Jagiellonia - Lech 2:3. Twierdza Białystok padła. (wideo i zdjęcia)

Kamil Grosicki, podobnie jak jego koledzy walczył z całych sił. Niestety, na Lecha Poznań to nie wystarczyło. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Lech Poznań jest pierwszą w tym sezonie drużyną, która wywiozła komplet punktów z Białegostoku. Kolejorz pokonał Jagiellonię 3:2, chociaż na początku to żółto-czerwoni prowadzili 2:0.

Co z tego, że mecz był pięknym widowiskiem? Nam Nie chodzi o piękno, a o zdobywanie punktów. A tych wciąż mamy zero a drużyny z dołu tabeli uciekają - ocenia pomocnik żółto-czerwonych Vahan Gevorgyan.

Jagiellończycy mieli pecha, że trafili akurat na Lecha i to dobrze dysponowanego. Bo jaki inny zespół z naszej ekstraklasy podniósłby się, przegrywając 0:2 już po 20 minutach.

Trener Michał Probierz zaskoczył przeciwników, bo do Tomasza Frankowskiego i Kamila Grosickiego, w podstawowym składzie dołączył też Remigiusz Jezierski. Odwaga została szybko nagrodzona, bo futbolówka w polu karnym znalazła "Franka", a ten nie zwykł marnować takich okazji.

- Po to jest napastnik, żeby szukać pozycji na linii spalonego. Piłka spadła mi idealnie na nogę - opowiada Frankowski.

Może za szybko uwierzyli

Wkrótce Jaga zadała kolejny cios, po uderzeniu głowa bardzo aktywnego Jezierskiego, a mogła skarcić rywali przynajmniej jeszcze raz.

- Prowadziliśmy 2:0 i wydawało się, że wszystko jest pod naszą kontrolą. Może w tym momencie za bardzo uwierzyliśmy, że wygraliśmy ten mecz i chcieliśmy strzelać kolejne gole - zastanawia się obrońca Igor Lewczuk. - Z drugiej strony, gdybyśmy się cofnęli, wielu zarzucałoby nam potem, dlaczego zagraliśmy zachowawczo - dodaje.

Rozdrażniony Lech podniósł się z kolan i zaatakował. Jeśli się ma takich graczy jak Robert Lewandowski, Sławomir Peszko i Manuel Arboleda, to można odrobić każda stratę. Inna sprawa, ze białostoczanie pomogli przeciwnikom, szczególnie przy drugim golu, kiedy niepotrzebnym wybiegiem "popisał" się bramkarz Rafał Gikiewicz.

- Nie mam o to do Rafała pretensji. Peszko to jeden z najszybszych piłkarzy w naszej lidze i był minimalnie lepszy - ocenia Frankowski.

Innego zdania jest trener bramkarz Ryszard Jankowski.

- Nie wiem, co się dzieje. Na treningach Rafał prezentuje się bowiem bez zarzutu. Może nie wytrzymuje stresu meczowego? W każdym razie nie będziemy podejmować żadnych decyzji pochopnie. Musimy z Michałem Probierzem porozmawiać z Rafałem - mówi Jankowski.
Dobra passa skończyła się, czas przerwać złą

Jagiellonia roztrwoniła zaliczkę, ale trzeba oddać naszym piłkarzom, że nie załamali się tym i w drugiej połowie nadal walczyli z Lechem, jak równy z równym i przy odrobinie szczęścia znów mogli wyjść na prowadzenie.

Tym razem w Jadze nie udały się za bardzo zmiany. Szczególnie wracający do zespołu po kontuzji Vahan Gevorgyan nie wniósł nic do gry i wypadł bardzo blado na tle Kamila Grosickiego, którego zmienił.

Mimo to wydawało się, ze spotkanie skończy się remisem. Niestety, w 88. minucie Arboleda uciszył trybuny, doprowadzając białostoczan do rozpaczy.

Jagiellonia przegrała a pierwszy mecz w tym sezonie na własnym boisku. Twierdza Białystok padła i teraz trzeba straty odrabiać na obcych boiskach, bo dół tabeli znów niebezpiecznie się oddala.

- Ta dobrą passa skończyła się i teraz musimy zrobić wszystko, żeby przerwać tą złą i wygrać na wyjeździe w Gliwicach z Piastem - zapowiada Paweł Zawistowski.

Sędzia to tylko człowiek

Po meczu żółto-czerwonych żegnały brawa. Porcję gwizdów dostał za to sędzia Dawid Piasecki. Arbiter ze Słupska nie był dobrze dysponowany, ale trudno posądzać go o wypaczenie wyniku meczu.

- Uważam, że arbiter sędziował dobrze. Nie ustrzegł się błędów, ale to tylko człowiek - podsumowuje "Franek".