MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrać klej do płytek?

Fot. Atlas
Dzięki przezroczystej szklanej szybie, ułożonej zamiast płytki, można obserwować, jak zachowuje się klej samorozpływny (o właściwościach tiksotropowych) - pod wpływem docisku sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią.
Dzięki przezroczystej szklanej szybie, ułożonej zamiast płytki, można obserwować, jak zachowuje się klej samorozpływny (o właściwościach tiksotropowych) - pod wpływem docisku sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią. Fot. Atlas
Od 1 maja tego roku obowiązuje w Polsce najnowsza wersja normy europejskiej EN 12004:2007, klasyfikująca kleje do płytek ceramicznych. Wszystkie kleje, oferowane na rynku, muszą spełniać jej wymagania. Ta sytuacja powoduje, że wiele wyrobów istniejących na rynku do tej pory zniknie lub zmieni swoje opisy i wyróżniki.

Najważniejszą zmianą, którą wprowadza nowa norma, jest obowiązkowe określenie klasy reakcji na ogień. Klasa reakcji na ogień określa też pośrednio typ kleju, ponieważ żaden klej wysokoelastyczny o zwiększonej przyczepności - a więc zawierający dużą ilość dodatków chemicznych - nie powinien mieć klasy mniejszej niż A2. Oznacza to, że łatwo będzie zweryfikować tzw. elastyczność.

Kolejną zmianą dla każdego kleju do zastosowań wewnętrznych jest określenie przyczepności nie tylko w warunkach znormalizowanych (jak do tej pory), ale również przyczepności po zanurzeniu w wodzie (próbki do badania przechowuje się przez 21 dni w wodzie). Pozostałe wymagania dotyczące przyczepności, czasów otwartych, obniżonego spływu pozostają niezmienione i nadal będą obowiązywać.

Jak jednak - poza sprawdzeniem zgodności wyrobu z normą - odpowiednio dopasowywać kleje do różnego rodzaju płytek? Czynniki, którymi należy się kierować przy wyborze kleju, to przede wszystkim: nasiąkliwość, miejsce użytkowania okładziny oraz rozmiar płytek.

Nasiąkliwość

Niską nasiąkliwość zapewnia płytkom mała porowatość, warstwa szkliwa lub impregnat. Od stopnia nasiąkliwości zależy też, czy płytka podatna będzie na przebarwienia, a co za tym idzie, czy będzie wymagać kleju, wytwarzanego na bazie białego cementu. Klejami, które należy stosować w przypadku płytek o dużej nasiąkliwości są Atlas Plus Biały - idealny do mocowania marmuru i innych kamieni naturalnych i syntetycznych - oraz Atlas PROgres Mega Biały, który przeznaczony jest do klejenia płytek gresowych. Nie spowodują one przebarwienia płytki, a dodatkowo można je stosować na trudnych podłożach. Przy mniej kłopotliwym podłożu do płytek gresowych o dużej nasiąkliwości można stosować również Atlas PROgres Standard Biały.

Miejsce użytkowania

Stopień elastyczności kleju, jaki zastosujemy, zależy m.in. od tego, czy płytki będą kładzione na ściany czy na podłogi, na zewnątrz czy we wnętrzach, na typowych podłożach czy na podłożach narażonych na mechaniczne lub termiczne odkształcenia. Do płytek podłogowych o małej i średniej nasiąkliwości można zastosować podstawową Zaprawę Klejowa Atlas, która jest mrozo- i wodoodporna i nadaje się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane stosowanie kleju wysokoelastycznego.

Jeżeli zależy nam na czasie i gdy wyłączenie z ruchu danej powierzchni na dłuższy czas jest kłopotliwe, należy zastosować klej szybkowiążący, na przykład Atlas Mig, a jeśli mamy do czynienia z gresem - Atlas PROgres Express. Oba umożliwiają ruch pieszy już po czterech godzinach od ułożenia płytek.

Jeżeli decydujemy się na układanie płytek na trudnym podłożu, konieczne będzie zastosowanie wysokoelastycznego kleju jak Atlas Plus, czy w przypadku gresu - Atlas PROgres Elastyk. Wszystkie wymienione wysokoelastyczne kleje nadają się do tak trudnych podłoży, jak płyty OSB, płyty g-k, lastryko. Klej Atlas Plus można też stosować na starych okładzinach metodą płytka na płytkę.

Rozmiar płytki

Powoli odchodzi się od klasycznych rozmiarów płytek 30 na 30 cm. Modne są kafle większe, co najmniej 40 na 40 cm. Zmiany sięgają jednak dalej. Coraz bardziej popularne stają się prostokąty, i to o niebanalnych wymiarach - na przykład 30 na 90 cm - a nawet większe. Taka duża powierzchnia płytek wymusza użycie klejów samorozpływnych o właściwościach tiksotropowych, które gwarantują, że pod wpływem docisku klej sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią. W przypadku klejenia płytek w miejscach o dużych obciążeniach, dokładne wypełnienie klejem przestrzeni pod płytką nie narazi jej na spękanie. Wysokoelastycznymi, samorozpływnymi klejami są Atlas Cal N oraz kleje do gresu Atlas PROgres Mega i Atlas PROgres Mega Biały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny