Jak poprawnie umyć samochód i odkurzyć jego wnętrze w domowych warunkach?

Materiał informacyjny Kärcher
Udostępnij:
O czystość swojego auta możemy zadbać samodzielnie. Sprawdźmy, jak myć samochód ręcznie i na co warto zwrócić uwagę. Każdy posiadacz samochodu chce, aby jego pojazd był nie tylko sprawny technicznie, ale również doskonale się prezentował. Żeby osiągnąć taki efekt, trzeba zadbać o regularne i dokładne mycie. Na szczęście, nie oznacza to, że musimy wydawać dużych kwot na myjnie.

Mycie karoserii – jak skutecznie usunąć zabrudzenia?

Wiele osób decydujących się na samodzielne mycie karoserii robi to w tradycyjny sposób – poprzez własnoręczne nanoszenie piany na nadwozie i późniejsze jej zmycie. Jeśli wiemy, jaka gąbka do mycia samochodu będzie najlepsza, efekty takich działań mogą być satysfakcjonujące, jednak nie da się jednak ukryć, że sama czynność jest bardzo czasochłonna. Dodatkowo, pomimo wysiłków i dokładności, na lakierze mogą pozostać smugi, a spłukanie piany to także duże ilości zużytej wody.

Dlatego też coraz częściej decydujemy się na użycie myjki ciśnieniowej do mycia auta. Wiele firm oferuje swoim klientom urządzenia, dzięki którym mogą myć samochód szybciej, bezdotykowo i skutecznie.

„_Nawet tak proste i kompaktowe urządzenie jak Kärcher K 2 Full Control Car do mycia małych samochodów, rowerów czy motocykli sprosta zadaniu. Ten wysokociśnieniowy sprzęt wyposażono w zestaw do czyszczenia pojazdów, czyli dyszę pianową oraz szampon samochodowy_” - czytamy na stronie Co to jest i jak działa aktywna piana do mycia samochodu?.

Czy można myć samochód samą wodą?

Wiele osób, które decydują się na samodzielne dbanie o czystość pojazdu, zastanawia się, czy mogą umyć auto samą wodą. Nie da się ukryć, że jest to dość problematyczne. Woda nie usunie bowiem tłustych czy zaschniętych zabrudzeń. Niemniej jednak, gdy zastanawiamy się jak na co dzień zadbać o czystość pojazdu, a nie mamy możliwości skorzystać z myjki i płynu do mycia samochodu, możemy wykorzystać samą myjkę ciśnieniową. Silny strumień wody, który generuje, pozwala na usunięcie większości codziennych zabrudzeń, takich jak kurz, błoto czy roślinne resztki. W przypadku poważniejszego brudu (np. martwych owadów), aktywna piana produkowana przez myjkę ciśnieniową będzie lepszym rozwiązaniem.

fot.: mycie samochodu myjką wysokociśnieniową wraz ze środkiem czyszczącym

Mycia auta myjką ciśnieniową rozpoczynamy od spłukania samochodu. Nawet na pozornie czystym lakierze mogą znajdować się drobinki, które nieusunięte porysują lakier podczas właściwego mycia. Po pozbyciu się kurzu i innych zabrudzeń, zabieramy się za właściwe czyszczenie. Potrzebna będzie nam szczotka oraz szampon do pielęgnacji karoserii. Jeśli wybierzemy myjkę ciśnieniową i szczotkę od tego samego producenta, możemy zdjąć lancę i zamontować na jej miejsce szczotkę.

Do wody dodajemy szampon i możemy spokojnie zacząć dokładne mycie. Zaczynamy oczywiście od dachu pojazdu. Strumień wody ze środkiem czyszczącym powoli kierujemy w dół. Dzięki temu, łatwiej będzie nam później spłukać pianę. Gdy całe auto będzie już umyte, przechodzimy do spłukiwania. Do myjki ciśnieniowej ponownie podłączamy lancę, ustawiamy płaski strumień i nastawiamy wysokie ciśnienie. Pozwoli to dokładnie zmyć pianę i uniknąć powstania zacieków.

Co zrobić po umyciu auta?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na wykorzystanie środków czyszczących, czy też myjemy pojazd samą wodą, powinniśmy pamiętać o tym, że samo usunięcie zabrudzeń to za mało. Pod wpływem działania promieni słonecznych, mogą pojawić się plamy i zacieki. Dlatego też, po umyciu samochodu ręcznie, warto dokładnie wytrzeć karoserię oraz szyby. W tym celu najlepiej użyć miękkiej szmatki z mikrofibry. Jest to niezwykle chłonny materiał, który dodatkowo pomoże nam wypolerować blachy w naszym aucie.

Wnętrze pojazdu – dlaczego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu?

Wiemy już, jak myć auto ręcznie, by zatroszczyć się o idealny stan karoserii. Warto jednak mieć świadomość, że dbanie o czystość samochodu nie powinno ograniczać się wyłącznie do mycia z zewnątrz. Równie ważne jest bowiem dbanie o czystość auta w środku. Pamiętajmy, że tapicerka w samochodzie brudzi się każdego dnia. Wchłania kurz, pot, zabrudzenia, które mamy na swojej skórze lub ubraniach.

Czy odkurzanie wystarczy?

Przywykliśmy do myśli, że wnętrze samochodu wystarczy jedynie dokładnie odkurzyć. Tymczasem to nie do końca prawda. Tradycyjny odkurzacz sprawdzi się w wyczyszczeniu tapicerki z okruchów czy kurzu, nie suniemy jednak za jego pomocą wszystkich zanieczyszczeń i plam. O wiele lepszym i skuteczniejszym sposobem jest usuwanie zabrudzeń za pomocą odkurzacza piorącego lub parowego. Dzięki niemu pozbędziemy się nie tylko kurzu czy pyłu, ale również szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Odkurzacz wodny lub parowy do mycia samochodu – dlaczego warto go wykorzystać?

Odkurzacze do mycia samochodu wewnątrz to urządzenia, które są naprawdę skuteczne w swoim działaniu. W przypadku odkurzacza wodnego zabrudzenia usuwa się za pomocą ekstrakcji. Najpierw na powierzchnię tapicerki i dywaników samochodowych nanosi się specjalną substancję czyszczącą, po czym odkurzacz zasysa ją razem z rozpuszczonymi zabrudzeniami. Jeśli zdecydujemy się na użycie odkurzacza parowego, możemy zrezygnować z używania jakichkolwiek środków czyszczących czy detergentów. Gorąca para skutecznie odspaja większość zabrudzeń, a przy tym nie pozostawia zacieków. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać ze środków chemicznych.

Podsumowując, osoby, które do tej pory płaciły sporo za usługi myjni samochodowych, powinny zdać sobie sprawę, że samodzielne mycie auta może być równie skuteczne. Co więcej, własnoręcznie możemy nie tylko umyć karoserię, ale również zadbać o jego wnętrze. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak myjki ciśnieniowe i parowe, możemy osiągnąć idealny efekt bez dużego nakładu sił czy czasu.

Czytaj także:

Dodaj ogłoszenie