplacji życia i miłości.

Ale unikatowe prace artysty, Michała Jackowskiego od 15 października mogą oglądać również białostoczanie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Ekspozycje tworzą figury kobiety i mężczyzny w rozmaitych konstelacjach, wkomponowane na różne sposoby w koło.

 Jak powstawała wystawa
Wojciech Wojtkielewicz

- Cykl prac „W kręgu życia” narodził się z relacji z moją ukochaną żoną i z wielkiej miłości do życia. Ale też ekspozycja ta jest wyrazem inspiracji poezją Haliny Poświatowskiej, którą usłyszałem w piosenkach Janusza Radka z płyty "Poświatowska/Radek. Kim ty jesteś dla mnie". Od lat tworzę rzeźby do tego cyklu – powiedział Michał Jackowski. - Są to prace wykonane z brązu i marmuru, które przedstawiają figury: mężczyzny i kobiety. Postaci tworzą różne konstelacje, układy, a jednocześnie są związane z symbolem koła. Czasem ten krąg jest pełny, czasem się rozsypuje.

Prace artysty będą eksponowane do 14 lutego 2023 r. Jak wyglądały przygotowania do wystawy "W kręgu życia"? Zaglądamy do pracowni rzeźbiarza.

Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978 r. w Białymstoku.

Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne.

Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie.
Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz prac konserwatorskich na terenie Polski, Ukrainy, Turcji i Austrii.

W swoich dziełach podejmuje tematykę związaną z człowiekiem oraz jego relacjami z naturą. Jak sam podkreśla, poprzez rzeźbę kształtuje nie tylko materiał plastyczny, ale samego siebie i otaczającą go rzeczywistość.

Zainteresowania artysty oscylują wokół człowieka i jego relacji społecznych, w których ulokowana jest historia naszej cywilizacji. Rzeźbiarz tworzy postaci jako symbole naszych ludzkich osobowości w oparciu o starą mitologię, która pozostaje aktualna również w obecnych czasach. Rozmiary jego rzeźb, sięgające nawet 5 metrów wysokości, to nie tylko wyzwanie, ale i wielkie marzenie wielu artystów.

Czytaj także:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny