Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dokarmiać ptaki zimą, by pomagać a nie szkodzić? Wiele osób robi to źle

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Gdy za oknem robi się biało, a temperatura spada poniżej zera, wielu z nas decyduje się pomóc swoim dzikim skrzydlatym przyjaciołom. By jednak wesprzeć ptaki w przetrwaniu zimy, należy znać wiele ważnych zasad. Zapytaliśmy o nie Gabrielę Kułakowską z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Od jakiegoś czasu cały nasz region pokrył śnieg. Pojawienie się to chyba odpowiedni moment, by pomóc ptakom w zdobywaniu pożywienia?
Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście mówiło się, by zacząć dokarmiać ptaki dopiero wtedy, gdy pojawia się mróz i śnieg, ponieważ wtedy maja one spory problem ze znalezieniem pokarmu. Jednak najnowsze badania z Wielkiej Brytanii mówią o tym, że ptaki można dokarmiać przez cały. Zaszły istotne zmiany w środowisku i ptaki ogólnie mają trudniej. Spada drastycznie liczebność osobników w poszczególnych gatunkach, więc warto im pomagać przez 12 miesięcy.Szczególnie osoby, które mają swoje ogrody, karmniki w bezpiecznym miejscu, a obok krzaki tuje, gdzie mogą zamieszkać wróble, mogą mieć taką swoją własną populację małych ptaków, którymi będą się opiekować. Według badań to rzeczywiście ma pozytywny wpływ na populację drobnych ptaków mieszkających w miastach. Więc można zrobić coś pożytecznego.

Jednak jedynie wtedy, gdy dokarmiać będziemy umiejętnie. Okazuje się że to, czym najczęściej częstujemy naszych skrzydlatych przyjaciół, nie jest wcale dla nich takie dobre jak myślimy.
Dokładnie, te tradycyjne okruszki pieczywa, które wsypujemy do karmnika, to nie jest najlepszy pokarm dla ptaków. One to lubią i chętnie to jedzą , bo są po prostu głodne. Jest to wysokokaloryczny, ale małowartościowy pokarm. To tak, jakbyśmy my, ludzie, jedli tylko chipsy albo słodycze. Nie wolno też dawać im rzeczy przyprawionych, solonych i zepsutych. Takie jedzenie sprawi, że będą znacznie osłabione. Złą dietę można zauważyć chociażby po źle rozwiniętych piórkach.

Trudno wyobrazić sobie, że nie częstujemy spotkanego gdzieś nad wodą łabędzia czy kaczki chlebem.
Tak, bo to jest najprostsze. Jeżeli te ptaki jadłby stosunkowo niedużo tego pokarmu, to to im nie zaszkodzi. Problem polega też na tym, że te ptaki, które mogłyby odlecieć, np. kaczy czy łabędzie, zostaną i będą liczyły na to jedzenie. Karmione takimi rzeczami będą tak osłabione, że potem, nawet jakby chciały, nie będą już w stanie odlecieć. Jednak zaleca się, żeby te ptaki wodne, karmić gotowanymi warzywami. Chętnie zjedzą marchewkę czy kukurydzę.

A czym powinniśmy karmić ptaki, odwiedzające nasze podwórka?
Warto dawać im ziarno. Można wykładać tez owoce, np. jabłka, które bardzo chętnie jedzą kwiczoły czy drozdy. Najbardziej wartościowym pokarmem będą pestki słonecznika lub specjalne mieszanki , robione dla ptaków hodowlanych. Można też wywieszać na drzewach lub krzakach specjalne kule dla ptaków. Można je kupić lub zrobić samumu z tłuszczu i z ziaren.

Gdzie najlepiej zrobić ptasią stołówkę?
Jeżeli ktoś ma swój ogródek i chce mieć karmnik, to najlepiej powiesić go Przynajmniej w odległości jednego,, a najlepiej dwóch albo trzech metrów w oddaleniu od szyb. Tak, żeby spłoszone ptaki nie uderzyły przez przypadek w okno. One nie wiedzą, że jest tam ta szyba. Myślą że mogą wlecieć do środka i schować się przed kotem lub jakimś inny drapieżnikiem. Co ważne, część ptaków lubi jeść z karmnika, a inne, takie jak wróble, dzwońce czy sikory, wolą brać jedzenie z ziemi. Warto więc nasypać trochę tu i tu.

O której powinniśmy ją „uruchomić” tę stołówkę?
Najlepiej wysypywać ziarna po zmroku, kiedy nie ma ich jeszcze w karmniku. Z rana, zanim jeszcze wyjdziemy na zewnątrz, one będą miały już gotowe śniadanie. Najlepiej nasypać tak, by wciągu dnia nie trzeba było tam pochodzić i dosypywaniem płoszyć ptaków.

Zima
w białostockim ZOO. Jak z obecną pogodą radzą sobie jego mieszkańcy? (zdjęcia)

Ptaki na balkonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny