Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak połączyć maskę do nurkowania z respiratorem - wiedzą na Politechnice Białostockiej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Roman Kaczyński prezentuje maskę do nurkowania wyposażoną w reduktor, który pozwala połączyć ja z respiratorem
Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Roman Kaczyński prezentuje maskę do nurkowania wyposażoną w reduktor, który pozwala połączyć ja z respiratorem Politechnika Białostocka
Po udostępnieniu kamery termowizyjnej dla BCO i produkcji przyłbic medycznych, jest kolejna inicjatywa Politechniki Białostockiej. Tym razem uczelnia zajęła się produkcją reduktora, który pozwala połączyć filtr oddechowy od respiratora... z maską do nurkowania. Pierwsze egzemplarze są właśnie testowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Politechnika swoją wiedzą i sprzętem wspiera tych, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Odpowiada też na potrzeby zgłaszane przez lekarzy i placówki medyczne z regionu. Tym razem prośbę o wsparcie zgłosił personelu Kliniki Kardiologii Inwazyjnej USK. Maska do nurkowania bardziej kojarzy się z odpoczynkiem i wakacjami, a można ją kupić w sklepach z artykułami sportowymi. W trudnych czasach pandemii koronawirusa, taka maska może stać się sprzętem ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Realizacją zadania (czyli opracowaniem i wydrukowaniem nakładki na maskę) zajął się Instytut Inżynierii Biomedycznej, działający pod kierownictwem dr. hab. inż. i prof. PB Szczepana Piszczatowskiego. "Przejściówkę" w ciągu zaledwie kilku dni zaprojektowali pracownicy Instytutu i wydrukowali na drukarce 3D.

- Produkcja przyłbic medycznych, druk reduktorów do masek do nurkowania - to działania doraźne, odpowiedź na zapotrzebowanie jakie otrzymujemy od lekarzy i placówek służby zdrowia. Oprócz Kliniki Kardiologii Inwazyjnej USK, z prośbą o wsparcie i wydrukowanie przejściówek do innego typu masek wystąpili lekarze ze Szpitala MSWiA w Białymstoku. Tu też pomagamy. Przed nami poważniejsze wyzwanie. W tym tygodniu chcemy przygotować z pracownikami z Wydziału Mechanicznego jak najwięcej przyłbic ochronnych. Natomiast my chcemy skupić się na prototypie respiratora. Bardzo trudno jest dzisiaj wykonać w Polsce respirator - na drodze stają bariery prawne, które musielibyśmy pokonać po to, aby taki respirator wprowadzić na rynek - zapowiada prof. Szczepan Piszczatowski.

Karol Kochański, starszy asystent w Klinice Kardiologii Inwazyjnej USK zabrał 40 egzemplarzy zmodernizowanych masek do prowadzenia testów. Jak mówi, opierając się na włoskim doświadczeniu wykorzystania twarzowych masek do nurkowania do wentylacji chorych z niewydolnością oddechową oraz korzystając z dostępnych w internecie licznych projektów umożliwiających połączenie jednorazowych filtrów od respiratora z maską do nurkowania, skontaktowałem się z prof. Szczepanem Piszczatowskim.

- Przedstawiłem pomysł stworzenia reduktorów umożliwiających wykorzystanie masek twarzowych do ochrony osobistej dla personelu medycznego. Dzięki tym nakładkom, zwykła maska do nurkowania - przy zastosowaniu niedrogiego, jednorazowego filtra od respiratora - staje się pełnotwarzową maską zabezpieczającą przed czynnikami biologicznymi. Ma to szczególne znaczenie dla opieki nad pacjentami w stanach zagrożenia życia oraz wymagających intensywnej terapii medycznej. W czasach niedoborów oraz intensywnego wykorzystania środków ochrony osobistej, taka maska może stanowić alternatywne zabezpieczenie personelu medycznego w sytuacjach kryzysowych - wyjaśnia Karol Kochański.

Warto dodać, że już ponad 800 przyłbic medycznych wyprodukował dotychczas Wydział Mechaniczny PB. Każdego dnia jego pracownicy wykonują kilkaset kolejnych urządzeń. Ten podstawowy sprzęt do ochrony lekarzy i pielęgniarek trafia do szpitali i stacji pogotowia ratunkowego. Przyłbice będą zabezpieczać także pracowników domów pomocy społecznej, którzy szczególnie, w okresie epidemii potrzebują ochrony.

Produkcja możliwa jest dzięki wsparciu wielu firm, z którymi współpracuje Politechnika Białostocka. To np. Fundacja Unitalent grupy UNIBEP, ChM czy Klaster Obróbki Metali. W ostatni wtorek (6.04) propozycję wsparcia zgłosiła także firma AC, a w ubiegłym tygodniu (3.04.) pomoc logistyczną i transportową zaoferowała I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

W produkcję przyłbic medycznych włączyli się również pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB. Wykorzystują dostępne w laboratoriach wydziałowych lampy UV i dezynfekują przyłbice oraz przygotowują je do wysyłki.

  • Przyłbice medyczne z PB trafiły już do takich placówek jak m.in.:
  • * Szpital MSWiA w Białymstoku (Jednoimienny Szpital Zakaźny),
  • * Szpital Wojewódzki w Łomży (JSZ),
  • * Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce (JSZ),
  • * Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,
  • * Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
  • * Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku,
  • * Szpital Miejski w Białymstoku,
  • * Szpital Zakaźny w Białymstoku,
  • * szpitale w Choroszczy, Bielsku Podlaskim, Sokółce, Łapach, Hajnówce i w Zambrowie,
  • * Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku,
  • * Domy Pomocy Społecznej: w Zaściankach i w Białymstoku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny