Jak pandemia zmieniła motoryzację?

Materiał powstał we współpracy z firmą CRH Żagiel Auto Sp. z o.o.
Czarne scenariusze związane z branżą motoryzacyjną nie sprawdziły się, ale zmiany na tym rynku są zauważalne. O obecnej sytuacji, sprzedaży aut używanych, a także o nowej elektrycznej ŠKODZIE Enyaq rozmawiamy z Robertem Płazą, Dyrektorem Oddziału Autoryzowanego Salonu i Serwisu Škoda Żagiel Auto w Białymstoku.

Tu podaj tekst alternatywny

Z różnych stron słyszymy, że pandemia negatywnie wpłynęła na rynek motoryzacyjny w Polsce. Firmy zanotowały znaczny spadek sprzedaży aut. Skąd takie dane?

Rynek w 2020 roku był najbardziej wymagający od lat i docierało do nas niewiele pozytywnych informacji. Znaczna część klientów biznesowych wstrzymała decyzje zakupowe lub zredukowała liczbę zamawianych aut dla swoich firm. Z kolei wielu klientów indywidualnych czekało na okres wyprzedażowy, licząc na atrakcyjne oferty i rabaty oraz promocyjne finansowanie.

Mamy rok 2021, na którego podsumowanie jeszcze przyjdzie czas, natomiast, czy widzicie, że obecnie sytuacja się zmienia, odnosząc się do np. kwietnia, maja 2020?

Słusznie Pan zauważył, że najtrudniejszy dla nas wszystkich był kwiecień i maj 2020 roku. W kolejnych miesiącach sytuacja się ustabilizowała i na rynku pojawiło się więcej optymizmu, co wpłynęło na wzrost sprzedaży. Firmy zaczęły realizować odroczone zakupy, a powrót pracowników z pracy zdalnej wygenerował ruch w serwisie. Klienci chętnie odwiedzają nasz salon, m.in. w poszukiwaniu okazji na wyprzedaży samochodów z 2020 roku. Jesteśmy przekonani, że premiera nowej, w pełni elektrycznej ŠKODY Enyaq na przełomie marca i kwietnia również zachęci Państwa do wizyty u nas.

Do tego konkretnego auta za chwilkę wrócimy, natomiast Panie Dyrektorze, chciałem zapytać, czy zauważyliście Państwo jakieś stałe zmiany, które wymusiła pandemia na rynku motoryzacyjnym?

Bez wątpienia pandemia wymusiła zmiany w procesie obsługi klienta. W pierwszej kolejności wprowadziliśmy szereg zasad, dotyczących bezpieczeństwa naszych klientów i pracowników. Wyposażyliśmy stanowiska pracy w profesjonalne osłony i udostępniamy środki do dezynfekcji rąk. Samochody naszych klientów, auta demonstracyjne i zastępcze są zawsze dezynfekowane. Ponadto oferujemy usługę ozonowania.

A czy klient, mimo wszystko nie boi się przychodzić osobiście do salonu? Jak wygląda kontakt?

Klienci mogą odwiedzać nasz salon i serwis, jak również mają możliwość zdalnego komunikowania się z naszymi doradcami, m.in. przez Facebooka, WhatsApp, maila czy po prostu telefonicznie. Dla nas najważniejsze jest to, żeby klient czuł się komfortowo i bezpiecznie, a my to gwarantujemy, niezależnie od wybranej formy kontaktu.

Panie Dyrektorze, jest jeszcze jedna, bardzo zauważalna i bardzo szeroko komentowana sytuacja, zaistniała na rynku motoryzacyjnym w czasie pandemii. Mianowicie, poszybowały w górę ceny aut używanych. Dlaczego?

Pandemia spowodowała zmniejszenie importu samochodów używanych w porównaniu do 2019 roku. Ograniczenie swobody przemieszczania się, przerwy w produkcji oraz utrudnienia w dostępności spowodowały spadek sprzedaży nowych samochodów, natomiast wzrosło zainteresowanie autami z drugiej ręki. To właśnie przyczyniło się do wyższych cen tych pojazdów. W najbliższych latach liczba „młodych” samochodów używanych będzie mniejsza, przez co będą droższe.

Według danych PZPM w ostatnich latach, w Polsce używanych pojazdów rejestrowano więcej niż nowych. W 2019 roku używanych aut sprowadzonych z zagranicy zarejestrowano o ok. 370 tys. więcej niż nowych. Dane za 2020 rok są zaburzone wybuchem epidemii. W pierwszym półroczu sprowadzono blisko 342 tys. aut używanych. W pierwszym półroczu 2019 roku - 461 tys. To spadek o ok. 25 proc. Dane danymi, ale chciałem zapytać, ponieważ macie Państwo duże doświadczenie także w tej dziedzinie, jak dziś wybrać auto używane? Mimo wyższej ceny, mimo mniejszej liczby tych aut.

Najlepszym wyborem jest zakup samochodu używanego z pewnego źródła, który spełni oczekiwania klienta. Auta używane, które są u nas dostępne, mają gwarancję Das WeltAuto, co oznacza, że wnikliwie sprawdzamy je pod względem historii, przebiegu oraz są w doskonałym stanie technicznym. Klienci mogą zostawić u nas samochód w rozliczeniu, a my mamy możliwość wyselekcjonowania najlepszych aut.

Co daje taki certyfikat?

Każdy samochód, który sprzedajemy, poddawany jest testowi jakościowemu, który składa się ze 117 etapów. Dokładnie sprawdzamy, czy auto jest bezwypadkowe oraz jakie jest jego pochodzenie. Tylko wtedy, gdy spełnia te wszystkie warunki, otrzymuje certyfikat Das WeltAuto. Decydując się na zakup pojazdów z certyfikatem Das WeltAuto klienci mają pewność, że jest on dobrej jakości oraz że dokonali dobrego wyboru.

Bardzo się cieszę, że użył Pan słowa „pewność”. A ja chciałem zapytać o synonim, czyli „bezpieczeństwo”. ŠKODA obwieściła rok 2021 rokiem bezpieczeństwa. Co to oznacza?

ŠKODA od lat zwraca ogromną uwagę na bezpieczeństwo – jest to bardzo ważna wartość naszej marki. Ogłosiliśmy 2021 rokiem bezpieczeństwa na drogach, ponieważ chcemy zwrócić uwagę wszystkich użytkowników dróg na ten właśnie aspekt. Od naszego zachowania za kierownicą zależy zdrowie oraz życie – nasze, naszych bliskich oraz innych osób. Standardowo samochody Škody wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Ponad to szkolimy kierowców na najnowocześniejszym w kraju autodromie, prowadzimy programy edukacyjne, a kursy w naszej Auto Szkole ukończyło już kilkadziesiąt tysięcy kierowców.

Rokiem bezpieczeństwa ogłosiliście rok 2021, ale wydaje mi się, że o to bezpieczeństwo dbacie jednak od ładnych kilku lat.
Od lat marka wspiera tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, na przykład ratowników TOPR-u. W tym roku idziemy krok dalej. Bezpieczeństwo naprawdę się opłaca, dlatego zachęcamy klientów, żeby sprawdzili nasze samochody z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa.

A więc, Panie Dyrektorze, na koniec. ŠKODY Enyaq.

ENYAQ iV to połączenie dynamicznego napędu elektrycznego oraz funkcjonalności i uniwersalności dużego SUVa. Ta ŠKODA to zupełnie nowe osiągi. Do wyboru są aż trzy różne wielkości akumulatora. Największy z nich, o pojemności 82 kWh, może zostać naładowany od 5% do 80% nawet w 38 minut. ENYAQ iV będzie dostępny aż w pięciu wariantach mocy. Z napędem na jedną oś oraz na cztery koła, a także w usportowionej wersji RS.

Zapraszamy do naszego salonu ŠKODA Żagiel Auto w Białymstoku przy ulicy Generała Stanisława Maczka 68 lub do zdalnego kontaktu z naszymi sprzedawcami. Obecnie mamy bardzo dużo atrakcyjnych propozycji – w tym także wyprzedaże poprzedniego rocznika. Nasi doradcy chętnie pomogą w wyborze samochodu, który będzie spełniał Państwa potrzeby i oczekiwania.

Dodaj ogłoszenie