Jak kupić okazyjnie mieszkanie na licytacji komorniczej?

  Jak kupić okazyjnie mieszkanie na licytacji komorniczej?

  Katarzyna Piojda

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Mieszkanie kupione w drodze licytacji komorniczej jest znacznie tańsze niż jego wartość rynkowa.

  Mieszkanie kupione w drodze licytacji komorniczej jest znacznie tańsze niż jego wartość rynkowa. ©Karolina Misztal

  Zmalała liczba dokonywanych zajęć komorniczych nieruchomości, czyli domów, mieszkań czy działek. Tak wynika z najnowszych danych Krajowej Rady Komorniczej.
  Mieszkanie kupione w drodze licytacji komorniczej jest znacznie tańsze niż jego wartość rynkowa.

  Mieszkanie kupione w drodze licytacji komorniczej jest znacznie tańsze niż jego wartość rynkowa. ©Karolina Misztal

  Statystyki mówią same za siebie. W 2013 rok liczba dokonanych przez komorników sądowych zajęć nieruchomości wyniosła 198 177. Liczba sprzedaży nieruchomości w tym samym okresie w trybie licytacji publicznej kształtowała się na poziomie 7331. Kolejne lata przynosiły spadki, zarówno dla zajęć nieruchomości, jak i ich sprzedaży. Najnowsze dane Krajowej Rady Komorniczej (KRK) wskazują, że w 2017 roku liczba dokonanych zajęć domów, mieszkań, działek czy gruntów wynosiła 138 422, natomiast na licytacji komornicy sprzedali 8009 takich nieruchomości.


  To, że spada liczba tego typu zajęć realizowanych przez egzekutorów, może oznaczać, że coraz mniej osób ma długi, a jeżeli je mają, to na tyle spłacają swoje zaległości, że nie muszą mieć do czynienia z komornikiem. Tym samym ich dom czy działka nie pójdą – przynajmniej na tym etapie – pod młotek.

  W dużym mieście więcej licytacji domów i działek


  – Zainteresowanie nabywaniem nieruchomości na licytacjach komorniczych jest zdecydowanie większe w dużych miastach. Lepiej sprzedawane są domy jednorodzinne oraz mniejsze lokale mieszkalne, jak kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się garaże, natomiast lokale użytkowe nie są chodliwe – informuje Monika Janus, rzecznik KRK w Warszawie.

  Pani rzecznik dodaje: – Jest to wynik popytu, z jednej strony odzwierciedlający tendencje na rynku. Nabywcy, decydując się na udział w licytacji, nie ukrywają, że wiąże się to z możliwością nabycia nieruchomości za cenę niższą, niż rynkowa, bowiem cena wywoławcza na licytacjach, czyli najniższa, za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 na pierwszej licytacji i 2/3 na drugiej licytacji ceny oszacowania, odpowiednika wartości rynkowej.

  Skąd dowiedzieć się o licytacji nieruchomości


  – Komornik, dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości, ma obowiązek ogłosić to przynajmniej 2 tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych ze względu położenia tych nieruchomości – wyjaśnia Monika Janus. – To znaczy, że na tablicy ogłoszeń w sądzie lub urzędzie gminy można sprawdzać, jakie nieruchomości będą wystawiane na publiczną licytację.

  Komornik ogłasza planowaną licytację w lokalnej prasie, zwykle w najczęściej czytanym dzienniku w konkretnej miejscowości. Na portalu www.licytacje.komornik.pl, należącym do KRK, też pojawiają się tego rodzaju ogłoszenia. W darmowej wyszukiwarce można znaleźć interesującą nas posesję czy działkę, choćby szukając po rodzaju nieruchomości, po jej położeniu (miasto albo region), a nawet po dacie licytacji.

  Kto może przystąpić do licytacji komorniczej, a kto nie


  Na aukcji komorniczej mogą pojawić się niemal wszyscy chętni. To przede wszystkim osoby fizyczne, prywatne, które planują nabyć mieszkanie czy działkę na własny użytek. Często z licytacji komorniczych korzystają także biura nieruchomości: pośrednicy po taniości kupują domy albo grunty, a potem sprzedają je znacznie drożej, nawet o kilkadziesiąt procent drożej.

  W przetargu nie mogą natomiast uczestniczyć dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, ponadto licytant, który nie dotrzymał warunków poprzedniej licytacji, a także osoby, które mają możliwość kupić nieruchomość jedynie za zezwoleniem organu państwowego, ale tego zezwolenia nie przedstawiły.

  Wadium w licytacji


  – W obwieszczanych o licytacji podawana jest m.in. suma oszacowania nieruchomości, cena jej wywołania oraz warunki, jakie musi spełnić licytant – podkreśla rzeczniczka KRK. – A mianowicie: przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania. Powinna być wpłacona ona najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.

  To natomiast oznacza, że określona kwota musi się pojawić na rachunku bankowym komornika najpóźniej dzień przed licytacją. Jeśli tak się nie stanie, zainteresowany może dowiedzieć się w ostatnim momencie, że nie zostanie dopuszczony do przetargu.

  Rzeczniczka KRK zaznacza dalej: – Jeżeli licytant nabywa nieruchomość w czyimś imieniu i na czyjąś rzecz, czyli działa na podstawie pełnomocnictwa, to pełnomocnictwo takie powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Najlepiej udać się do notariusza, który sporządzi odpowiedni dokument. Pamiętajmy, aby obejmował on upoważnienie do udziału w konkretnym przetargu i dotyczył konkretnej nieruchomości. Oryginał lub wypis dokumentu składa się do akt sprawy.

  Sprawdź, zanim kupisz


  Kto zamierza kupić mieszkanie czy działkę z aukcji komorniczej, nie może kupować kota w worku. Ma przecież szansę we wskazanym przez komornika terminie obejrzeć tę nieruchomość. Ma możliwość wcześniej zobaczyć dokumenty dotyczące tej że posesji czy gruntu. Akta są dostępne w kancelarii komorniczej. Podany jest m.in. numer księgi wieczystej. Komornik odpowie na wszelkie pytania potencjalnie zainteresowanego zakupem.

  Zakup nieruchomości na licytacji musi być przemyślany, ponieważ po wylicytowaniu nie wolno już z niej zrezygnować. Inaczej traci się wpłacone wadium.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka