Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 2:1. Wygrana na pożegnanie z kibicami. Debiut 16-letniego Xaviera Dziekońskiego [ZDJĘCIA]

Jakub Laskowski
Jagiellonia Białystok pokonała 2:1 Śląsk Wrocław w ostatnim meczu na własnym boisku w tym sezonie Wojciech Wojtkielewicz
Jagiellonia Białystok pokonała 2:1 u siebie Śląska Wrocław w meczu 36. kolejki ekstraklasy. Zwycięstwo białostoczanom zapewniły gole Tarasa Romanczuka i Jakova Puljicia. Wydarzeniem wieczoru był występ w bramce 16-letniego Xaviera Dziekońskiego, dla którego był to debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej.

To był ostatni mecz Jagiellonii na własnym stadionie. Nic dziwnego, że drużyna Iwajło Petewa chciała pożegnać się z kibicami jakimś miłym akcentem, gdyż do tej pory nie rozpieszczali ich wynikami na własnym boisku. Przed tym meczem białostoczanie ostatni raz zwyciężyli tutaj w 26. kolejce ekstraklasy. Wówczas rywalem Jagi był... - a jakże - Śląsk. Wygraną 1:0 gospodarzom zapewnił gol Martina Pospisila z rzutu karnego. W środę sympatycy z Podlasia liczyli na powtórkę.

Jagiellonia Białystok - transfery. Po sezonie w klubie zapowiada się wietrzenie szatni. Zobacz, kto może odejść z Jagiellonii

Iwajło Petew dokonał dwóch zaskakujących zmian w wyjściowym składzie. Słabo spisujący się ostatnio w bramce Damian Węglarz usiadł na ławce rezerwowy. Jego miejsce zajął zaledwie 16-letni (!) debiutant - Xavier Dziekoński. Ponadto do łask bułgarskiego szkoleniowca wrócił Bodvar Bodvarsson. Islandczyk zajął miejsce na prawej stronie defensywy, wypychając ze składu Bartłomieja Wdowika.

Od początku spotkanie toczone było w żywym tempie. Pierwsze minuty należały jednak do Śląska, który stworzył dwie bardzo dobre okazje. W obu sytuacjach doskonale spisał się Dziekoński. Najpierw udanie zatrzymał strzał z ostrego kąta Michała Chrapka, a w kolejnej akcji wygrał pojedynek z Erikiem Exposito.

W 12. minucie Jaga objęła prowadzenie. Martin Pospisil popisał się doskonałym dośrodkowaniem z rzutu rożnego. W polu karnym najlepiej odnalazł się Tarasa Romanczuka. Piłka po strzale kapitana Jagiellonii odbiła się jeszcze o lewego słupka bramki i zaskoczyła Matusa Putnocky'ego.

Śląsk nie chciał schodzić na przerwę z jednobramkową stratą i w kolejnych minutach starał się strzelić gola. W 30. minucie znów świetnie spisał się Dziekoński, który obronił kąśliwy strzał Przemysława Płachety. Wcześniej, po drugiej stronie boiska, w niezłych okazjach nieznacznie pomylili się Andrej Kadlec i Tomas Prikryl.

W 41. minucie goście dopięli swego. Śląsk wykorzystał swoją silną broń, czyli stałe fragmenty gry. Dani Stiglec posłał celne dośrodkowanie w pole karne z rzutu wolnego na głowę Isreaela Puerto. Ten chciał uderzać z ostrego kąta głową, a zagraną przez niego futbolówkę z najbliższej odległości do siatki wpakował Mark Tamas.

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław. O pucharach już zapomnieli. Teraz pozostaje im gra o honor

Po zmianie stron znów stroną dominującą była Jagiellonia, choć z jej ataków niewiele wynikało. W pierwszym fragmencie drugiej połowy na bramkę Śląska uderzali Jesus Imaz i Prikryl. Z główką Hiszpana bez kłopotów poradził sobie Putnocky, natomiast strzał Czecha zza pola karnego przeleciał wysoko nad poprzeczką.

W 67. minucie na boisku pojawił się Juan Camara, który zmienił Macieja Makuszewskiego. Cztery minuty później Hiszpan miał duży udział przy drugiej bramce dla Jagi. Camara wbiegł w pole karne Śląska i huknął tak, że Putnocky odbił piłkę pod nogi Puljicia. Chorwat popisał się skuteczną dobitką.

Śląsk kończył mecz w osłabieniu. W końcówce spotkania drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Michał Chrapek. Wrocławianie po porażce w Białymstoku stracili szansę na to, że sezon zakończą na podium.

W niedzielę odbędzie się ostatnia kolejka ekstraklasy. Jagiellonia zakończy sezon w Poznaniu, gdzie zmierzy się z Lechem.