Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się robi frytki w Farm Frites w Lęborku? (wideo)

(zida)
Karol Ptach, szef do spraw rozwoju technologii, na bieżąco kontroluje jakoś frytek.
Karol Ptach, szef do spraw rozwoju technologii, na bieżąco kontroluje jakoś frytek. Sylwia Lis
Frytki do McDonald's produkowane są w Lęborku. Już od dwudziestu lat. To jedna z najprężniej działających firm w branży spożywczej na Pomorzu i nadal będzie się rozwijać.

Firma Farm Frites Poland SA (FFP) została założona w 1993 roku jako wspólne przedsięwzięcie dwóch holenderskich producentów wyrobów ziemniaczanych: Aviko B.V. i Farm Frites B.V. Jesienią 1994 roku, zaledwie 12 miesięcy po rozpoczęciu budowy, nastąpiło otwarcie fabryki i uruchomienie linii produkującej frytki.

- Początkowo firma zatrudniała osiemdziesięciu pracowników, a roczny przerób ziemniaka kształtował się na poziomie czterdziestu tysięcy ton - mówi Katarzyna Majchrzak z Farm Frites Poland. - W lipcu 2004 roku została uruchomiona linia placków ziemniaczanych, a w lipcu 2011 roku linia płatków ziemniaczanych.

Teraz, po prawie 20 latach istnienia na rynku, w FFP pracuje około dwustu osób, w większości mieszkańców Lęborka i okolic, a ilość ziemniaków wykorzystywanych w ciągu roku do produkcji frytek, placków i płatków wynosi około dwieście tysięcy ton.

- Nasze produkty wytwarzamy wyłącznie na zamówienie trzech firm: Aviko, Farm Frites oraz McDonald's - mówi Katarzyna Majchrzak. - Naszym głównym klientem jest McDonald's, którego dostawcą jesteśmy nieprzerwanie od 1995 roku. Obecnie frytki z Lęborka można zjeść w ponad ośmiuset osiemdziesięciu restauracjach tej sieci w dwunastu następujących krajach: Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, Rosja, Białoruś, Serbia, Szwecja oraz Bułgaria.

Wszystkie używane przez firmę ziemniaki uprawiane są w Polsce, przede wszystkim na Pomorzu. Obecnie Farm Frites Poland współpracuje z około 80 dostawcami, spośród których wielu dostarcza ziemniaki do fabryki od lat 90. ubiegłego wieku.

- Aby zagwarantować najwyższą jakość surowca, wspieramy naszych dostawców w pozyskiwaniu wiedzy dotyczącej uprawy i zbioru - zapewnia Katarzyna Majchrzak. - Dzięki naszej pomocy z każdym rokiem rośnie liczba producentów ziemniaka posiadających certyfikat Globalgap, który stanowi gwarancję produkcji bezpiecznej żywności, m.in. dzięki ograniczeniu do minimum zastosowania nawozów i środków ochrony roślin- dodaje Majchrzak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza