Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak należy jeździć rowerem, by nie złamać prawa

Izabela Krzewska [email protected]
O ile rowerzysta musi przestrzegać wielu zakazów i nakazów na drodze, o tyle na ścieżce rowerowej to właśnie on ma największe prawa. Pieszy może iść drogą dla rowerów, ale tylko jeśli nie  ma chodnika lub pobocza. Rowerzysta ma jednak pierwszeństwo.
O ile rowerzysta musi przestrzegać wielu zakazów i nakazów na drodze, o tyle na ścieżce rowerowej to właśnie on ma największe prawa. Pieszy może iść drogą dla rowerów, ale tylko jeśli nie ma chodnika lub pobocza. Rowerzysta ma jednak pierwszeństwo. Wojciech Wojtkielewicz
Rowery miejskie, sprzyjająca pogoda, moda. Na ulicach Białegostoku jest coraz więcej jednośladów. Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że nie wszystko im wolno.

Niedawno Sąd Rejonowy w Białymstoku ukarał rowerzystę, który na ul. Sikorskiego jechał jezdnią, mimo że wzdłuż ulicy znajduje się ścieżka rowerowa.

- Wprawdzie była po drugiej stronie jezdni, ale stanowiła część tej samej drogi i miała wyznaczone dwa kierunki ruchu, w tym dla tego kierunku, w którym poruszał się sprawca - tłumaczy sędzia Ewa Dakowicz.

Przepisy są jasne: rowerzysta ma prawo jechać po jezdni tylko, gdy wzdłuż niej nie ma drogi lub pasa ruchu dla jednośladów. Nawet wtedy musi poruszać się po poboczu. Wyjątek: nie nadaje się ono do jazdy lub utrudniałby ruch pieszych. Wtedy można poruszać się po jezdni.

Generalnie jest też zakazana jazda rowerem po chodniku.

- Wyjątkowo dozwolone jest korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy pod jego opieką jest dziecko do lat 10 lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi wynosi co najmniej dwa metry i brakuje wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów - wymienia sędzia Dakowicz.
Chodzi o drogi, na których maksymalna prędkość wynosi 50 km/h. Chodnikiem rowerzysta musi jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jak wynika jednak z sądowych statystyk najpowszechniejszym grzechem rowerzystów jest przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. A rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go przez pasy.

- Łamanie tego zakazu jest częstą przyczyną kolizji i wypadków drogowych - przypomina sędzia.

Gdy przejściu dla pieszych towarzyszy ścieżka - wówczas można przejechać nią bez schodzenia z roweru.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny