Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kiedyś wyglądały łapskie ulice?

Marian Olechnowicz
Uroczystość nadania najważniejszej łapskiej ulicy imienia gen. Władysława Sikorskiego miała bogatą oprawę. Była więc  asysta wojskowe, zaś Janusz Kurzyna i Ryszard Francke, działacze "Solidarności” nieśli portret generała.
Uroczystość nadania najważniejszej łapskiej ulicy imienia gen. Władysława Sikorskiego miała bogatą oprawę. Była więc asysta wojskowe, zaś Janusz Kurzyna i Ryszard Francke, działacze "Solidarności” nieśli portret generała. Fot. Archiwum Mariana Olechnowicza
Kładka nad torami ma już 60 lat. W 1989 roku w Łapach była mała rewolucja. Wiele ulic straciło komunistycznych patronów. Ulica gen. Sikorskiego nie zawsze tak się nazywała.

Ideologie nieraz przekładają się na nazwy ulic. Tak przynajmniej było w ubiegłym stuleciu. Zamiast całkiem niewinnych, np. Pszczelej, Słonecznej, pojawiały się Waryńskiego, Hitlestrasse albo Lenina.

Są w Łapach ulice bardzo stare, które zachowały swoje nazwy. I tak, niedaleko centrum mamy Bagno, a tuż obok Gęsią i Śliską. Wzięły się stąd, że centrum miasta był kiedyś staw, po którym pływały gęsi.

W 1949 roku łapska rada miejska zmieniła niektóre nazwy. I tak:

- Ulica Długa została przemianowana na Ludwika Waryńskiego.
- Główna otrzymała miano Manifestu Lipcowego.
- Marszałek Stalin został patronem dawnej ulicy Kolejowej.
- Kościelna otrzymała imię gen. Karola Świerczewskiego, a 11 Listopada przemianowano na 1 Maja.
- Nowym patronem ulicy Pięknej została Armia Czerwona, a Marceli Nowotko znalazł się na tablicach dotychczasowej ulicy Przechodniej.
- Wreszcie ulica Żwirki i Wigury otrzymała za patrona Stanisława Duboisa.

Kładka nad torami

Zburzyli ją Niemcy w sierpniu 1944 roku. Z konieczności przekraczano więc tory w kilku miejscach. Jedno takie przejście było tuż przy stacji kolejowej. Drugie na terenie należącym do warsztatów kolejowych. Obydwa przejścia były niewygodne i niebezpieczne. W 1948 roku pewna kobieta, tak przechodząc, została najechana przez wagon i straciła nogę. Wiadukt odbudowano w 1949 roku w rekordowym tempie - na 27 dni przed terminem.

Nowe czasy, nowe nazwy

Po 1989 roku Łapami wstrząsnęła rewolucja nazw ulic. Ale najpierw z centrum miasta zniknął pomnik Marcelego Nowotki. Jego resztki leżą na placu gospodarki komunalnej. Centralny skwer został nazwany Placem Niepodległości
Po obelisku ku czci Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozostał tylko kamień, znajdujący się wśród iglaków przed pocztą.

- Plac XX-lecia PRL został przemianowany na ulicę Nowy Rynek. Samorząd wziął się za porządkowanie historii zapisanej na ulicznych tabliczkach.
- W miejsce ulicy Nowotki pojawiła się ulica ppłk. Nilskiego-Łapińskiego, na ulicę Manifestu Lipcowego powróciła tabliczka z napisem Główna.
- Natomiast ulica Stanisława Duboisa została przemianowana na Armii Krajowej. Natomiast ulica Armii Czerwonej nagle stała się Piękną.
- Pojawiła się też całkiem nowa ulica Józefa Piłsudskiego.

Szkoda tylko, że Bronisław Szwarce, który bardzo zasłużył się w budowie kolei warszawsko-petersburskiej i był budowniczym Warsztatów kolejowych został uhonorowany jedynie skromna uliczką, bardziej przypominającą polną ścieżkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny