Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć rachunki za prąd i ciepło

Fot. Archiwum
Kolektory słoneczne to elementy instalacji pośredniczące w zamianie energii słonecznej w cieplną, wykorzystywaną na potrzeby grzewcze
Kolektory słoneczne to elementy instalacji pośredniczące w zamianie energii słonecznej w cieplną, wykorzystywaną na potrzeby grzewcze Fot. Archiwum
Jesteśmy gotowi płacić więcej za energię. Pod warunkiem jednak, że będzie wytwarzana ze źródeł odnawialnych - wynika z badań OBOP.

Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie i niepraktyczne - przekonuje Bożena Wróblewska, ekspert Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. - Tymczasem korzystanie z nich ma ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię.

Grzanie z głową

Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną w połączeniu z drugim ekologicznym źródłem energii - gazem ziemnym lub gazem płynnym - i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60 proc. kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych na ogrzewanie wody.
- Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w naszym domu, ale również pozwalają na okresowe uniezależnienie się od dostawcy energii - mówi Bożena Wróblewska.

Również dostępne na rynku materiały i nowoczesne technologie budowlane pomagają uczynić nasz dom bardziej energooszczędnym. Jak też zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na prąd czy węgiel (nieodnawialne źródła energii). Najważniejsze kwestie dotyczą izolacji budynku. Wysoka szczelność i termoizolacyjność pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20 proc.

Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł. Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.

Wymień instalacje

Przy budowie lub remoncie budynku należy też zadbać o ciągłość termoizolacji i nie dopuszczać do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. W takich miejscach (najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami) wykrapla się para wodna i mogą rozwijać się grzyby i pleśń. Mostki termiczne podnoszą koszty ogrzewania domu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o termoizolację i o uszczelnienie ścian, podłóg oraz okien.

Można też pomyśleć o wymianie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25 proc. w ciągu roku.

- Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz -ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. - Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania, co zaprzecza zasadom energooszczędności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny