Jagiellonia Białystok - Ełk 6:1

Wojciech Konończuk [email protected]
Najlepszy strzelec Jagiellonii Mateusz PIątkowski (z lewej) swój udział w meczu przeciwko ełczanom zaznaczył wywalczeniem rzutu karnego i zdobyciem bramki Maciej Gilewski/jagiellonia.pl
W rozegranym w Ełku meczu towarzyskim Jagiellonia wygrała z reprezentacją tego miasta 6:1.

Sparing z połączonymi siłami trzecioligowego Płomienia i występującego w klasie okręgowej Mazura był centralnym punktem "Dnia z Jagiellonią", który obejmował także piknik rodzinny i liczne konkursy dla fanów żółto-czerwonych.
Trener Michał Probierza zabrał do Ełku dwa składy, a obie połowy rozegrał jedynie bramkarz Jakub Słowik (Bartłomiej Drągowski bronił w tym czasie w reprezentacji Polski do lat 19). W pierwszej połowie szansę dostali głównie zawodnicy walczący o przebicie się do pierwszego składu, a w drugiej zagrał wyjściowy garnitur żółto-czerwonych.

Ełccy gospodarze wcale nie zamierzali ułatwiać renomowanemu rywali zadania i szybko stworzyli sobie doskonałą okazję strzelecką. Przed Słowikiem znalazł się Kamil Jackiewicz. Wychowanek białostockiego Hetmana, który latem był testowany w Jadze, nie zdołał pokonać golkipera żółto-czerwonych.

Goście nie zlekceważyli ostrzeżenia i ruszyli do szturmu. Już w 21. minucie prawą stroną urwał się Adam Waszkiewicz i idealnie obsłużył podaniem Jana Pawłowskiego, który wyprowadził Jagiellonię na prowadzenie.
Gospodarze zareagowali wyrównującym golem, którego po stałym fragmencie gry głową strzelił Bartłomiej Wierzbicki. Żółto-czerwonych nie wybiło to jednak z rytmu i w 43. minucie odzyskali prowadzenie. Sytuację sam na sam z bramkarzem wykorzystał Damian Kądzior.

Podstawowy skład Jagiellonii przez ponad kwadrans nie znalazł sposobu na ełcką defensywę, ale w końcu podkręcił tempo i bramki posypały się jak z rogu obfitości. Sygnał dał lider klasyfikacji strzelców ekstraklasy - Mateusz Piątkowski. którego akcję rywale przerwali dopiero faulem w polu karnym. Jedenastkę na gola zamienił Patryk Tuszyński. Były zawodnik Lechii Gdańsk był też autorem czwartego trafienia dla przyjezdnych, które zaliczył po dokładnym podaniu Niki Dzalamidze. W końcówce wynik golami ustalili Piątkowski i Michał Pazdan.

Ełczanie próbowali się odgryzać, a najbliżej szczęścia był Patryk Gondek, który w futbolowym CV ma epizod w Jagiellonii. Jego uderzenie z rzutu wolnego obronił jednak Słowik.

Podczas imprezy można było zdobyć autografy jagiellończyków, porozmawiać z nimi i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Ełczanie mogli także nabyć bilety na najbliższy mecz żółto-czerwonych w ekstraklasie. Jaga 18 października podejmie Pogoń Szczecin.

Wyniki sparingów

Reprezentacja Ełku - Jagiellonia Białystok 1:6 (1:2 ). Bramki: 0:1 - Pawłowski (21), 1:1 - Wierzbicki (33), 1:2 - Kądzior (43), 1:3 - Tuszyński (64-karny), 1:4 - Tuszyński (73), 1:5 - Piątkowski (77), 1:6 - Pazdan (84).
Jagiellonia (I połowa): Słowik - Waszkiewicz, Porębski, Pawlik, Jasiński, Gulbierz, Tymiński, Kądzior, Malinowski, Domański, Pawłowski.
Jagiellonia (II połowa): Słowik - Modelski, Povilas, Pazdan, Wasiluk, Gajos, Grzyb, Tuszyński, Mystkowski, Dzalamidze. Piątkowski.
Lech Poznań - Pogoń Szczecin 0:0.
Piast Gliwice - Ruch Chorzów 1:0. Bramka: 1:0 - Kwaśniewski (41).
KS Brzeg Dolny - Śląsk Wrocław 0:4. Bramki: 0:1 - F. Paixao (27), 0:2 - Pich (34), 0:3 - Angielski (73), 0:4 - Hateley (88).
GKS Bełchatów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1. Bramki: 1:0 - Komołow (20), 2:0 - Witasik (50), 2:1 - Chrapek (60).