MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak i gdzie przechowywać ziemniaki i marchew zimą? Jest kilka dobrych sposobów na warzywa korzeniowe

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do przechowywania wybieramy warzywa późnych odmian, jędrne, zdrowe, dobrze wybarwione.
Do przechowywania wybieramy warzywa późnych odmian, jędrne, zdrowe, dobrze wybarwione. pixabay.com
Jak dobrze przechować ziemniaki i inne warzywa bez chłodni czy profesjonalnej przechowalni? Jest kilka metod. Warzywami, których w Polsce spożywamy najwięcej i najczęściej magazynujemy przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, są: kapusta biała, marchew, cebula burak ćwikłowy, pietruszka czy seler i por. Podstawą polskiej kuchni wciąż są też ziemniaki. Aby warzywa dobrze się przechowywały, muszą być zdrowe. To pierwsza i najważniejsza zasada. Druga: nie myjemy warzyw przed zmagazynowaniem. Poznaj cenne wskazówki, by marchew i inne warzywa korzeniowe długo zachowały świeżość.

Spis treści

Dobre przechowywanie zaczyna się już od... zbiorów. Wykopując jesienią warzywa z ogródka, od razu powinniśmy posegregować je. Uszkodzone, np. podczas wykopywania czy z już widocznymi defektami lepiej przeznaczyć do bieżącego użytku, a przechowywać tylko zdrowo wyglądające okazy.

Nie trzeba mieć nowoczesnej przechowalni czy chłodni, by przedłużyć czas korzystania z własnych zbiorów. Najczęściej warzywa przechowujemy piwnicach, kopcach, strychach.

Tradycyjne sposoby przechowywania warzyw i owoców

  • Zimowanie w polu. Warzywa zostawiamy w miejscu, w którym rosły. Zimowanie w polu może polegać również na zebraniu i nagromadzeniu warzyw we wcześniej przygotowanych zagonach. Zimą zagony muszą być okryte (pietruszka, seler). Trzeba sprawdzać, czy nie zagnieździły się np. myszy.
  • Dołowanie. Polega na umieszczeniu warzyw w dołach i przysypaniu warstwą ziemi ich korzeni i dolnych części (pietruszka, por, kalafior, szczypior), nad dołami należy wykonać zadaszenie.
  • Kopcowanie. Ten sposób przechowywania to nic innego, jak ułożenie warstwami warzyw korzeniowych lub luzem na powierzchni, następnie okrycie warzyw warstwą słomy i ziemi, aby zabezpieczyć przed mrozem.
  • Składowanie w ziemiankach. Ściany i dach takiej ziemianki powinny być wykonane z drewna lub betonu, okryte warstwą izolacyjną np. ziemią.
  • Przechowywanie w piwnicach i strychach oraz pomieszczeniach zaadoptowanych. W tym wariancie należy zapewnić dobrą izolację ścian i sufitu. Piwnice powinny być nieogrzewane, a warzywa ponadto powinno się przesypać piaskiem, aby nie traciły wilgoci. Podczas przechowywania na strychu bardzo ważne jest utrzymanie temperatury i niedopuszczenie do przemarznięcia warzyw.
  • Kopce techniczne. Wyposażone są w system wentylacyjny (wentylator i kanały wentylacyjne). Kopce mogą być z recyrkulacją (umożliwia schładzanie powietrzem zewnętrznym, wewnętrznym lub mieszanym) lub bez recyrkulacji powietrza. Zaletą jego jest duża pojemność przy jednoczesnym zajmowaniu małej powierzchni.

Przechowywanie ziemniaków - stosuj te sposoby

Twarde i oczywiście niekiełkujące ziemniaki najlepiej przechowywać w temperaturze 5-7 stopni Celsjusza. W takich warunkach wytrzymają nawet 6 miesięcy. Nie powinny przemarznąć, bo zawierają dużą ilość wody, popsują się. Każdy stopień więcej to już krótsza przydatność. Ziemniaki najlepiej pakować w worki z siatki, bo ważna jest wentylacja. Sprawdzi się też np. płócienny worek. Najlepsze do przechowywania ziemniaków będzie ciemne miejsce z dobrą wentylacją.

Jak przechowywać warzywa na zimę? Marchew, buraki, pietruszka i nie tylko

Po to uprawiamy własne warzywa, aby cieszyć się zdrowymi zbiorami. Aby zachowały po wykopaniu wysoką wartość odżywczą, muszą być przechowywane w optymalnych warunkach.

"Chcąc zachować wysoką jakość warzyw po zbiorze, należy stworzyć warunki, które ograniczą intensywność procesów życiowych na tyle, aby z jednej strony utrzymać tkankę warzyw przy życiu, a z drugiej strony – maksymalnie zahamować postępowanie procesu starzenia", radzą eksperci Centrum Doradztwa Rolniczego w opracowaniu Innowacyjne metody przechowywania warzyw.

Trwa głosowanie...

Czy uprawiasz własne warzywa?

Do tego potrzebna jest odpowiednia temperatura czy wilgotność. Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość przechowalniczą warzyw jest odmiana. Późne odmiany można dłużej przechować. Mają także różną trwałością przechowalniczą (określoną długością spoczynku).

Warzywa mają różne potrzeby dotyczące wilgotności, najmniej potrzebują jej cebula czy czosnek, więcej kapusta, a najwięcej warzywa korzeniowe.

Nie przenoś do piwnicy warzyw rozgrzanych na słońcu

Po zbiorze warzywa powinny być schładzane. Dlaczego? Ma to zmniejszyć intensywność oddychania, tempo dojrzewania, produkcję etylenu oraz zachować dobrą jakość podczas składowania.

W profesjonalnym przechowalnictwie schładzanie warzyw odbywa się w 2 etapach. Pierwszy etap natychmiast po zbiorze polega na obniżeniu temperatury o 90%, a następnie przeniesieniu warzyw do komory chłodniczej, a tam obędzie się drugi etap schładzania do odpowiedniej temperatury.

W jakiej temperaturze przechowywać warzywa?

Najlepsza będzie temperatura od 0 do plus 4-5 stopni. Poszczególne warzywa mogą być magazynowane w nieco innej temperaturze, jednak w przypadku domowego przechowywania nie ma to takiego znaczenia, a przede wszystkim możliwości, bo trudno będzie nam w piwnicy zróżnicować temp.

Polecamy też: Kiedy sadzi się drzewa owocowe? Jabłonie, śliwy, wiśnie, grusze, morele - nie dla wszystkich odpowiednia jest ta sama pora roku

Warzywa korzeniowe, czyli przede wszystkim marchewka, pietruszka, seler czy burak, na ogół dobrze przechowają się w temperaturze 1-4 stopni Celsjusza. Duże ilości takich warzyw warto przechowywać w nieogrzewanej piwnicy (zazwyczaj jest tam wystarczająca wilgotność, by zachowały swoje walory). Odpowiednie będą też inne miejsca, takie jak nieogrzewany garaż lub altanka ogrodowa.

Cebula i czosnek powinny zaschnąć przed przechowywaniem. Potem wymagają małej wilgotności powietrza i temperatury w granicach 1-7°C. Dobrze będą się czuły w altanach. Cebule związane w pęczki a czosnek w warkoczach możemy trzymać na przewiewnych strychach

Pamiętajmy, że ważna jest również odpowiednia wilgotność. Aby warzywa przechowywane w skrzynkach czy wiadrach nie wysychały, zasyp je wilgotnym piaskiem. Czasem trzeba będzie go lekko zwilżyć, gdy zacznie przesychać.

Kontroluj kondycję warzyw. Mogą się psuć, gnić

Warzywa mimo naszych starań mogą psuć się. Zdarzają się choroby powodujące gnicie. Trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie np. marchewki zachowają dobrą kondycję np. do grudnia czy kwietnia. Gdy przechowujemy warzywa, powinniśmy co jakiś czas sprawdzić, w jakim są stanie. Chore, nadgniłe należy je usuwać.

Kiedy wykopać ziemniaki, buraki, seler, marchewkę i inne warzywa korzeniowe?

Od tego trzeba zacząć - zebrania plonów w odpowiednim czasie. Najwłaściwszym terminem wykopania takich warzyw, jak marchewka, pietruszka, seler, buraki ćwikłowe, rzodkiew jest koniec września.

Wykopki ziemniaków są uzależnione od odmiany. Te wczesne zbiera się już latem. Do przechowywania lepsze będą późniejsze. Wiele zależy od warunków pogodowych. Najlepiej wybierać pogodne dni. Jeżeli jesień jest ciepła, warzywa w gruncie mogą pozostać nawet do początku października.

Źródło: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, Innowacyjne metody przechowywania warzyw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak i gdzie przechowywać ziemniaki i marchew zimą? Jest kilka dobrych sposobów na warzywa korzeniowe - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny