Jak chronić się przed opętaniem - czyli zjazd egzorcystów w Białymstoku (wideo)

Fot.: Wojciech Wojtkielewicz Zaktualizowano 
Przed wpływem złego ducha można się bowiem ustrzec. Jest na to jedna metoda: trzeba się modlić.
Przed wpływem złego ducha można się bowiem ustrzec. Jest na to jedna metoda: trzeba się modlić. Fot: Wojciech Wojtkielewicz
Ks. Antoni Zieliński, egzorcysta: Widziałem, jak diabeł wychodzi z człowieka.

Nie ma takiej mocy, żeby w czasie egzorcyzmów człowiek nie padł na kolana. Kiedy odmawiam modlitwę i wzywam imię Pana Jezusa, każdy się pokłoni i uklęknie, nawet ten, którego opętał szatan - mówi ks. Antoni Zieliński, egzorcysta z Koszalina.

W ostatni weekend do Białegostoku zjechali ludzie, którzy zajmują się wpływem magii w Kościele. Były wykłady księży i wystąpienia katolików, dających świadectwo swojej wiary.

Bo jak się okazuje, każdy katolik miał chociaż raz do czynienia z tym zjawiskiem. Po raz pierwszy przez włączoną do sakramentu chrztu specjalną modlitwę. Bo egzorcyzmy to uwalnianie od zła i wypędzanie złego ducha w imię Boże. Ale nam zwykle kojarzy się z opętaniem przez demony.

Zgodnie z prawem kanonicznym egzorcyzmy odprawiać może sam biskup. Ale najczęściej wyznacza on księdza w swojej diecezji, który się tym zajmuje. Jeszcze dziesięć lat temu w całym kraju było kilkunastu księży wypędzających z wiernych złe moce. Dziś w poszczególnych diecezjach jest nawet po pięciu egzorcystów. Dlaczego?

- Bo taka jest potrzeba - odpowiadają duchowni. I dodają, że we współczesnym świecie jest coraz więcej niebezpiecznych zjawisk i tematów, które dają diabłu pole do popisu.

- Zadzwonił do mnie biskup i poprosił, żebym zajął się odprawianiem egzorcyzmu. I tak się zaczęło. To było chyba osiem lat temu - opowiada ks. Zieliński. - Sam nie wiem, dlaczego akurat ja. Może dlatego, że już 30 lat modlę się za ludzi i pomagam im w sposób duchowy.

My swoją wiedzę o egzorcyzmach czerpiemy z filmów albo niesamowitych opowieści. Księża potwierdzają, że historie z "Egzorcysty" albo "Egzorcyzmów Emily Rose" mają dużo wspólnego z rzeczywistością. I takie historie zdarzają naprawdę.

- Tylko sam proces odprawiania egzorcyzmów trochę się różni od scen filmowych - mówi ks. Zieliński.

Jak wygląda prawdziwe opętanie? Opętany nie przychodzi sam do kościoła. Unika święconej wody, wzdryga się na dźwięk imienia Boga, agresywnie się zachowuje, jeśli ktoś wspomni o religii.Jednym słowem: niechęć do sacrum. To są podstawowe objawy działania złego ducha. Ale czasem mogą to być też zmiany osobowości, depresja czy koszmary senne. Znaków jest bardzo wiele i każdy musi zostać rozpatrzony przez egzorcystę.

- I taka diagnoza zawsze wymaga długiego wywiadu. Sprawdzamy, czy nie jest to choroba psychiczna, jak wygląda życie duchowe, pytamy rodziny i przyjaciół - zaznacza ksiądz egzorcysta z pięcioletnim stażem z diecezji białostockiej.

Nawet słonik może być niebezpieczny

Dopiero jeśli wykluczy się inne przyczyny, można mówić o opętaniu. Wtedy zaczynają działać egzorcyści. Ich bronią jest modlitwa i ogromna moc, jaką dostają od Pana Boga.

- Są tacy, którzy od razu otrzymują dar poznania złego ducha - opowiada ksiądz z Białegostoku. - Inni muszą się uczyć, jak go rozpoznać. Ale każdy kapłan odprawiający egzorcyzm dostaje wszystko, czego potrzebuje, od Jezusa, bo działa w Jego imię.

O szczegółach wypędzania złego ducha nie chcą opowiadać. Obowiązuje ich tajemnica.

- I nie chcemy podsycać ciekawości tym tematem - przyznaje ksiądz. - Im więcej ludzi się tym interesuje, tym więcej jest z tego kłopotów.

Co przyciąga szatana? Okazuje się, że nie tylko magia, okultyzm, wywoływanie duchów czy czary. Wszystkie ezoteryczne praktyki mogą nas narazić na wpływ złego. Zdaniem Kościoła, katolik musi uważać na tatuaże, wschodnie sztuki walki czy muzykę, której słucha. Najgorsze pod tym względem są techno, rock i metal. Niebezpieczny może być nawet słonik, którego trzymamy na szczęście.

- To tak, jakby do ojca przyszło dziecko i powiedziało: Tatusiu, nie musisz się już mną opiekować. Teraz zajmie się mną ten słonik. Zostawia ojca dla figurki. To właśnie jest to niebezpieczeństwo - tłumaczy białostocki egzorcysta.

- Nigdy nie wiadomo, co może otworzyć drzwi szatanowi. Trzeba bardzo uważać - dodaje ks. Antoni. - Pamiętam taki przypadek, kiedy opętana była młoda dziewczyna. Później okazało się, że powodem była jej matka, która będąc w jej wieku, wywoływała duchy. Żałowała i dziewczynie udało się pomóc.

Przed wpływem złego ducha można się bowiem ustrzec. Jest na to jedna metoda: trzeba się modlić. Człowieka wierzącego, który żyje po chrześcijańsku, diabeł nie ruszy.

Ale także tutaj nie można popadać w przesadę. Jeśli będziemy zbyt pewni siebie, zgubić może nas pycha.

- Trzeba pokładać wiarę w Panu, ale nie można lekceważyć zła - podkreśla ksiądz z Białegostoku.

Trzeba coraz więcej egzorcyzmów

Dlatego na egzorcystów jest coraz większe zapotrzebowanie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce ich liczba zwiększyła się prawie dziesięciokrotnie.

Wszystko zaczęło się od ruchów new age, które przyszły z Zachodu.To właśnie one, zdaniem księdza, odsunęły ludzi od Boga i otworzyły drzwi dla szatana. Im bardziej stawały się popularne, tym więcej ludzi ciągnął do siebie diabeł. A w związku z tym coraz więcej katolików ma problem z opętaniem.

Problemem są też ci, którzy podają się za egzorcystów i za pieniądze próbują uwolnić nieszczęśników od złego ducha. Bo ksiądz nie może z tego, co robi, czerpać żadnych finansowych korzyści.

- Tylko katolicki ksiądz, wyznaczony przez biskupa, może być egzorcystą - podkreśla ks. Zieliński. - Znam tylko jeden przypadek, kiedy została nim osoba świecka. Ale miała ona oficjalne pozwolenie od Papieża Jana Pawła II.

Dlatego Kościół przestrzega, że egzorcyzmy za nawet jak największe pieniądze nie przyniosą żadnych skutków. Zwykle jednak powodują szkody i pogarszają stan człowieka opętanego.

- Z szatanem nie zawsze udaje się wygrać. Są sytuacje, kiedy nie zdążymy z egzorcyzmami i człowiek opętany popełnia samobójstwo. Zdarzyły mi się takie przypadki - przyznaje białostocki egzorcysta.

Wideo

Materiał oryginalny: Jak chronić się przed opętaniem - czyli zjazd egzorcystów w Białymstoku (wideo) - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
B
Beata

Szczęść Boże.
Ja mam sasiada weterynarza ,ktory zajmuje sie okultyzmem (satanista), będąc w łasce uświęcającej (po spowiedzi,gdyby ktoś nie wiedział co to znaczy)też jestem dreczona przez zlego duch! Dlaczego nikt na religi nie mowi nam ze kazdy grzech to diabeł ,postac duchowa,która wchodzi w człowieka!!!

zgłoś
g
gbljbbmlb
W dniu 27.11.2011 o 10:35, Gość napisał:

Tak zwane opętanie przez demony nie dotyka ateistów.Dlaczego?Bo oni w nie nie wierzą.Ich biopole jest zamknięte na tzw. "demoniczne" częstotliwości energetyczne.Ziemia, to Świat Wolnej Woli.Oznacza to, że bez zgody człowieka nic się nie dzieje.Opętanie także.Problem polega na tym, że religie nie mówią o tym i człowiek wyraża zgodę na wiele spraw nie będąc tego świadomym.Dla Wszechświata, to nie ma znaczenia - świadomie, czy nie świadomie.Jest życzenie - jest spełnienie.Tak to działa.Czym szybciej człowiek to zrozumie, tym szybciej się uwolni od wielu spraw - także demonów.

oczywiscie ze dotyka wiele osob w psychiatrykach jest zniewolonych, ateizm nie ma nic do rzeczy

zgłoś
b
brti90

niektóre osoby nie powinny się wypowiadać na ten temat

zgłoś
b
brti90

to Ty jesteś żałosna dziewczyno, widać za mało przeszłaś żeby się wypowiadać na ten temat

zgłoś
G
Gość

Tak zwane opętanie przez demony nie dotyka ateistów.
Dlaczego?
Bo oni w nie nie wierzą.
Ich biopole jest zamknięte na tzw. "demoniczne" częstotliwości energetyczne.
Ziemia, to Świat Wolnej Woli.
Oznacza to, że bez zgody człowieka nic się nie dzieje.
Opętanie także.
Problem polega na tym, że religie nie mówią o tym i człowiek wyraża zgodę na wiele spraw nie będąc tego świadomym.
Dla Wszechświata, to nie ma znaczenia - świadomie, czy nie świadomie.
Jest życzenie - jest spełnienie.
Tak to działa.

Czym szybciej człowiek to zrozumie, tym szybciej się uwolni od wielu spraw - także demonów.

zgłoś
M
Małgorzata

Byłam u psychiatry, psychologa i egzorcysty. Pierwszy na NFZ, odesłał mnie do psychologa, psycholog na NFZ nie pomógł mi wcale, psycholog najlepszy w mieście -prywatnie 100zł za godz. pomógł mi trochę, na kilka dni.
Dopiero ksiądz egzorcysta, a tak naprawdę Pan Bóg z pomocą egorysty uzdrowili mnie, zupełnie ZA DARMO.Ja bardzo musi być zmęczony ksiądz, mając takie kolejki do siebie. Boję się jak zapłaci /on, a nie my/ za to, że POMAGA tylu ludziom.
Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób nie mając pojęcia o potrzebie egzorcyzmów, tak je krytykuje. Dlaczego tyle złośliwych uwag pod adresem Kościoła i egzorcystów? Czy, żeby usprawiedliwić siebie......? Bardziej zagłuszać swoje sumienie.......?
Oby nikt z Was-krytyków nie doświadczył nigdy piekła na ziemi......., potrzeby egzorcyzmu.
Małgorzata

zgłoś
G
Gość

Jest rzesza psychiatrów, a mimo to do egzorcystów ustawiają się coraz dłuższe kolejki. Znak czasu?

zgłoś
~Kinga~

Zalosne. Ale kosciolek rozbudowal i udoskonalil techniki kolowania ludzi.

zgłoś
~Aga~
CYTAT(Spock @ 28.11.2009, 18:53:29)
Opętanie jak to nazywa kościółek to zwykła choroba psychiczna i tu klecha niejest potrzebny tylko psychiatra. Kościół tak ociemnia ludzi że aż strach się bać co oni se myślą?! Żyjemy w 21 wieku a nie w średniowieczu!

Poczytaj sobie Pismo Święte!
Pozdrawiam!
zgłoś
N
Naszaprawda

jestem bardzo zaniepokojona stwiedzeniem ze nie kazdemu opetanemu dalo sie pomoc i ze kilku popelnilo samobojstwo. To jest szokujace.Jesli uczniom Pana Jezusa nie udalo sie wygonic zlego ducha to tylko i wylacznie z ich winy .Bo nie mieli wiary nie modlili sie i nie poscili.Spawdzcie sami o tym pisze w ewangeli

zgłoś
M
Max

Jaki "zjazd egzorcystów", co za bzdury! Tydzień temu białostockie KSM zorganizowało w kinie Ton konferencję nt. Magii. Ale Poranny nawet z odgrzewanego kotleta zrobi newsa. Poprzekręca fakty, myli pojęcia i osoby, ale news musi być. Marta Kowalczuk, lepiej niech pisze o służbach mundurowych i kryminałach!!!

zgłoś
w
woyt

hahahahaa.... brak słów....a żyjemy w XXl wieku....hm dlaczego w białymstoku?? największa ilość opetanych???

zgłoś
b
bstoczanin
CYTAT(Spock @ 28.11.2009, 18:53:29)
Opętanie jak to nazywa kościółek to zwykła choroba psychiczna i tu klecha niejest potrzebny tylko psychiatra. Kościół tak ociemnia ludzi że aż strach się bać co oni se myślą?! Żyjemy w 21 wieku a nie w średniowieczu!

Ale dorobić jakoś trzeba ,chrzcziny ,ślub ,pogrzeb ,komunia to już za mało aby utrzymać mercedesa i rodzinę na boku
zgłoś
b
bstoczanin

Skoro tylu egzorcystów jest to po 1 w każdym mieście do karzdego urzędu i jakieś wojsko egzorcystów do wawy na wiejską w sejmie mieli by pełne ręce roboty tam opętany co 2

zgłoś
r
radzion
CYTAT(Spock @ 28.11.2009, 18:53:29)
Opętanie jak to nazywa kościółek to zwykła choroba psychiczna i tu klecha niejest potrzebny tylko psychiatra. Kościół tak ociemnia ludzi że aż strach się bać co oni se myślą?! Żyjemy w 21 wieku a nie w średniowieczu!


mylisz się człowieku, właśnie księża zanim zdecydują sie na egzorcyzm, kierują człowieka do odpowiedniego lekarza. I gdy lekarz nie stwierdzi żadnej choroby(psychicznej) u pacjenta, to dopiero wtedy zostają podejmowane środki w postaci egzorcyzmów.
zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3