Jagiellonia Białystok - Atlantas Kłajpeda 1:1. Przewaga była, ale co z tego

Tomasz Dworzańczyk [email protected] tel. 85 748 95 34
Ebi Smoalrek, Tomasz Frankowski i Luka Pejovic. Ta trójka już ma na koncie gole w tegorocznych sparingach. Anatol Chomicz
Przebywający na zgrupowaniu w Mariampolu piłkarze żółto-czerwonych zremisowali we wtorek w sparingu z litewskim Atlantasem Kłajpeda 1:1. Wyrównującego gola dla białostockiego zespołu strzelił w drugiej połowie Ebi Smolarek.

W spotkaniu z ósmym zespołem litewskiej ekstraklasy testowany był w barwach Jagi Brazylijczyk - Rafael Gaucho Ledesma. 29-letni pomocnik wpadł w oko trenerom białostockiego zespołu podczas sobotniego sparingu z Suduvą Mariampol, której jest zawodnikiem.

Piłkarz zagrał od początku, lecz poza przyzwoitym wykonywaniem stałych fragmentów gry - zbyt wiele nie pokazał. Na przekonanie sztabu szkoleniowego do swoich umiejętności będzie miał czas do końca tygodnia, gdyż w piątek jagiellończycy wracają już do Polski.
Żółto-czerwoni w starciu z Atlantasem od początku osiągnęli sporą przewagę. Jednak było widać, że w nogach czują dość intensywne treningi, jakie na pierwszym zimowym obozie aplikuje im trener Tomasz Hajto. Stąd brakowało wykończenia akcji, których przez pierwsze 20 minut dużo więcej stworzyli sobie białostoczanie.
Znowu gol z niczego

Okazje bramkowe mieli m.in. Nika Dzalamidze oraz Dawid Plizga, jednak w obu przypadkach strzały były bardzo niecelne. To się zemściło w 34. minucie. Praktycznie pierwsza groźna sytuacja Litwinów przyniosła im prowadzenie. Dośrodkowanie z lewej strony boiska zamienił na gola Ernastas Razonas, który strzałem głową pokonał Łukasza Skowrona.

Jednobramkowe prowadzenie dodało Litwinom animuszu, a jagiellończycy w tej części spotkania nie byli już w stanie zagrozić bramce rywali.

Po przerwie trener Hajto dokonał 10 zmian w swoim zespole, zostawiając na boisku jedynie testowanego Ledesmę. Ten jednak także po kwadransie został zmieniony - w jego miejsce wszedł młody Emil Gajko.

W drugich 45 minutach na boisku niewiele się zmieniło. Nadal stroną przeważającą była Jagiellonia, jednak Litwini skupieni głównie na obronie, nie popełniali zbyt wielu błędów. Do 75. minuty, kiedy to jeden ze stoperów Atlantasa nieszczęśliwie zagrywał do swojego bramkarza. Piłkę przejął aktywny Ebi Smolarek, który efektownym lobem trafił do siatki, doprowadzając do remisu.

Do końca meczu jagiellończycy praktycznie nie schodzili z połowy rywali, jednak nie potrafili zadać ostatecznego ciosu. Tym samym spotkanie skończyło się remisem - czyli najczęstszym wynikiem, jakim kończą się ostatnio potyczki białostockiego zespołu.
W piątek z Żalgirisem

W spotkaniu z Atlantasem nie zagrali Tomasz Bandrowski oraz testowani Kim Min Kyun i Brazylijczyk Romullo, narzekający na drobne urazy. Powinni być jednak gotowi do gry już w piątek, kiedy żółto-czerwoni na zakończenie litewskiego zgrupowania zmierzą się z najsilniejszym przeciwnikiem podczas pierwszego obozu przygotowawczego - Żalgirisem Wilno (godz. 10.30). Do tego czasu powinien także dotrzeć do Mariampola awizowany od kilkunastu dni Hiszpan - Dani Quintana.

Atlantas Kłajpeda - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:0). Bramki: 1:0 - Razonas (34), Smolarek (75).
Jagiellonia (I połowa): Skowron - Norambuena, Dźwigała, Pazdan, Hanzel, Dzalamidze, Grzyb, Plizga, Ledesma, Kupisz, Frankowski.
Jagiellonia (II połowa): Słowik - Modelski, Ukah, Radecki, Pejovic, Kowalski, Ledesma (61, Gajko), Gajos, Smolarek, Tarnowski, Fidziukiewicz.