Jagiellonia Białystok. Puchar Polski znów nie dla nas

Arvydas Novikovas strzelił jedyną bramkę dla Jagi
Arvydas Novikovas strzelił jedyną bramkę dla Jagi Wojciech Wojtkielewicz
Żółto-czerwoni odpadli z Pucharu Polski już w 1/16 finału. Podopieczni Ireneusza Mamrota przegrali na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 1:2.

Zgodnie z zapowiedziami, szkoleniowiec Jagi dokonał kilku korekt w składzie. W wyjściowej jedenastce pojawili się zawodnicy, którzy dotychczas grali mniej, jak np. Damian Węglarz, Ziggy Gordon, Dawid Szymonowicz, czy Bartosz Kwiecień. Co ciekawe, żółto-czerwoni wyszli też dwoma napastnikami. Obok Cilliana Sheridana pojawił się Łukasz Sekulski.

Oba zespoły dość odważnie rozpoczęły spotkanie i już w pierwszym kwadransie było groźnie zarówno pod bramką gospodarzy, jak i Jagiellonii. Najpierw niecelnie po podaniu Arvydasa Novikovasa uderzał Sheridan, a w odpowiedzi, po prostym błędzie Kwietnia, okazję miał Łukasz Janoszka, ale jego strzał instynktownie wybronił Węglarz.

Kwiecień mógł zresztą szybko się zrehabilitować, bowiem w 14. minucie piłka spadła pod jego nogi na piątym metrze przed bramką rywali, ale futbolówkę z linii bramkowej wybił Sasa Balic.

Wydawało się, że jagiellończycy kontrolują grę, częściej są przy piłce, ale wystarczyła jedna kontra Miedziowych i jeszcze przed przerwą było 1:0. Jakub Tosik w 34. minucie uruchomił podaniem Bartłomieja Pawłowskiego, ten odegrał do Arkadiusza Woźniaka, a akcję strzałem w zasadzie do pustej bramki wykończył Jarosław Kubicki.

W drugiej połowie Miedziowi nie forsowali tempa, tylko nastawili się na kontry i pozwolili białostoczanom na grę atakiem pozycyjnym. Niestety, zamiast wyrównania w trzy minuty nastąpił splot nieszczęść, który w dużej mierze sprawił, że żółto-czerwoni odpadli z Pucharu Polski. Najpierw w 61. minucie Sheridan zmarnował stuprocentową okazję po podaniu Sekulskiego, za moment drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Kwiecień. W końcu po rzucie wolnym, podyktowanym właśnie za faul Kwietnia, padł drugi gol dla Zagłębia. Tym razem do siatki trafił Janoszka.

Dwa ciosy w tak krótkim czasie zrobiły wrażenie na żółto-czerwonych, którzy długo nie mogli się otrząsnąć. Na szczęście więcej goli już nie stracili, za to sami w końcówce zdobyli bramkę honorową za sprawą Novikovasa. Niestety, nic ona już nie zmieniła i do następnej rundy awansowali Miedziowi.

Wynik 1/16 finału PP

Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:0). Bramki: 1:0 - Kubicki (34), 2:0 - Janoszka (63), 2:1 - Novikovas (90). Żółte kartki: Janoszka, Dziwniel - Novikovas, Kwiecień, Kelemen (rezerwowy). Czerwona kartka: Kwiecień (62. minuta za drugą żółtą). Sędziował: Paweł Pskit (Łódź).

Zagłębie: Forenc - Todorovski, Kopacz, Jach, Tosik, Starzyński, Kubicki, Janoszka (86. Żyra), Balic (66. Dziwniel), Woźniak (73. Świerczok), B. Pawłowski.

Jagiellonia: Węglarz - Gordon, Szymonowicz (70. Cernych), Guti, Guilherme, Chomczenowski (70. Świderski), Kwiecień, Romanczuk, Novikovas, Sekulski (63. Runje), Sheridan.

Pozostałe wyniki 1/16: Wisła Kraków - Wisła Płock 2:1, Ruch Chorzów - Chrobry Głogów 1:3, Stal Mielec - Piast Gliwice 0:2, Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3, Wisła Puławy - Legia Warszawa 1:4, Ruch Zdzieszowice - Górnik Łęczna 2:1, Siarka Tarnobrzeg - Bruk-Bet Termalica Nieciecza pd. 1:4 (1:1), Drutex Bytovia Bytów - Lechia Gdańsk 1:0, GKS Bełchatów - Chojniczanka Chojnice 0:3, Miedź Legnica - Sandecja Nowy Sącz 1:2, Sokół Ostróda - Górnik Zabrze 1:3, Pogoń Szczecin - Lech Poznań 3:0.

Mecz: GKS Tychy - Cracovia Kraków zakończył się późnym wieczorem.

Dziś grają: Zagłębie Sosnowiec - Korona Kielce (godz. 19), Arka Gdynia - Śląsk Wrocław (20).