Jagiellonia w liczbach: Tylko jeden piłkarz rozegrał 1350 minut

Arvydas Novikovas jest najlepszym piłkarzem Jagiellonii w klasyfikacji kanadyjskiej – pięć goli i trzy asysty Wojciech Wojtkielewicz
Po pierwszej rundzie sezonu zasadniczego Jagiellonia Białystok zajmuje z dorobkiem 28 punktów drugie miejsce w tabeli ekstraklasy, z trzema oczkami straty do Lechii Gdańsk. Kto zapracował na ten dorobek?

W dotychczasowych meczach ekstraklasy wystąpiło 23 zawodników, którzy strzelili 26 goli, co daje Jadze drugie miejsce pod względem skuteczności w lidze (28 trafień ma Wisła Kraków).

Ciekawostką jest to, że z 59 zdobytymi oczkami Jaga jest najlepiej punktującym zespołem ekstraklasy w 2018 roku. Legitymuje się też najdłuższą aktualnie serią meczów bez porażki, gdyż nie przegrała od pięciu występów.

Najdłużej na boisku: Marian Kelemen

Tylko słowacki golkiper wystąpił we wszystkich 15 spotkaniach ligowych w pełnym wymiarze czasowym, co daje mu 1350 rozegranych minut. Niewiele mniej grał środkowy obrońca Nemanja Mitrović, który opuścił jedynie potyczkę z 3. serii gier z Wisłą Kraków (1:0).W pozostałych 14 meczach zawsze wybiegał w podstawowym składzie i grał do końcowego gwizdka sędziego.
14 spotkań, ale w niepełnym wymiarze czasowym, zaliczyli też Roman Bezjak, Martin Pospisil i Guilherme.

Najkrócej na boisku, bo przez 16 minut, przebywał Litwin Justas Lasickas, który wystąpił tylko w jednym meczu (z Miedzią Legnica). Jeden występ, ale przez 59 minut, ma też na koncie Piotr Wlazło, który z końcem sierpnia pożegnał się z białostockim klubem, a aktualnie reprezentuje barwy pierwszoligowego Bruk-Betu Termaliki Nieciecza.

Najlepsi strzelcy: Litwin i reprezentant młodzieżówki

Po pięć trafień na koncie mają pomocnik Arvydas Novikovas i reprezentant polskiej młodzieżówki – Karol Świderski. O ile jednak Litwin zagrała w 13 spotkaniach przez 1097 minut, to Świderski spędził na boisku znacznie mniej czasu (603 minuty) i ani razu nie przebywał na placu gry od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego – sześć razy wchodził z ławki rezerwowych i sześciokrotnie był zmieniany.

Po trzy bramki zdobyli Przemysław Frankowski i Roman Bezjak, a w sumie golkiperów rywali zaskakiwało 11 graczy Jagi.

Najlepszy asystent: Guilherme

Firmowym znakiem brazylijskiego obrońcy stały się dośrodkowania z lewej strony boiska i ze stałych fragmentów gry. W sumie defensor Jagiellonii zaliczył pięć decydujących podań przy trafieniach kolegów. Daje mu to wraz z kilkoma innym zawodnikami drugie miejsce w lidze. Prowadzi Konrad Wrzesiński z Zagłębia Sosnowiec – sześć asyst.

W punktacji kanadyjskiej najlepiej wśród białostoczan prezentuje się Novikovas, który do pięciu goli dorzucił trzy asysty.

14 meczów w komplecie

Jagiellonia jest jednym z czyściej grających zespołów ekstraklasy. Tylko jeden jej piłkarz zobaczył dotąd czerwoną kartkę, a był nim w inauguracyjnym spotkaniu z Lechią Gdańsk Guilherme. Kolejne 14 potyczek Jaga zaczynała i kończyła w komplecie. Sędziowie ukarali białostoczan 34 żółtymi kartkami. Najwięcej, bo po cztery żółtka, zobaczyli  Taras Romanczuk i Ivan Runje.
Warto jeszcze dodać, że najszybszym piłkarzem Jagi jest Przemysław Frankowski (34,4 km/h w meczu z Wisłą Płock).

Jagiellonia Białystok - Lecha Poznań. Mecz w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości