MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty, sanatorium lub na badania? Sprawdź, kiedy mija termin ważności skierowania na rehabilitację

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wiele skierowań nie ma obecnie terminu ważności, ale w niektórych przypadkach czas, w którym możliwa jest realizacja świadczenia, jest z góry ustalony.
Wiele skierowań nie ma obecnie terminu ważności, ale w niektórych przypadkach czas, w którym możliwa jest realizacja świadczenia, jest z góry ustalony. asawinklabma/123RF
Ile czasu ważne jest skierowanie? Niektóre można realizować zaledwie w ciągu 14 dni, inne należy zarejestrować w ciągu miesiąca. Na szczęście coraz więcej skierowań nie ma terminu ważności i jest aktualna do czasu, kiedy wykonywanie świadczenia jest potrzebne. Zobacz, które skierowania mają ograniczenia czasowe, a które są bezterminowe.

Spis treści

Jak długo ważne jest skierowanie do szpitala?

Skierowanie na leczenie szpitalne zachowuje swoją ważność do czasu ustalenia terminu przyjęcia pacjenta. Szpital nie musi przyjąć chorego natychmiast na leczenie. Termin jest zależy od jego stanu zdrowia oraz liczby osób czekających w kolejce na miejsce w placówce.

Oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpisu na listę oczekujących. Skierowanie dostarcza się osobiście, przez osobę trzecią lub wysyła pocztą. Jeśli zostało wystawione e-skierowanie, szpital zobaczy je automatycznie i nie jest konieczne dostarczanie wersji drukowanej. Wyjątkiem jest skierowania do szpitala psychiatrycznego, którego ważność wygasa po upływie 14 dni.

Do szpitala można się zgłosić bez skierowania w następujących sytuacjach:

  • po wypadku,
  • po zatruciu,
  • z urazem,
  • kiedy rozpoczął się poród,
  • w sytuacji zagrożenia życia,
  • w sytuacji nagłego pogorszenia się zdrowia.

Czy skierowanie do specjalisty ma termin ważności?

Skierowanie do poradni specjalistycznej jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej było wystawione. Oznacza to, że nie ulega ono przeterminowaniu, do czasu podjęcia leczenia. Lekarz specjalista wydaje opinię o stanie zdrowia pacjenta oraz wytyczne dotyczące dalszego toku leczenia na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. Podczas pierwszej wizyty specjalista decyduje o tym, czy wystarczy jednorazowa konsultacja, czy też konieczne jest objęcie Cię leczeniem stałym.

Nowe skierowanie będzie konieczne, gdy zostanie zakończone leczenie u danego specjalisty, ale pacjent będzie wymagał leczenia z powodu innej przyczyny.

Czy skierowanie na badania musi zostać wykorzystane w określonym czasie?

Skierowanie na badania diagnostyczne jest ważne do czasu ustania przyczyny ich zlecenia. Jednak należy mieć na uwadze, że niektóre laboratoria mogą odmówić wykonania badania, które zostało wystawione więcej niż 30, 60 lub 90 dni wcześniej. Dlatego bezpieczniej jest zapisać się wykonanie badania w możliwie najszybszym terminie, chyba, że lekarz prowadzący zaleci wykonanie go w konkretnym czasie np. miesiąc po zakończeniu leczenia.

Ile czasu jest ważne skierowanie na rehabilitację?

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może zostać wystawione wystawić zarówno przez lekarza POZ, jak i każdego specjalistę udzielającego świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ. Niezależnie od tego, czy zostało wystawione w formie papierowej, czy elektronicznej, należy zarejestrować je w wybranym zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni.

Czy skierowanie do sanatorium nadal trzeba zgłosić w ciągu 30 dni do NFZ?

Obecnie skierowania na leczenie uzdrowiskowe wystawiane są przede wszystkim w formie elektronicznej, które automatycznie trafia do NFZ i jest rozpatrywane przez właściwego lekarza. Rozwiązuje to problem dostarczania skierowania do NFZ w ciągu 30 dni od jego wystawienia. Zasada obowiązuje jedynie, gdy w wyjątkowych sytuacjach skierowanie zostanie wystawione w wersji papierowej. Będzie to możliwe jedynie do 30 czerwca 2023 r.

Kolejne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można otrzymać najwcześniej 12 miesięcy po zakończeniu poprzedniego leczenia w sanatorium.

Źródła:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty, sanatorium lub na badania? Sprawdź, kiedy mija termin ważności skierowania na rehabilitację - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny