Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ochronić swoje prywatne dane przed wyciekiem w internecie? Poznaj te proste metody

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jednym z najpoważniejszych cyberzagrożeń, nie tylko dla firm, ale każdego użytkownika internetu, jest ransomware – oprogramowanie, które szyfruje dane, żądając okupu za ich odblokowanie. Celem ataku z wykorzystaniem takiego oprogramowania może stać się każdy, i to więcej niż jeden raz.
Jednym z najpoważniejszych cyberzagrożeń, nie tylko dla firm, ale każdego użytkownika internetu, jest ransomware – oprogramowanie, które szyfruje dane, żądając okupu za ich odblokowanie. Celem ataku z wykorzystaniem takiego oprogramowania może stać się każdy, i to więcej niż jeden raz. Dan Nelson / unsplash
Złamanie hasła do skrzynki mailowej, konta na Facebooku lub Instagramie, włamanie się do cudzego komputera lub telefonu – czy można się przed tym odpowiednio zabezpieczyć? Okazuje się, że choć nie ma metod doskonałych, to jest kilka porad, które mogą znacząco zminimalizować ryzyko takiej sytuacji. To proste rzeczy, których zastosowanie może zabezpieczyć nasze dane przed cyfrowym szantażem. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie ryzyka, jednak wystarczy kilka prostych kroków, aby utrudnić przestępcom zadanie i chronić wrażliwe informacje.

Spis treści

Jednym z najpoważniejszych cyberzagrożeń, nie tylko dla firm, ale każdego użytkownika internetu, jest ransomware – oprogramowanie, które szyfruje dane, żądając okupu za ich odblokowanie. Celem ataku z wykorzystaniem takiego oprogramowania może stać się każdy, i to więcej niż jeden raz.

Jak wykazał raport Veeam Ransomware Trends 2023, w ciągu ostatniego roku ofiarą ransomware było nawet 85% przedsiębiorstw.

Warto być sceptycznym i działać bez pośpiechu

Przestępcy liczą na wykorzystanie pośpiechu i nieuwagi ofiary. Dlatego warto zwolnić i zachować czujność, aby uniknąć prostych błędów podczas korzystania z internetu. Jeśli otrzymana oferta handlowa lub wiadomość o promocjach brzmi zbyt dobrze, aby była prawdziwa, to prawdopodobnie tak właśnie jest.

Oprogramowanie takie jak ransomware najczęściej rozsyłane jest z pomocą phishingu. Dlatego zawsze szukaj znaków ostrzegawczych, nie klikaj w nieznane lub podejrzane linki czy załączniki, nie odpowiadaj na wiadomości, których nie oczekujesz ani na te od nieznanych nadawców. Uważaj też na automatyczne podpowiedzi adresatów w e-mailach i opcję „odpowiedz wszystkim”, aby nie wysłać poufnych informacji do niewłaściwej osoby.

Jakich haseł używać? Najlepiej silnych i długich

Złamanie hasła bazującego na dacie urodzenia czy imionach bliskich często zajmuje przestępcom zaledwie kilka sekund. Zasada jest prosta: im hasło dłuższe, tym silniejsze. Wykorzystuj części fraz lub zdań i ciągi znaków, aby tworzyć długie hasła, które łatwo jest zapamiętać, ale trudno odgadnąć.

Hasła powinny być różne. Nie powinniśmy posiadać jednego krótkiego hasła do wszystkich kont. Warto mieć różnorodne, długie hasła, tak aby były trudne do odgadnięcia – najlepiej ze znakami specjalnymi i błędami ortograficznymi.

Podnieść poziom bezpieczeństwa może również włączenie tzw. logowania wieloskładnikowego. To dodatkowe potwierdzenie SMS-em lub kodem w aplikacji. Dzięki temu system będzie mieć pewność, że to właśnie my się logujemy. Pomocne może być również posiadanie fizycznego klucza sprzętowego, który działa podobnie, jak SMS lub kod z aplikacji. Rożnica polega tym, że klucz przypomina USB i można go nosić np. przy kluczach.

Zachowaj ostrożność w sieci

Wirusy i trojany mogą być ukryte także w wyglądających na bezpieczne i legalne witrynach internetowych, wiadomościach czy darmowych pakietach oprogramowania. Warto upewnić się, że mamy zawsze włączony (i na bieżąco aktualizowany) program chroniący przed złośliwym oprogramowaniem.

Należy korzystać z bezpiecznych sieci: jeśli Wi-Fi nie jest szyfrowane, należy używać VPN lub innej ochrony.

Ważne i często odwiedzane strony warto zapisać w zakładkach przeglądarki, aby uniknąć ryzyka wejścia na fałszywe witryny. Warto pamiętać również, że wszystko, co udostępnimy w mediach społecznościowych, staje się publiczne, niezależnie od ustawień prywatności.

Zadbaj o bezpieczeństwo w podróży lub miejscach publicznych

Pamiętaj o bezpieczeństwie także poza biurem i w miejscach publicznych. Nie rozmawiaj o poufnych sprawach ani nie wpisuj wrażliwych danych, np. logowania w miejscach, w których inni mogą je zauważyć lub usłyszeć. Jeśli to możliwe, używaj ekranu prywatności i upewnij się, że wyświetlacz urządzenia nie jest widoczny dla osób postronnych.

Nawet publicznie dostępne porty ładowania mogą stanowić ryzyko. Aby nie paść ofiarą tzw. juice jacking, czyli kradzieży informacji za pomocą publicznych portów USB, używaj własnego powerbanku.

Zidentyfikuj swoje dane – zastanów się, gdzie je przechowujesz. Jakie to są urządzenia?

Nie da się chronić wrażliwych danych, jeśli nie wiemy, gdzie one są przechowywane lub które informacje są poufne i powinny być zabezpieczone. Kluczowe jest rozpoznanie, jakie dane znajdują się na jakich urządzeniach. Na tej podstawie można ustalić, na których urządzeniach powinniśmy skupić uwagę w pierwszej kolejności.

Chroń wszystkie inteligentne urządzenia

Dzięki połączonym ze sobą urządzeniom oraz technologii ułatwiającej komunikację między urządzeniami a chmurą prywatnego sprzętu używamy do pracy, a sprzętu służbowego – do spraw prywatnych.

Rośnie ryzyko przechwycenia przez przestępców danych przesyłanych wewnątrz sieci. Dlatego, aby chronić wrażliwe informacje, powinniśmy zabezpieczać każde smart urządzenie podłączone do internetu. Upewnij się, że stosujesz oprogramowanie antywirusowe, silne hasła czy kontrolę dostępu do zasobów. Konieczna jest też zmiana domyślnych haseł ustawianych fabrycznie przez producentów urządzeń.

Ogranicz dostęp do danych

Poufne dane nie powinny być dostępne dla osób trzecich. To zasada zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nawet jeśli ufasz zespołowi czy przyjaciołom, nie oznacza to, że każdy powinien mieć dostęp do wszystkich informacji.

Zastanów się, kto ma wgląd w zasoby oraz urządzenia i ograniczaj dostęp tylko do koniecznego zakresu. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z uwierzytelniania wieloskładnikowego. Pomoże to chronić poufne informacje i zredukować potencjalne szkody w razie ich naruszenia.

Reaguj i zgłaszaj zagrożenia lub podejrzenia oszustwa

Nie ignoruj żadnego zagrożenia czy podejrzenia oszustwa. Zastanów się, czy wiesz, co zrobić, gdy dane zostaną naruszone i kogo poinformować o incydencie. Wszelkie próby oszustwa warto zgłaszać w swoim banku oraz instytucjach takich jak CERT czy NASK.

Jeśli zagrożenie dotyczy służbowego sprzętu czy skrzynki mailowej, kluczowe jest postępowanie zgodnie z firmowym planem zgłaszania incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Im wcześniej zespół ds. bezpieczeństwa dowiaduje się o zagrożeniu, tym szybciej może na nie zareagować.

Twórz kopie zapasowe swoich danych

Nawet jeśli posiadasz najlepsze zabezpieczenia, możesz stać się celem cyberataku i stracić dostęp do danych. Warto więc posiadać dodatkową ochronę i regularnie tworzyć kopie zapasowe zasobów. Pozwoli to szybko przywrócić dane i uniknąć bezpowrotnej utraty ważnych dokumentów czy zdjęć.

Firmy powinny posiadać co najmniej trzy kopie ważnych danych na dwóch różnych rodzajach nośników. Przynajmniej jedna z nich powinna się znajdować w trybie offline, poza siedzibą firmy i być odizolowana od sieci lub niezmienialna. Ważne jest także upewnienie się, że kopie zapasowe zostały wykonane bezbłędnie (zasada 3-2-1-1-0).

Metody przestępców szybko się zmieniają. Warto aktualizować swoją wiedzę

Cyberprzestępcy stale zmieniają swoje metody. Dlatego konieczne jest ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy o zagrożeniach i regularne szkolenie pracowników w zakresie cyberhigieny, aby potrafili rozpoznać próby oszustwa i podejrzane incydenty. Nieświadomy użytkownik często okazuje się najsłabszym ogniwem w systemie zabezpieczeń, ale wyposażony w odpowiednią wiedzę, może też być jego ważną częścią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak ochronić swoje prywatne dane przed wyciekiem w internecie? Poznaj te proste metody - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny