MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak naturalnie podwyższyć poziom progesteronu? Sprawdź, które produkty regulują poziom hormonu i ułatwiają zajście w ciąże i jej utrzymanie

Agata Siemiaszko
Przez niski progesteron masz problemy hormonalne lub utrudnione zajście w ciążę? Sprawdź, które produkty naturalnie podwyższają poziom progesteronu w organizmie.
Przez niski progesteron masz problemy hormonalne lub utrudnione zajście w ciążę? Sprawdź, które produkty naturalnie podwyższają poziom progesteronu w organizmie. racorn/123RF
Progesteron to hormon niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Jego stężenie zależy przede wszystkim od fazy cyklu miesiączkowego. Stężenie progesteronu wzrasta po owulacji, natomiast zaczyna spadać bezpośrednio przed krwawieniem miesięcznym. Niedobór tego hormonu może powodować wiele dolegliwości zdrowotnych, a także utrudniać zajście w ciążę lub jej utrzymanie. Podpowiadamy, jak naturalnie zwiększyć poziom progesteronu.

Spis treści

Jak podwyższyć poziom progesteronu? Wprowadź do jadłospisu te produkty

Odpowiednia ilość progesteronu jest niezwykle ważna do zachowania równowagi hormonalnej, a także zajścia w ciążę i jej utrzymania. W galerii podpowiadamy, jakie produkty mogą podwyższać poziom progesteronu we krwi.

Jak naturalnie podwyższyć poziom progesteronu?

Czym jest progesteron i jakie pełni funkcje w organizmie?

Progesteron to hormon płciowy, który wydzielany jest głównie przez komórki ciałka żółtego w fazie lutealnej, czyli po owulacji. Dodatkowo niewielkie ilości tego hormonu wytwarzane są także w korze nadnerczy, jądrach i centralnym układzie nerwowym. W przypadku kobiet ciężarnych progesteron od ok. 11. tygodnia ciąży wytwarzany jest również przez łożysko.

Jakie funkcje w organizmie pełni progesteron? Wśród jego głównych działań wymienia się:

  • regulację cyklu miesiączkowego i wsparcie procesu owulacji,
  • spulchnienie błony śluzowej macicy i przygotowanie jej do zagnieżdżenia zarodka,
  • w przypadku braku zapłodnienia przygotowuje śluzówkę macicy do złuszczenia i krwawienia miesiączkowego,
  • działanie przeciwzapalne np. prawidłowy poziom w organizmie zmniejsza ryzyko rozwoju przerostu endometrium,
  • zagęszczenie śluzu szyjkowego w drugiej fazie cyklu, aby był nieprzepuszczalny dla plemników oraz bakterii,
  • wpływ na regulację poziomu estrogenów w organizmie.

Dowiedz się więcej: Czym jest owulacja i w którym dniu cyklu występuje?

Progesteron jest bardzo ważny dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Prawidłowy poziom tego hormonu odpowiada za dojrzewanie laktocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie mleka w piersi.

Dodatkowo progesteron podczas ciąży zapobiega poronieniu lub obumarciu płodu, odpowiada za prawidłowy rozwój dziecka, a także hamuje czynność skurczową macicy, dzięki czemu zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny